Uplynulý týden v IT - Podíl operačních systémů Windows klesá. Brzy prý již pod 90 %

  8:30aktualizováno  8:30
Minulý týden přinesl zásadní zprávu, která se týká všech doposud vydaných verzí operačního systému Windows. Jejich podíl na trhu postupně klesá, na síle nabývá Mac OS X a další Unixové systémy.

Vista vs. XP | foto: Technet.cz

Zprávu přinesl server Tom´s Hardware s odkazem na studii Net Application. Z informací o přístupech na nejrůznější servery je získávána statistika, která umožňuje sledovat výskyt operačních systémů mezi uživateli. Podle studie je statistika sestavena ze vzorku až 160 milionů počítačů. To není špatné.

V dohledné době lze dle závěrů studie očekávat, že se podíl operačních systémů Windows sníží pod 90 %, naopak u Mac OS X se čeká přehoupnutí do dvouciferných čísel. Jaká tedy byla situace v červnu:

Podíl operačních systémů za měsíc červen


Oproti předchozímu měsíci si Mac OS X polepšil o 0,11 procenta, Windows naopak ztratily 0,24 %. Pod položkou Ostatní se ukrývají v drtivé většině různé distribuce Linuxu - v červnu v této kolonce zabíraly 0,80 %, což je oproti květnu zlepšení o 0,12 %.

Podle studie mají změny v řádech desetinek procent setrvalý stav a v posledním kvartálu tohoto roku by se měl podíl Windows propadnout pod 90 %. Hodně se naopak čeká od Mac OS X, který získává body díky originálnímu grafickému rozhraní a na zákazníky dlouhodobě působí jako jednoduchý a stabilní operační systém.

Pár poznámek ke studii
Studie pracuje sice s velmi slušným vzorkem naměřených hodnot, stále to ale nemusí odrážet celkovou situaci na trhu. Korporátní zaměstnanci využívající převážně Windows nejspíše na sledované servery v práci nezabrousí, mnoho lidí také není připojeno k internetu. Ve zprávě je tak poznámka, že jde o "internetovou komunitu."

Za propad nejspíše mohou Visty, které si získaly popularitu jen u určité skupiny uživatelů. Ti další zůstali u Windows XP podobně jako některé firmy, jiní začali pokukovat po nějaké distribuci Linuxu. Populární je mít nainstalovány dva systémy - jeden "okýnkovský" pro nezbytné úkony, jako druhý právě Linux. Tuto situaci by měl změnit program Wine, který umožňuje v Linuxu spustit řadu aplikací psaných pro Windows. Příznivci Linuxu by pak v ideálním případě mohli Windows zcela vynechat.

Zajímavé je také zjištění, že Linux tvoří tak malé procento všech operačních systémů. Podle toho, jak jsou jejich uživatelé slyšet na fórech, bych osobně čekal 90 % pro Linux a 10 % pro Windows. Další věcí je, že se dá s Linuxem v počítačích setkat poměrně často, především u studentů vysokých škol. A co vy, znáte ve svém okolí někoho, kdo Linux používá?

Posilování Mac OS X by mohly zastavit připravované Windows 7, uvedeny by měly být v lednu 2010. Posilování operačního systému od Applu lze považovat právě za reakci na Visty, společně se šikovnou reklamou a uvedením MacBooku Air se Applu podařilo ulovit mnoho zákazníků.

Poslední (a nejmenší) příčinou oslabování Windows mohou být ultramalé počítače za pár korun, jakým je například ASUS Eee. Srovnání všech verzí si můžete přečíst ZDE. Každý den se prodají tisíce těchto zařízení, která jsou v nejlevnějších verzích distribuována s nějakým linuxovým operačním systémem. Nahradit notebook nebo stolní počítač však zcela nemohou, uživatelé si proto doma nechají ještě nějaký počítač, nejspíše s Windows.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Tipy na zajímavé weby: kde hledat naučné stezky nebo co letí do vesmíru

Ilustrační foto - cestování

Naučné stezky jsou nejen poučné, ale také zábavné. Jejich seznam přináší Stezky.unas.cz. Milovníci kulturních akcí si...

Webové stránky prodejce CZC.cz šířily vir. Mohl za to reklamní systém

Ransomware je velmi nepříjemným druhem virů.

Návštěvníci webových stránek prodejce elektroniky CZC.cz mohli za určitých okolností čelit útoku vyděračského viru....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz