Uplynulý týden v IT - Microsoft a Steve Ballmer u nás na návštěvě

aktualizováno 
Minulý týden přinesl ve světě počítačů, elektroniky a spotřebního zboží několik zajímavých zpráv. Výběr novinek ze světa IT.

Microsoft | foto: Václav Nývlt

Sloupek Uplynulý týden v IT trochu změní svojí podobu. Zatímco v předchozích vydáních šlo vždy o jedno velké téma a výběr novinek na trhu, od dnešního vydání budeme mít v článku mnoho témat se stručným komentářem a žádné spotřební zboží. Produkty nejrůznějšího zaměření od nejrůznějších výrobců naleznete na Technetu v jiném článku uprostřed týdne, což je dobře, protože dva samostatné články budou přehlednější než jeden velký.

Dnešní díl věnujeme celý Microsoftu, který se v uplynulém týdnu blýsknul mnoha událostmi najednou.

Nejvíce se zviditelnil především se svým novým Service Packem 3 pro Windows XP. Veškerá testovací vydání byla nyní nahrazena finální verzí, několik hodin po oficiálním oznámení o uvolnění Service Packu ale vyšlo najevo, že obsahuje chybu. Na stránkách Windows Update jej tak nebylo možné najít ke stažení a distribuce se tak opět o něco zpožďuje.

Ačkoli se na nejrůznějších blozích objevují radostné výkřiky, jak se systémy po instalaci nových Service packů pro Windows XP / Vista zrychlily, příspěvky v diskusích pod odbornými články jsou daleko střízlivější. U SP3 pro Windows XP má soubor velikost 316 MB, záplatuje přibližně 1100 mezer především v zabezpečení a vylepšuje výkon. Jen tak mimochodem - přijdou snad někomu XP pomalá? I na notebooku s jednojádrovým procesorem a 512 MB operační paměti je to více než svižný systém. Dnešní průměrné notebooky jsou přitom daleko výkonnější.

Abychom se dobrali nějakému závěru a prověřili důvěryhodnost nadšených bloggerů, uděláme menší testík. Na podzim proběhlo srovnání XP vs. Vista, ze kterého vyšly lépe starší XP. Odezva systému a výdrž při běhu na baterie byly velkou nevýhodou Vist a vše by měl řešit Service Pack 1, alespoň podle oficiálních vyjádření. Vezmeme tedy XP SP3, Vistu SP1 a test zopakujeme, opět na noteboocích do 25 000 Kč. Vyplatí se již přejít na Visty nebo je lepší počkat pár let s nynějšími XP na zcela nové Windows? Odpověď přineseme v červnu, uvítáme i čtenářské náměty.

Z tábora Microsoftu ještě máme tři informace. Generální ředitel Steve Ballmer velkoryse prohlásil, že při velkém zájmu prodlouží životnost Windows XP, Microsoft ale zatím nemá podobné indicie a nehodlá tak měnit termín 30.6.2008 pro ukončení prodeje. Ten se netýká Windows XP Home Edition, která budou prodávána s nejlevnějšími přenosnými počítači typu ASUS Eee.

Steve Ballmer hovoří na CeBIT 2008

Jedinečná příležitost, jak velký zájem projevit, se naskytne dne 22.5.2008 v rámci Evropského fóra vědy a techniky Praha na Vysoké škole ekonomické. Fóra se totiž zúčastní samotný Steve Ballmer, přímé vstupy bude vysílat i ČT24. Místa pro studenty jsou již zaplněna, na konferenci ale zbývá několik desítek míst za cenu 1547 Kč. Více informací na www.ceskahlava.cz.

Poslední událostí se stalo stáhnutí nabídky Microsoftu pro Yahoo, které chtěl odkoupit za přibližně 42 mld dolarů. Žonglování s miliardami ale nekončí, Yahoo má silnou pozici a pro Microsoft bude zajímavé i nadále. Snaha o převzetí firmy tak jednou nevydařenou nabídkou s nějvětší pravděpodobností neskončí.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Vyzkoušejte si v prohlížeči stínohru od Googlu s umělou inteligencí

Google oslavuje příchod nového čínského roku hrou s umělou inteligencí.

Google kvůli příchodu nového lunárního roku, který se slaví především v Asii, vyrobil novou hříčku pro prohlížeče.

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz