Každý z nás má nějaký oblíbený portál, server či internetové stránky. Tato místa pravidelně či nepravidelně navštěvujeme. Jestliže máme oblíbených odkazů jen několik a brouzdáme po nich prakticky denně, potom nemáme problém zapamatovat si jejich internetové adresy. Ale co když jich máme deset, patnáct či ještě více? Řešením může být panel Oblíbené odkazy v IE či Záložky ve Firefoxu. Avšak usedneme–li k jinému počítači, uložené odkazy jsou pryč a vy si na ně budete muset opět složitě vzpomínat a pátrat po nich v paměti. My vás toho zbavíme a ukážeme, jak tuto starost hodit za hlavu.
Představte si situaci, kdy usednete k cizímu počítači a potřebujete se podívat do elektronické pošty, stáhnout nějaký program či ukázat kamarádovi internetové stránky se zajímavým obsahem. Že si ne a ne vzpomenout na složitou URL adresu? V tom případě si berte odkazy s sebou. Budete je mít k dispozici z kteréhokoli místa internetu.
Jak služby fungují
Princip těchto služeb je velmi jednoduchý. Stačí provést registraci, nadefinovat kategorie (práce, zábava, škola, zprávy atd.) a umístit do nich internetové adresy a k nim přiřadit nadpisy (např. http://technet.idnes.cz – Technet.cz). Kliknete–li poté na nadpis, dojde k otevření stránky, respektive URL linku, který je pod ním schován. Uložené odkazy máte automaticky k dispozici po přihlášení k vámi využívané službě na jakémkoliv PC. Pojďme si některé služby představit blíže.
Web.O2.cz – http://web.o2.cz
Záložková služba O2.cz byla jednou z těch prvních, které bylo možné na českém internetu využívat. V současné době je však oproti konkurenci zastaralá. Její provozovatel již několik let neprovedl žádnou aktualizaci a tak výrazně ztrácí dech. Především odkazy na přednastavené stránky, které již několik let nefungují, působí špatným dojmem. Jediná změna, která se odehrála za několik posledních let, je přestěhování služby na adresu web.o2.cz. Stalo se tak po změně názvu Českého Telecomu, kterého koupila španělská Telefónica, na Telefónica O2 Czech Republic. Majitel také nějaký čas s vedením tohoto telekomunikačního operátora jednal o prodeji domény, ale z toho nakonec sešlo.
Na stránkách O2.cz najdete nejen množství odkazů tříděných do kategorií, ale po registraci si můžete vytvořit i vlastní uživatelské konto. V něm si potom můžete nastavit svůj vzhled O2.cz stránek, nadefinovat seznam vlastních odkazů, zařadit je do rubrik a upravit chování systému. Vytvořit si můžete i vlastní šablonu, rubriky lze různě přeskupovat a všechny odkazy si můžete nechat vyexportovat.
Zoohoo.cz – www.zoohoo.cz
Moje linky na Zoohoo vám umožní přidat nejoblíbenější a nejčastěji navštěvované adresy na titulní stránku Zoohoo. Můžete si vytvořit více kategorií jako např. práce, zábava, škola, atd. Kategorie nebo adresy v nich můžete kdykoli přidávat, měnit nebo mazat. Místo neustálého vypisování adresy potom stačí kliknout na link na titulce Zoohoo a jste na místě. Tak toto je stručná charakteristika služby.
Podobně jako O2.cz, tak i tato záložková služba je doplňkem webu. V tomto případě jde o český internetový vyhledávač Zoohoo, do kterého si můžete ukládat své odkazy. Tím tak získáváte dvě služby – vyhledávač a záložky na jednom místě. Po aktivaci – stačí zvolit uživatelské jméno, heslo a e–mail – klikněte na tlačítko Kategorie a nadefinujte si jednotlivé boxíky pro odkazy. V dialogovém okně vyberte Linky. Na stránku si však můžete přidat i kalendář (naplánujete si schůzky) či zápisník (poznamenejte si důležité myšlenky ihned). Perličkou je možnost zobrazovat RSS kanály u vašich serverů. Tím tak máte neustálý přehled, zda se na oblíbené stránce neobjevil nový článek. V nastavení si lze vybrat, kolik sloupců se má zobrazovat, zda se mají odkazy otevírat v novém okně a mají–li být podtržené a změnit lze i váš e–mail.
Moje linky.com – www.mojelinky.com
Zajímavá je i slovenská stránka Moje linky.com. Ta totiž umožňuje po registraci nejen přidávat vlastní odkazy, ale také některé z nich vystavit veřejně. Díky tomu je mají možnost vidět další návštěvníci stránek.
Registrovaní uživatelé mají neomezený počet záložek a přidávat mohou až 30 kategorií. Na výběr máte české, německé, anglické či slovenské jazykové rozhraní. Poněkud nesmyslná funkce je automatické odhlášení po 30ti minutách nečinnosti. Prý se tak děje z bezpečnostních důvodů, ale právě toto dělá službu prakticky nepoužitelnou. Řekněte sami, chtěli byste se každých 30 minut neustále přihlašovat? Hodí se však statistika, která sděluje, kolik máte aktivovaných kategorií a záložek.
Domovská.cz – www.domovska.cz
Zadáte–li adresu této služby do internetového prohlížeče, máte automaticky ihned k dispozici několik zajímavých záložek. V kategoriích Vyhledávače, Banky, SMSky, Stahování, Nákupy, Seznamky atd. se nacházejí desítky užitečných a funkčních odkazů. Pod nimi máte možnost sledovat, kdo má svátek, jaké bude v aktuální den počasí či zobrazovat upomínky (po aktivaci služby je můžete začít přidávat).
Službu aktivujete kliknutím na odkaz Založit novou. Vyplňte – jméno stránky, heslo, e–mail a vyberte si vám vyhovující předvolby. Po dokončení vytvoření nové stránky můžete tlačítkem Přerovnat proházet jednotlivé kategorie a samozřejmě poté do nich přidat vlastní odkazy. Praktická funkce se skrývá pod tlačítkem Rychlík. Pokud si ji aktivujete a budete brouzdat internetem, stačí pro přidání oblíbeného odkazu kliknout přímo v internetovém prohlížeči na tlačítko Rychlík a zadat, do jaké kategorie se má uložit. Tím tak odpadne přechod na stránky Domovská.cz a vyplňování kolonek pro přidání služby.
Bookmarky.cz – www.bookmarky.cz
Na serveru Bookmarky.cz si můžete přehledně uspořádat všechny své oblíbené odkazy v příjemném uživatelském rozhraní. Ke každému odkazu si můžete nastavit titulek, přidávat poznámky, ikony či tagy, řadit je do složek, přesouvat myší odkazy nebo i složky. Tak to o službě tvrdí jeho provozovatel. Jde patrně o nejmladší záložkový server u nás.
Pro registraci stačí zadat uživatelské jméno, heslo a e–mail. Po úspěšné registraci se přihlaste a poté klikněte na tlačítko Moje bookmarky. Zde proveďte základní konfiguraci – přidejte složky, sloupce a definujte záložky. Služba používá nové technologie využívané ve Web 2.0 a tak se s ní pracuje mnohem jednodušeji a příjemněji (pomocí drag&drop rozhraní můžete myší přetahovat jednotlivé záložky mezi skupinami nebo přesouvat i celé skupiny, u každé záložky si můžete nastavit titulek, přidat poznámku, ikonu či nálepku). I zde naleznete podobnou funkci jako Rychlík. Ta se tentokrát jmenuje Tlačítko na lištu.