Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Trump příkazem usiluje o větší zodpovědnost sociálních sítí za obsah

  11:03aktualizováno  11:31
Donald Trump chce zrušit nebo upravit zákon, podle kterého nejsou provozovatelé sociálních sítí zodpovědní za obsah, který na ně jejich uživatelé zveřejňují. Trump tak reaguje mimo jiné na to, že Twitter přidal k jeho příspěvkům varování a odkázal uživatele na kontext.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Americký prezident splnil své výhrůžky, které zveřejnil jako reakci na označení svých tweetů, a ve čtvrtek nařídil přezkoumat ustanovení zákona z roku 1996. Ten je známý pod označením Section 230 (Oddíl 230). Dává internetovým společnostem jako Facebook, Twitter, Youtube či Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. 

Trump podle agentury Reuters řekl, že americký generální prokurátor William Barr začne neprodleně pracovat na nové legislativě, která umožní větší dohled nad sociálními médii. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Příkaz mimo jiné nařizuje ustavení několika kontrolních orgánů, které mají sbírat podněty veřejnosti ohledně možné cenzury na internetu a zkoumat, zda jednotlivé americké státy vymáhají zákony, jež platformám zakazují nečestné a zavádějící jednání.

Navrhovaná legislativa je součástí exekučního příkazu, který Trump podepsal ve čtvrtek odpoledne. Agentura Reuters uvádí. že podle názorů odborníků, kteří viděli středeční návrh příkazu, nemá tento pokus valnou šanci na úspěch, protože změny patrně neprojdou právní kontrolou. Trump počítá s tím, že exekutivní příkaz vyvolá právní bitvu.

Federální komise pro spoje (FCC), na kterou se Trump exekutivním příkazem obrací, by tak mohla například dojít k závěru, že sítě moderováním příspěvků pozbývají právní ochrany, kterou jim poskytuje zmiňovaný zákon. To by mohlo internetové společnosti vystavit řadě žalob. Sociální sítě by tak byly považovány spíše za vydavatele než za platformy. Pokud tato část příkazu projde, bude mít FCC 12 až 24 měsíců na návrh a přijmutí konečných pravidel.

Prezident chce zároveň nechat přezkoumat federální výdaje na online reklamu vládními agenturami USA.

„Nekontrolovaná“ moc

Facebook má příliš velkou moc. Potřebujeme regulace, tvrdí Zuckerberg

Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za „politický aktivismus“. „Zavolali mi demokraté, že to také chtějí udělat, takže si myslím, že tu máme oboustrannou shodu,“ prohlásil také prezident. Na druhou stranu je příkaz psán tak, aby obešel Kongres a soudy a přímo změnil legislativu. Ke změně zákona by totiž potřeboval podporu Kongresu.

Velké internetové platformy podle něj mají „nekontrolovanou moc“ omezovat a cenzurovat. „To nemůžeme připustit,“ řekl. Díky nařízení, které podepsal, bude podle šéfa Bílého domu zachována svoboda projevu. 

Celé akci předcházela již zmíněná Trumpova středeční hrozba regulací společnosti Twitter poté, co se vedle jeho příspěvků o rizicích korespondenčního hlasování objevila poznámka upozorňující na to, že jsou některá jeho tvrzení nepřesná. 

Twitter přitom odkazoval na články televize CNN a listu The Washington Post, které upozorňují na závěry expertů, že podvody u hlasování poštou jsou v USA výjimečně vzácné. Prezident tato dvě média opakovaně osočuje, že produkují ideologicky zaměřené zpravodajství.

Tweety Donalda Trumpa, u kterých Twitter doporučuje (červeně označené), aby si čtenáři ověřili fakta.

Twitter se brání tím, že Trump porušil pravidla, kterými se komunikace na této síti řídí. „Trumpovy tweety porušovaly ‚politiku občanské integrity‘,“ potvrdila mluvčí Twitteru deníku The Guardian. Pravidla této politiky hned v prvním odstavci upozorňují, že uživatelům znemožňují „manipulovat nebo zasahovat do voleb nebo jiných občanských procesů“. Patří sem i zveřejňování nebo sdílení obsahu, který může potlačit účast na občanském procesu nebo uvést lidi v omyl ohledně toho, kdy, kde a jak se jej účastnit.

Trump následně uvedl, že sociální sítě provozované technologickými giganty ze Silicon Valley „umlčují konzervativní hlasy“ a zasahují do nadcházejících prezidentských voleb. „Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom to dopustili,“ napsal prezident.

Ve čtvrtek Trump řekl, že by neudělal nic radši, než se zbavil svého Twitteru, ale musel si ho prý nechat, aby obešel tisk a svým milionům sledujícím mohl nabídnout vlastní verzi událostí. 

Tweet Donalda Trumpa, který sociální síť skryla a uživatel si jej musí rozkliknout, aby se mu zobrazil..

Ti ale mohli v pátek ráno vidět další zásah Twitteru, který schoval příspěvek prezidenta, jež se zabýval protesty vyvolané smrtí černošského muže George Floyda v Minneapolisu.

„Tito KRIMINÁLNÍCI znehodnocují vzpomínku na George Floyda a já to nedovolím. Mluvil jsem s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že armáda stojí za ním. Při jakýchkoliv problémech převezmeme kontrolu. Když začne rabování, začneme střílet. Děkuji,“ píše se na účtu prezidenta.

Kdo chce tento příspěvek vidět, musí si nejdříve kliknout na tlačítko Zobrazit.

Twitter k tomu dodává: „Tento Tweet porušil pravidla Twitteru ohledně oslavování násilí. Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu.“ 

Kontext není cenzura

Můžete mít svůj názor, ne svá fakta. Když si hrát na vědce, tak pořádně

Šéf Twitteru Jack Dorsey o něco později napsal, že společnost bude „nadále celosvětově poukazovat na nepravdivé nebo rozporuplné informace ohledně voleb“. „Kvůli tomu však nejsme ‚arbitry pravdy‘. Naším záměrem je dát do souvislosti protichůdná tvrzení a ukázat odporující si informace, aby si lidé udělali názor sami,“ pokračoval Dorsey.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že jeho společnost má jinou firemní politiku než Twitter. „Pevně věřím, že by Facebook neměl být arbitrem pravdy ve vztahu ke všemu, co lidé na internetu říkají,“ uvedl. Což nezapomněl Trump okomentovat.

Podle mluvčího Facebooku citovaného agenturou Reuters, by však návrh „povzbudil všechny platformy k cenzuře všeho, co by mohlo někoho urazit“. Tisková mluvčí Googlu zase podle této agentury varuje, že příkaz by poškodil americkou ekonomiku. 

Debata ohledně statusu internetových platforem se v USA i jinde ve světě vede již dlouho a není omezena jen na poslední neshodu mezi Trumpem a Twitterem. Podobný návrh exekutivního příkazu se objevil v Trumpově administrativě již dříve. Tehdy se však podle AP usoudilo, že odporuje konzervativním principů deregulace a svobody projevu. 

Facebook, Twitter i YouTube se dohodly s EU a budou potírat nenávist

Společnosti v oblasti sociálních médií jsou pod tlakem mnoha zákonodárců nejen ve Spojených státech, ale i dalších zemích. Především je to kvůli lepší kontrole dezinformací a škodlivého obsahu na nich. Před čtyřmi roky tak Evropská unie spolu s některými významnými internetovými hráči připravila kodex, který má regulovat nenávistné příspěvky na internetu označované jako hate speech. 

Aktualizováno: Doplnili je páteční zásah Twitteru u dalšího příspěvku Donalda Trumpa.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Papírová RC lokomotiva je světovým unikátem

Toto jste ještě neviděli, štáb magazínu POZOR VLAK natočil naprostý železniční unikát, zářivě žlutý model elektrické...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Facebook se „zbláznil“. Ukazoval jen vzkazy celebritám, přátele skryl

Řada uživatelů ve středu dopoledne hlásila, že se jim „zbláznil“ Facebook. Sociální síť ukazovala náhodné vzkazy....

Google spouští v Česku navigaci pro úspornou jízdu. Ptá se i na pohon auta

Google mapy jsou často využívané jako navigace, která nabízí řadu funkcí. Nyní společnost spouští i v Evropě další...

Twitter testuje funkci, kterou si přál Elon Musk

Sociální síť Twitter zapnula některým uživatelům funkci, která jim umožní, aby zpětně upravili svůj příspěvek. Přesně...

Jak online a zdarma vydolovat text z obrázku či PDF

Optické rozpoznávání znaků (OCR) slouží nejen pro převod obrázků obsahujících texty do podoby umožňující pozdější...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...