Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Trump příkazem usiluje o větší zodpovědnost sociálních sítí za obsah

  11:03aktualizováno  11:31
Donald Trump chce zrušit nebo upravit zákon, podle kterého nejsou provozovatelé sociálních sítí zodpovědní za obsah, který na ně jejich uživatelé zveřejňují. Trump tak reaguje mimo jiné na to, že Twitter přidal k jeho příspěvkům varování a odkázal uživatele na kontext.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Americký prezident splnil své výhrůžky, které zveřejnil jako reakci na označení svých tweetů, a ve čtvrtek nařídil přezkoumat ustanovení zákona z roku 1996. Ten je známý pod označením Section 230 (Oddíl 230). Dává internetovým společnostem jako Facebook, Twitter, Youtube či Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. 

Trump podle agentury Reuters řekl, že americký generální prokurátor William Barr začne neprodleně pracovat na nové legislativě, která umožní větší dohled nad sociálními médii. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Příkaz mimo jiné nařizuje ustavení několika kontrolních orgánů, které mají sbírat podněty veřejnosti ohledně možné cenzury na internetu a zkoumat, zda jednotlivé americké státy vymáhají zákony, jež platformám zakazují nečestné a zavádějící jednání.

Navrhovaná legislativa je součástí exekučního příkazu, který Trump podepsal ve čtvrtek odpoledne. Agentura Reuters uvádí. že podle názorů odborníků, kteří viděli středeční návrh příkazu, nemá tento pokus valnou šanci na úspěch, protože změny patrně neprojdou právní kontrolou. Trump počítá s tím, že exekutivní příkaz vyvolá právní bitvu.

Federální komise pro spoje (FCC), na kterou se Trump exekutivním příkazem obrací, by tak mohla například dojít k závěru, že sítě moderováním příspěvků pozbývají právní ochrany, kterou jim poskytuje zmiňovaný zákon. To by mohlo internetové společnosti vystavit řadě žalob. Sociální sítě by tak byly považovány spíše za vydavatele než za platformy. Pokud tato část příkazu projde, bude mít FCC 12 až 24 měsíců na návrh a přijmutí konečných pravidel.

Prezident chce zároveň nechat přezkoumat federální výdaje na online reklamu vládními agenturami USA.

„Nekontrolovaná“ moc

Facebook má příliš velkou moc. Potřebujeme regulace, tvrdí Zuckerberg

Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za „politický aktivismus“. „Zavolali mi demokraté, že to také chtějí udělat, takže si myslím, že tu máme oboustrannou shodu,“ prohlásil také prezident. Na druhou stranu je příkaz psán tak, aby obešel Kongres a soudy a přímo změnil legislativu. Ke změně zákona by totiž potřeboval podporu Kongresu.

Velké internetové platformy podle něj mají „nekontrolovanou moc“ omezovat a cenzurovat. „To nemůžeme připustit,“ řekl. Díky nařízení, které podepsal, bude podle šéfa Bílého domu zachována svoboda projevu. 

Celé akci předcházela již zmíněná Trumpova středeční hrozba regulací společnosti Twitter poté, co se vedle jeho příspěvků o rizicích korespondenčního hlasování objevila poznámka upozorňující na to, že jsou některá jeho tvrzení nepřesná. 

Twitter přitom odkazoval na články televize CNN a listu The Washington Post, které upozorňují na závěry expertů, že podvody u hlasování poštou jsou v USA výjimečně vzácné. Prezident tato dvě média opakovaně osočuje, že produkují ideologicky zaměřené zpravodajství.

Tweety Donalda Trumpa, u kterých Twitter doporučuje (červeně označené), aby si...

Tweety Donalda Trumpa, u kterých Twitter doporučuje (červeně označené), aby si čtenáři ověřili fakta.

Twitter se brání tím, že Trump porušil pravidla, kterými se komunikace na této síti řídí. „Trumpovy tweety porušovaly ‚politiku občanské integrity‘,“ potvrdila mluvčí Twitteru deníku The Guardian. Pravidla této politiky hned v prvním odstavci upozorňují, že uživatelům znemožňují „manipulovat nebo zasahovat do voleb nebo jiných občanských procesů“. Patří sem i zveřejňování nebo sdílení obsahu, který může potlačit účast na občanském procesu nebo uvést lidi v omyl ohledně toho, kdy, kde a jak se jej účastnit.

Trump následně uvedl, že sociální sítě provozované technologickými giganty ze Silicon Valley „umlčují konzervativní hlasy“ a zasahují do nadcházejících prezidentských voleb. „Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom to dopustili,“ napsal prezident.

Ve čtvrtek Trump řekl, že by neudělal nic radši, než se zbavil svého Twitteru, ale musel si ho prý nechat, aby obešel tisk a svým milionům sledujícím mohl nabídnout vlastní verzi událostí. 

Tweet Donalda Trumpa, který sociální síť skryla a uživatel si jej musí...

Tweet Donalda Trumpa, který sociální síť skryla a uživatel si jej musí rozkliknout, aby se mu zobrazil..

Ti ale mohli v pátek ráno vidět další zásah Twitteru, který schoval příspěvek prezidenta, jež se zabýval protesty vyvolané smrtí černošského muže George Floyda v Minneapolisu.

„Tito KRIMINÁLNÍCI znehodnocují vzpomínku na George Floyda a já to nedovolím. Mluvil jsem s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že armáda stojí za ním. Při jakýchkoliv problémech převezmeme kontrolu. Když začne rabování, začneme střílet. Děkuji,“ píše se na účtu prezidenta.

Kdo chce tento příspěvek vidět, musí si nejdříve kliknout na tlačítko Zobrazit.

Twitter k tomu dodává: „Tento Tweet porušil pravidla Twitteru ohledně oslavování násilí. Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu.“ 

Kontext není cenzura

Můžete mít svůj názor, ne svá fakta. Když si hrát na vědce, tak pořádně

Šéf Twitteru Jack Dorsey o něco později napsal, že společnost bude „nadále celosvětově poukazovat na nepravdivé nebo rozporuplné informace ohledně voleb“. „Kvůli tomu však nejsme ‚arbitry pravdy‘. Naším záměrem je dát do souvislosti protichůdná tvrzení a ukázat odporující si informace, aby si lidé udělali názor sami,“ pokračoval Dorsey.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že jeho společnost má jinou firemní politiku než Twitter. „Pevně věřím, že by Facebook neměl být arbitrem pravdy ve vztahu ke všemu, co lidé na internetu říkají,“ uvedl. Což nezapomněl Trump okomentovat.

Podle mluvčího Facebooku citovaného agenturou Reuters, by však návrh „povzbudil všechny platformy k cenzuře všeho, co by mohlo někoho urazit“. Tisková mluvčí Googlu zase podle této agentury varuje, že příkaz by poškodil americkou ekonomiku. 

Debata ohledně statusu internetových platforem se v USA i jinde ve světě vede již dlouho a není omezena jen na poslední neshodu mezi Trumpem a Twitterem. Podobný návrh exekutivního příkazu se objevil v Trumpově administrativě již dříve. Tehdy se však podle AP usoudilo, že odporuje konzervativním principů deregulace a svobody projevu. 

Facebook, Twitter i YouTube se dohodly s EU a budou potírat nenávist

Společnosti v oblasti sociálních médií jsou pod tlakem mnoha zákonodárců nejen ve Spojených státech, ale i dalších zemích. Především je to kvůli lepší kontrole dezinformací a škodlivého obsahu na nich. Před čtyřmi roky tak Evropská unie spolu s některými významnými internetovými hráči připravila kodex, který má regulovat nenávistné příspěvky na internetu označované jako hate speech. 

Aktualizováno: Doplnili je páteční zásah Twitteru u dalšího příspěvku Donalda Trumpa.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Nevydržely ani rok. Twitter pro nezájem uživatelů ruší „Fleets“

Příspěvky, které samy zmizí 24 hodin po zveřejnění se na Twitteru neujaly a proto ve službě končí. Na jiných funkcích...

LastPass mění pravidla, bezplatný bude už jen pro jeden typ zařízení

LastPass, oblíbený správce hesel, mění pravidla pro verzi zdarma. Už za necelý měsíc budou uživatelé využívající tuto...

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví....

TikTok se bude v Británii a EU zpovídat ze shromažďování dat o dětech

Čínská sociální síť TikTok po problémech ve Spojených státech a dalších zemích musí čelit žalobě i v Evropské unii a...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...