Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Trump příkazem usiluje o větší zodpovědnost sociálních sítí za obsah

  11:03aktualizováno  11:31
Donald Trump chce zrušit nebo upravit zákon, podle kterého nejsou provozovatelé sociálních sítí zodpovědní za obsah, který na ně jejich uživatelé zveřejňují. Trump tak reaguje mimo jiné na to, že Twitter přidal k jeho příspěvkům varování a odkázal uživatele na kontext.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Americký prezident splnil své výhrůžky, které zveřejnil jako reakci na označení svých tweetů, a ve čtvrtek nařídil přezkoumat ustanovení zákona z roku 1996. Ten je známý pod označením Section 230 (Oddíl 230). Dává internetovým společnostem jako Facebook, Twitter, Youtube či Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. 

Trump podle agentury Reuters řekl, že americký generální prokurátor William Barr začne neprodleně pracovat na nové legislativě, která umožní větší dohled nad sociálními médii. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Příkaz mimo jiné nařizuje ustavení několika kontrolních orgánů, které mají sbírat podněty veřejnosti ohledně možné cenzury na internetu a zkoumat, zda jednotlivé americké státy vymáhají zákony, jež platformám zakazují nečestné a zavádějící jednání.

Navrhovaná legislativa je součástí exekučního příkazu, který Trump podepsal ve čtvrtek odpoledne. Agentura Reuters uvádí. že podle názorů odborníků, kteří viděli středeční návrh příkazu, nemá tento pokus valnou šanci na úspěch, protože změny patrně neprojdou právní kontrolou. Trump počítá s tím, že exekutivní příkaz vyvolá právní bitvu.

Federální komise pro spoje (FCC), na kterou se Trump exekutivním příkazem obrací, by tak mohla například dojít k závěru, že sítě moderováním příspěvků pozbývají právní ochrany, kterou jim poskytuje zmiňovaný zákon. To by mohlo internetové společnosti vystavit řadě žalob. Sociální sítě by tak byly považovány spíše za vydavatele než za platformy. Pokud tato část příkazu projde, bude mít FCC 12 až 24 měsíců na návrh a přijmutí konečných pravidel.

Prezident chce zároveň nechat přezkoumat federální výdaje na online reklamu vládními agenturami USA.

„Nekontrolovaná“ moc

Facebook má příliš velkou moc. Potřebujeme regulace, tvrdí Zuckerberg

Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za „politický aktivismus“. „Zavolali mi demokraté, že to také chtějí udělat, takže si myslím, že tu máme oboustrannou shodu,“ prohlásil také prezident. Na druhou stranu je příkaz psán tak, aby obešel Kongres a soudy a přímo změnil legislativu. Ke změně zákona by totiž potřeboval podporu Kongresu.

Velké internetové platformy podle něj mají „nekontrolovanou moc“ omezovat a cenzurovat. „To nemůžeme připustit,“ řekl. Díky nařízení, které podepsal, bude podle šéfa Bílého domu zachována svoboda projevu. 

Celé akci předcházela již zmíněná Trumpova středeční hrozba regulací společnosti Twitter poté, co se vedle jeho příspěvků o rizicích korespondenčního hlasování objevila poznámka upozorňující na to, že jsou některá jeho tvrzení nepřesná. 

Twitter přitom odkazoval na články televize CNN a listu The Washington Post, které upozorňují na závěry expertů, že podvody u hlasování poštou jsou v USA výjimečně vzácné. Prezident tato dvě média opakovaně osočuje, že produkují ideologicky zaměřené zpravodajství.

Tweety Donalda Trumpa, u kterých Twitter doporučuje (červeně označené), aby si...

Tweety Donalda Trumpa, u kterých Twitter doporučuje (červeně označené), aby si čtenáři ověřili fakta.

Twitter se brání tím, že Trump porušil pravidla, kterými se komunikace na této síti řídí. „Trumpovy tweety porušovaly ‚politiku občanské integrity‘,“ potvrdila mluvčí Twitteru deníku The Guardian. Pravidla této politiky hned v prvním odstavci upozorňují, že uživatelům znemožňují „manipulovat nebo zasahovat do voleb nebo jiných občanských procesů“. Patří sem i zveřejňování nebo sdílení obsahu, který může potlačit účast na občanském procesu nebo uvést lidi v omyl ohledně toho, kdy, kde a jak se jej účastnit.

Trump následně uvedl, že sociální sítě provozované technologickými giganty ze Silicon Valley „umlčují konzervativní hlasy“ a zasahují do nadcházejících prezidentských voleb. „Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom to dopustili,“ napsal prezident.

Ve čtvrtek Trump řekl, že by neudělal nic radši, než se zbavil svého Twitteru, ale musel si ho prý nechat, aby obešel tisk a svým milionům sledujícím mohl nabídnout vlastní verzi událostí. 

Tweet Donalda Trumpa, který sociální síť skryla a uživatel si jej musí...

Tweet Donalda Trumpa, který sociální síť skryla a uživatel si jej musí rozkliknout, aby se mu zobrazil..

Ti ale mohli v pátek ráno vidět další zásah Twitteru, který schoval příspěvek prezidenta, jež se zabýval protesty vyvolané smrtí černošského muže George Floyda v Minneapolisu.

„Tito KRIMINÁLNÍCI znehodnocují vzpomínku na George Floyda a já to nedovolím. Mluvil jsem s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že armáda stojí za ním. Při jakýchkoliv problémech převezmeme kontrolu. Když začne rabování, začneme střílet. Děkuji,“ píše se na účtu prezidenta.

Kdo chce tento příspěvek vidět, musí si nejdříve kliknout na tlačítko Zobrazit.

Twitter k tomu dodává: „Tento Tweet porušil pravidla Twitteru ohledně oslavování násilí. Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu.“ 

Kontext není cenzura

Můžete mít svůj názor, ne svá fakta. Když si hrát na vědce, tak pořádně

Šéf Twitteru Jack Dorsey o něco později napsal, že společnost bude „nadále celosvětově poukazovat na nepravdivé nebo rozporuplné informace ohledně voleb“. „Kvůli tomu však nejsme ‚arbitry pravdy‘. Naším záměrem je dát do souvislosti protichůdná tvrzení a ukázat odporující si informace, aby si lidé udělali názor sami,“ pokračoval Dorsey.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že jeho společnost má jinou firemní politiku než Twitter. „Pevně věřím, že by Facebook neměl být arbitrem pravdy ve vztahu ke všemu, co lidé na internetu říkají,“ uvedl. Což nezapomněl Trump okomentovat.

Podle mluvčího Facebooku citovaného agenturou Reuters, by však návrh „povzbudil všechny platformy k cenzuře všeho, co by mohlo někoho urazit“. Tisková mluvčí Googlu zase podle této agentury varuje, že příkaz by poškodil americkou ekonomiku. 

Debata ohledně statusu internetových platforem se v USA i jinde ve světě vede již dlouho a není omezena jen na poslední neshodu mezi Trumpem a Twitterem. Podobný návrh exekutivního příkazu se objevil v Trumpově administrativě již dříve. Tehdy se však podle AP usoudilo, že odporuje konzervativním principů deregulace a svobody projevu. 

Facebook, Twitter i YouTube se dohodly s EU a budou potírat nenávist

Společnosti v oblasti sociálních médií jsou pod tlakem mnoha zákonodárců nejen ve Spojených státech, ale i dalších zemích. Především je to kvůli lepší kontrole dezinformací a škodlivého obsahu na nich. Před čtyřmi roky tak Evropská unie spolu s některými významnými internetovými hráči připravila kodex, který má regulovat nenávistné příspěvky na internetu označované jako hate speech. 

Aktualizováno: Doplnili je páteční zásah Twitteru u dalšího příspěvku Donalda Trumpa.

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Český fotograf Miloslav Druckmüller zabodoval u americké NASA. Agentura vybrala jeho snímek komety Neowise za...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Delší než z Prahy do Košic. Nový rekordní blesk nemusel být výjimečný

Extrémní přírodní jevy vždy přitahovaly pozornost, už jen proto, že se odehrávají mimo naši kontrolu a navíc ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrněnou drezínu vyvinula Tatra pro Polsko, v naší armádě sloužila jediná

Mezi zajímavé bojové prostředky vyráběné v prvorepublikovém Československu patří obrněná drezína Tatra T 18. O co však...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Facebook nově označuje státem kontrolovaná média a nebere od nich reklamu

Facebook pokračuje ve svém tažení, které má sociální síť připravit na nadcházející americké prezidentské volby. Nově...

Soud EU: „Adresa“ neznamená „IP adresa“, když chcete údaje o pirátech

Soudní dvůr Evropské unie upřesnil, co se míní slovem „jméno a adresa“ ve sporech, kdy majitel autorských práv žádá po...

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Trump příkazem usiluje o větší zodpovědnost sociálních sítí za obsah

Donald Trump chce zrušit nebo upravit zákon, podle kterého nejsou provozovatelé sociálních sítí zodpovědní za obsah,...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...