Myslíte si, že jste mistr v hledání na Google, ale tyto finty neznáte

aktualizováno  12:54
Víte přesně, co chcete, ale nevíte, jak to najít? Místo pokusů, omylů a zuřivého proklikávání odkazů zkuste používat Google včetně jeho pokročilých funkcí. Rozhodně je nepoužijete při každém vyhledávání, ale tu a tam vám ušetří čas i nervy.
Mistrem se nestanete našprtáním několika triků... ale i tak se můžou hodit.

Mistrem se nestanete našprtáním několika triků... ale i tak se můžou hodit. | foto: montáž: Technet.czProfimedia.cz

Hledání informací na webu je jedna z nejčastějších on-line činností Čechů. Přesto většina lidí vyhledává metodou pokus-omyl. A obvykle ani nevědí, že by to šlo jinak.

Tipy na vyhledávání

Vývojáři nejpoužívanějšího vyhledávače Google to samozřejmě vědí a přidávají stovky funkci a kritérií, které umožňují dát chytré odpovědi i na hloupé, chybně zadané a nepřesné dotazy. "V roce 2006 jsme se tedy přesunuli do fáze, kdy vyhledávač jistým způsobem chápe význam slov, a začali jsme pracovat na vyhledávači, který chápe uživatelův záměr," vysvětlil nám viceprezident Googlu Amit Singhal, který má vyhledávání na starost.

Google vám prostě výsledky přizpůsobí. Třeba vezme v potaz vaši polohu a nebude hledat kavárnu v Kalifornii, ale v Kladně. A na základě vaší historie ví, že když hledáte "britku", myslíte kočku čtyřnohou, nikoli dvounohou.

Jenže všechny tyto chytré personalizace a funkce mají i stinnou stránku. Když chcete najít něco opravdu specifického nebo pro vás neobvyklého, budete to mít o trochu těžší. Právě proto se vyplatí vyzkoušet si tyto triky a osvojit si ty, které se vám osvědčí. Díky nim budete mít vyhledávání pod kontrolou a to, co hledáte, najdete rychleji.

Filtry Vyberte si přesně, co hledáte

Asi nejužitečnější jsou rychlé filtry; stačí pár kliknutí a z výsledků vyhledávání vyberete pouze to, co vás zajímá. Dříve byly tyto filtry více na očích, nyní se schovávají pod nenápadným tlačítkem "Vyhledávací nástroje".

Nejčastěji mezi Vyhledávacími nástroji nejspíše využijete omezení času, například pokud hledáte pouze aktuální informace.

Další užitečný filtr vám ukáže jen stránky, které jste již navštívili - výborné pro hledání něčeho, co víte, že jste četli, ale nevíte, kde.

Filtrů je k dispozici celá řada a liší se podle toho, v jaké části Google hledáte. Mezi videoklipy tak můžete určovat jejich délku, zatímco u obrázků jejich velikost, barvu nebo dokonce to, za jakých okolností obrázek můžete použít.

Při prohledávání obrázků si můžete díky filtrům vybrat je ty, které můžete znovu použít. To se hodí třeba při vytváření pozvánek.

Další užitečný filtr vám ukáže jen stránky, které jste již navštívili - výborné pro hledání něčeho, co víte, že jste četli, ale nevíte, kde.

Mezi filtry lze v angličtině najít i celkem zajímavou položku "Reading level", a můžete si tedy vybrat texty psané jednoduchou či složitější angličtinou.

Jazyk Nenechte si nic vnutit, vyberte jazyk podle svého

Google jako globální jednička musí zvládat vyhledávání v různých jazycích. Nabídne vám tedy vyhledávání v tom jazyce, který považuje za váš hlavní. Pokud se vám to nelíbí, máte možnost s tím něco dělat:

  • Adresa www.google.com/ncr zajistí, že vás homepage nepřesměruje na stránku podle vaší současné polohy. Zkratka NCR znamená "no country redirect", tedy "žádné přesměrování podle země".
  • Můžete se také přihlásit a poté si vybrat, který jazyk chcete používat.
  • Na translate.google.com můžete překládat slova, věty i celé webové stránky, nebo můžete využít překladového doplňku pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Google už bohužel neumí překládané vyhledávání, zřejmě proto, že nebylo příliš používané. Pokud tedy hledáte v jazyce, kterému nerozumíte, čeká vás trocha toho přepínání mezi dvěma stránkami. Zato můžete překladač využít ke čtení textu v různých jazycích. Někdy je to docela zábava.

Angličtina, čeština a (zábavná) japonština na Google Translate:

Schválně si to zkuste a zadejte do Překladače Google řadu teček a nechte si je pak přečíst v japonštině. Melodie tohoto jazyka se nezapře.

Operátory Vyjádřete se naprosto jasně

Jestliže nechcete spoléhat na to, že Google správně odhadne, o co vám v dotazu jde, použijte operátory pro upřesnění.

  • OR mezi dvěma výrazy znamená, že stačí, aby stránka splnila alespoň jednu podmínku, nikoli obě.
  • Uvozovky znamenají, že Google musí najít na stránce přímo konkrétní frázi.
  • Hvězdička (*) zastupuje libolné slovo (slova) a hodí se právě do frází v uvozovkách, třeba "in * invented * phone"
  • Mínus (-) signalizuje jednoznačné odmítnutí. Stránky, které dané podmínce vyhovují, nebudou do výsledků zařazeny
  • Méně známý je operátor AROUND (vzdálenost), který určí, že dva výrazy musejí být nalezeny blízko sebe.
  • Rozsah čísel určíte pomocí dvou teček, tedy např. 2008..2010.
  • V angličtině si můžete pomoci i vlnovkou (~), která značí, že Google má hledat dané slovo včetně jeho synonym. Např. ~tutorial najde kromě tutoriálů i stránky obsahující guide a manual.

Příklad: první AROUND(5) "počítačová myš" vynález OR prototyp -krysa

Vyhledá: slovo "první" se musí vyskytovat v okolí pěti slov od fráze "počítačová myš". Stačí, aby na stránce bylo slovo "vynález" nebo slovo "prototyp" a nesmí se tam vyskytovat slovo "krysa".

Upřesnění Omezte, komu věříte a jak důležitá informace je

Možná nejužitečnější, a přitom stále málo používané, je upřesnění, kde se má dané vyhledávané slovo vyskytovat.

  • Site: umožní omezit, v rámci jaké domény se vyhledávání uskuteční. Můžete použít site:cz pro vyhledávání jen v českých doménách (pozor, neznamená to, že vyhledáváte ve všech v českých stránkách), site:wikipedia.org omezí vyhledávání na danou doménu (všechny jazykové verze) a site:technet.idnes.cz hledá jen v naší rubrice.
  • Intitle: zase vyhledává v titulku stránky, což se hodí, pokud chcete například vyřadit z vyhledávání diskuze (přidáte -intitle:diskuse).
  • Inurl: je to samé, ale pro adresu URL.
  • Filetype: vám umožní specifikovat typ souboru.

Pokud hledáte něco velmi specifického, pomohou vám upřesnění (intitle: a filetype:) toho, co hledáte a kde to hledáte. Vlnovka znamená, že se budou hledat i synonyma.

U specifických typů vyhledávání pak fungují i další upřesnění. Například při vyhledávání v odborných článcích (Google Scholar) můžete omezit autora článku pomocí author:.

Pokud si nechcete mozkové závity zaplňovat těmito zkratkami, nebo pokud je použijete jen občas, můžete si nechat pomoci Rozšířeným vyhledáváním (schované dole v Nastavení). Tady můžete vyplnit výše zmíněná omezení nebo vyloučení do separátních textových políček.

Rozšířené hledání najdete na domovské stránce Google pod Nastavením.

Můžete zúžit vyhledávání na konkrétní jazyk, oblast, slova, fráze, vylučující slova apod.

Rychlé informace příruční úryvky s přesnou odpovědí

Někdy vůbec nemusíte hledat stránku, na kterou se z Googlu prokliknete. Řadu běžných otázek totiž umí Google zodpovědět úplně sám a překvapivě dobře. Stačí jen vědět, že takový dotaz můžete položit (a někdy ještě jak přesně).

Rychlý přehled o počasí získáte po googlování počasí (město), případně weather (město) v anglické verzi.

Google často nabízí speciální rychlé informace (výstřižky) k aktuálním událostem, jako třeba nyní k Soči.

O tom, že Google umí počítat, asi nikdo nepochybuje. V roce 2012 na příklady začal odpovídat i kalkulačkou, takže s výsledkem můžete rovnou dál pracovat.

Další užitečná funkce nabízí rychlou konverzi všech možných jednotek. V anglické verzi používejte "in".

Anglický Google ukáže vývoj akcií (po zadání jejich burzovní zkratky).

Kromě obyčejné kalkulačky je tu také kalkulačka grafická. Jednotlivé funkce, které chcete vykreslit, oddělujte čárkami.

Přehled dalších tipů na rychlé informace nabízí Google ve své nápovědě.

Vyhledávání podle obrázku Stačí přetáhnout a je to

Velmi zajímavý tip, který Google ve svém hledání obrázků nabízí, je tu už skoro tři roky, ale pořád může někoho překvapit. Pokud chcete najít obrázky podobné tomu, který vidíte, můžete obrázek jednoduše nahrát nebo přetáhnout na vyhledávací políčko. Google vám poté nabídne obrázky stejné nebo podobné. Hodí se například k ověření toho, zda jde o hoax nebo původní zdroj.

Aktualizace 12:54: Do článku jsme doplnili tip od čtenáře v diskuzi na využití Rozšířeného vyhledávání.

Znali jste pokročilé funkce Google?

celkem hlasů: 5140

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. února 2014. Anketa je uzavřena.

znal(a) jsem většinu z uvedených tipů, některé pro mne byly nové, vyzkouším
znal(a) jsem většinu z uvedených tipů, některé pro mne byly nové, vyzkouším 2344
některé z uvedených tipů jsem znal(a), ale moc nepoužíval(a)
některé z uvedených tipů jsem znal(a), ale moc nepoužíval(a) 1972
znal(a) jsem všechny uvedené tipy
znal(a) jsem všechny uvedené tipy 420
na Google vyhledávám pouze základní věci, žádné finty nepotřebuji
na Google vyhledávám pouze základní věci, žádné finty nepotřebuji 300
na Google vůbec nevyhledávám
na Google vůbec nevyhledávám 104
Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baptistický kazatel i jaderný inženýr. Exprezident Carter slaví stovku

V pořadí 39. prezident USA raději užíval v úřadě lidovější jméno Jimmy než formálnější James Earl. Měl se stát po otcově vzoru úspěšným pěstitelem burských oříšků, ale lákala ho veřejná služba,...

1. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Prázdná raketa Vulcan se vydala na cestu, raketoplán nebyl včas připravený

V páteční poledne byla po několika malých odkladech vypuštěna druhá americká raketa Vulcan. Ještě letos na jaře to vypadalo, že ponese na oběžnou dráhu raketoplán Dream Chaser na premiérovou...

4. října 2024  10:40,  aktualizováno  13:28

Všestranný laptop se silou AI. Asus má stylovou a praktickou novinku

Advertorial

Taková kombinace vlastností se u notebooků jen tak nevidí. Nový ASUS Zenbook S 14 je laptop se špičkovým designem a zpracováním, parádním displejem, nízkou hmotností a přitom vysokým výkonem i...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...