Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Tipy na e-knihy do vaší nové čtečky nebo tabletu. S 20% slevou

  0:01
Pokud vás pod stromečkem čekala čtečka elektronických knih, nebo šikovný tablet či chytrý telefon, nastává čas hledání obsahu, tedy elektronických knih. Přinášíme tipy, kterými byste čtení e-knih mohli začít.

Naplňte své čtečky na portálu Knihy.iDNES.cz se speciální slevou 20 %. | foto: screenshot Technet.cz

Na našem novém knižním portálu Knihy.iDNES.cz jsme pro vás vybrali knihy, jejichž čtení rozhodně nepovažujeme za ztrátu času. Některé jsme popsali vlastními slovy, u jiných jsme použili části oficiálních anotací. Ve všech případech jsme se však snažili neprozradit více, než by čtenář chtěl.

Zároveň jsme se snažili vynechat aktuální bestsellery, které na vás útočí z výkladních skříní knihkupectví. S výjimkou jednoho. Hned toho prvního. Ale jistě uznáte, že jsme jej vynechat nemohli.

Jako malý dárek nabízíme našim čtenářům 20% slevu na nákup jakýchkoli titulů na portálu Knihy.iDNES.cz. Při platbě stačí použít slevový kód technet-sleva. Sleva platí do konce roku.

Walter IsacsonSteve Jobs

Jméno zakladatele společnosti Apple a vizionáře, který zcela změnil trh IT a spotřební elektroniky, není třeba čtenářům Technetu představovat. Jediný oficiální a dlouho očekávaný životopis vznikl na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů se Stevem Jobsem provedených v průběhu dvou let. Na základě více než sta rozhovorů se členy jeho rodiny, s přáteli, konkurenty, soupeři i kolegy pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí.

Brian GreeneSkrytá realita

Kniha, která je určená milovníkům všech vesmírů, ovšem pouze ve vší fyzikální počestnosti. Brian Greene je asi nejznámější popularizátor takzvané teorie strun a ještě úžeji teorie, že náš vesmír je pouze jedním z mnoha vesmírů, které existují. "Je to dobře napsaná knížka, ačkoliv ne se vším souhlasím, a doporučuji, zvláště těm, kterým se líbil Elegantní vesmír a Struktura vesmíru od stejného autora," říká její český překladatel a také (strunový) fyzik Luboš Motl. A má pravdu, poutavě a fundovaně píšící Brian Greene je zárukou kvality.

Dan ArielyJak drahé je zdarma?

Při rozhodování nás ovlivňuje spousta skrytých, iracionálních faktorů – od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky. Autor této vysoce ceněné knihy vám na konkrétních, překvapivých příkladech, které jsou podloženy jeho výzkumy, předvede, na co si dát při rozhodování pozor a jak nesednout marketingu na vějičku.

Tomáš SedláčekEkonomie dobra a zla

Zatímco předchozí knihu, napsanou jednoduchým a poutavým jazykem, přečte a pochopí nejspíše každý, Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka je složitější materiál plný historických souvislostí a ekonomických tezí.

Kniha ukazuje, jak barvitě uměli o majetku, vlastním užitku a společenském blahu přemýšlet naši předkové. Autor bere čtenáře na dobrodružnou pouť ke kořenům naší civilizace a na příkladech starých Sumerů, Hebrejů, antických myslitelů či filozofa Descarta ilustruje, jak inspirativní je sledovat proměny lidského tázání z hlediska ekonomie, pokud je zasazena do širšího kontextu. Sedláček dává ekonomii nový rozměr, dosah a rozlet a propojuje ji s filozofií, uměním, náboženstvím i současnou filmovou tvorbou - vytrhuje ji ze zajetí pouze technické analýzy.

Vydavatelství Oxford University Press ji komentovalo slovy: Tomáš Sedláček otřásl studiem ekonomie jako málokdo. Moudrost filozofů a básníků má v jeho práci přednost před striktními matematickými modely, což z jeho knihy činí průlomové dílo.

Jaroslav KmentaKmotr Mrázek 1 - 3

Soubor trojice knih je výsledkem dlouholeté investigativní puntičkářské práce novináře Mladé Fronty Dnes Jaroslava Kmenty.

Knihy odhalují tajný život vládce českého podsvětí Františka Mrázka, přibližují období veksláků před rokem 1989, popisují propojení mafie a české politické scény a obsahují autentické přepisy policejních odposlechů Františka Mrázka, které vyděsily politiky natolik, že přijali náhubkový zákon. Pro českého čtenáře a voliče je to poměrně depresivní čtení.

Vlastimil VondruškaPřemyslovská epopej I – IV

Čtyřdílná románová freska českého historika a spisovatele Vlastimila Vondrušky je především výborně napsaná a čte se s napětím a chutí až do poslední stránky. Tyto čtyři romány na sebe volně navazují a sledují počátky české státnosti, dobu Přemyslovskou, jedno z nejslavnějších období našich dějin. Osudy Evropy v době, kdy Přemysl I Otakar usedá na trůn až po panování Václava II (tento díl elektronicky teprve vyjde).

Mimořádným přínosem Vondruškových děl je, že fakta jsou uváděna nejen v logických, historických, společenských, ale navíc psychologických souvislostech. Navíc poutavě popisovaný děj je naplněn množstvím konkrétních soudobých reálií.

Karel KynclGardenparty u královny

Karla Kyncla si jistě pamatujete jako zpravodaje Českého rozhlasu z Velké Británie. Jeho reportážím, komentářům a fejetonům nikdy nechyběl vtip a zajímavé pointy. Kniha Gardenparty u Královny je kniha fejetonů a postřehů z Británie, komentuje například návštěvu anglické královny v Česku i návštěvu Václava Havla v Anglii.

Ladislav ŠpačekDeset let s Václavem Havlem

Životopisy politických osobností zpravidla nepatří mezi zábavné čtení. Kniha tiskového mluvčího Václava Havla je však příjemné čtení. Vtipným vyprávěním se dozvíte postřehy z každodenního života prvního prezidenta České republiky, nakouknete do zákulisí nejvyšší české politiky, zasmějete se nad příběhy a historkami z četných zahraničních návštěv a některé věci uvidíte v jiném světle, než jak je naservírovali někteří bulvární novináři. 

Christopher AndersenMick Jagger

Stouny máme v redakci rádi. Zajímavý životopis novináře z New York Times Christophera Andersena vyšel při příležitosti 50. výročí Rolling Stones. Dočtete se zde zajímavosti z historie a zákulisí kapely, názory slavného zpěváka na současnou hudební scénu a především spoustu (z principu věci poněkud bulvárních) pikantností ze života jedné z nejdůležitějších ikon rockové muziky.  

Svatopluk KášCo se do kapes nevešlo

Český neurolog  Svatopluk Káš je známým sběratelem vtipů, anekdot a historek z lékařského prostředí. V uplynulých letech vydal pětisvazkovou sbírku nazvanou "Z Aeskulapovy kapsy", čímž svůj archiv vyčerpal. Kolegové jej však nadále zásobovali různými humornými příhodami a najednou se ukázalo, že archiv se mezitím naplnil natolik, že bylo možné z něj sestavit ještě jednu, malou sbírku úsměvných perliček. Máte ji téměř před sebou, stačí kliknout.

Miroslav Švandrlík100 nejlepších hororů

Česká oddechová klasika. Miloslav Švandrlík je neobyčejně vynalézavý ve strašení a nahánění husí kůže. Antologie jeho nejlepších hororů je toho přesvědčivým důkazem. Bát se se Švandrlíkem je čtenářským požitkem.

Petr ŠabachHovno hoří

Petr Šabach vstoupil do všeobecné známosti především díky spolupráci se scenáristou Petrem Jarkovským, který jeho povídky přetavuje ve scénáře, podle kterých zase režisér Jan Hřebejk natáčí dnes již takřka zlidovělé filmy. Jmenovat můžeme například Pelíšky, nebo Pupendo.

Filmy však nejsou v tomto případě jen převedené knižní předlohy, proto stojí knížky Petra Šabacha za přečtení, i pokud znáte filmy nazpaměť. Chytré a milé vyprávění má příjemný spád, díky nevelkému rozsahu jej slupnete za sváteční odpoledne.

Hans-Dieter OttoŠokující vítězství

Válečná střetnutí se zcela nečekaným koncem, kdy proti všemu očekávání vyhrál outsider. Docházelo k nim před naším letopočtem, známe takové případy i z doby moderní. I když mělo vojsko výraznou početní převahu, bylo vyzbrojeno lepší technikou a počítalo s jistým vítězstvím, neobstálo. Důvody, proč vyhrál v těchto bitvách David proti Goliášovi, jsou podle fundovaného rozboru překvapující,  přesto často jasné. Jasné však vůbec nebyly těm, kteří se těchto bitev zúčastnili a očekávali opačný výsledek.

Karel RichterOsudový omyl generála Vlasova

Vojenský historik Karel Richter se v knize podrobně zabývá zajímavou kapitolou válečných dějin, takzvanou Ruskou osvobozeneckou armádou, které se podle jména jejich vůdce přezdívá Vlasovci.

V prvních měsících po útoku na Sovětský svaz v létě 1941 nabízeli postupujícím německým jednotkám spolupráci jednotlivci i skupiny obyvatel SSSR. Proti vůli nacistických nejvyšších kruhů tvořili velitelé wehrmachtu z ruských zajatců pomocné oddíly.

Generálporučík Andrej Andrejevič Vlasov (1900 - 1946), zajatý na volchovské frontě v červenci 1942 a úspěšný velitel Rudé armády, objížděl zajatecké tábory. Hledal i nacházel vojáky ochotné vstoupit do Ruské osvobozenecké armády. Vlasovci bojovali na jaře 1945 ve ztracené válce. Stejně jako jejich velitel se dopustili osudového omylu, když nenašli cestu k protihitlerovským mocnostem, které usilovaly o vítězství demokracie. Sehráli dosti významnou roli v bojích Pražského povstání, ale v té chvíli již bylo pozdě...

Autoři:
  • Nejčtenější

Webbův teleskop vyfotil galaxii Cartwheel vzdálenou 500 milionů světelných let

Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Fascinující snímky...

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průměrná větrná elektrárna utáhne až 1600 domácností, říká expert

Rozstřel Německo letos v červnu ohlásilo průlom v oblasti obnovitelných zdrojů. Polovina elektřiny vyrobená od ledna u našich...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Komunikace vojáků i zprávy z ruského pekla. K čemu je aplikace Telegram

Společně s válkou na Ukrajině se do popředí různých zdrojů informací dostala komunikační služba Telegram. Tato aplikace...

KOMENTÁŘ: Dobrý, nebo špatný? Jak by vypadal svět bez sociálních sítí

Svět sociálních sítí lidem poskytl mnoho pracovních příležitostí. A nejen to, daly lidem šanci popustit uzdu...

Sociální síť složila gigantické digitální umění. Nechybí v něm ani Krteček

Projekt digitálního kolektivního umění na sociální síti Reddit se po pěti letech vrátil. I tentokrát slavil úspěch,...

Microsoft Teams jako malá sociální síť, zatímco Snapchat konkuruje Zoomu

Během tohoto týdne se objevily dvě zajímavé novinky, které ukazují, jak se propojuje svět firemní komunikace a...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...