Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Komunikace vojáků i zprávy z ruského pekla. K čemu je aplikace Telegram

Společně s válkou na Ukrajině se do popředí různých zdrojů informací dostala komunikační služba Telegram. Tato aplikace byla hojně využívána jako alternativa k jiným chatovacím aplikacím, současná situace ovšem ukázala její jiné silné stránky.

Vítejte v aplikaci Telegram ... a kanály přímo z válečné zóny. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na první pohled se aplikace Telegram neodlišuje od jiných služeb pro zasílání textových zpráv. Vedle textovek si s jinými uživateli můžete posílat fotky a další soubory jako přílohu, hlasové zprávy, nebo si rovnou i zavolat. Proč tedy hraje tak velkou roli v probíhající válce na Ukrajině, když si lidé mohou nainstalovat řadu jiných, populárnějších nástrojů?

Co to vlastně je

Telegram je sám o sobě zdarma. Instalovat ho lze do smartphonů a tabletů, kde je nabízen jako klasická aplikace pro systémy Android a iOS. Dále ho můžete mít i v počítači s operačním systémem Windows, Linux či MacOS. A nakonec ho lze spustit i přímo ve webovém prohlížeči. Možností, jak si jej zprovoznit, máte tedy opravdu hodně.

K vlastní registraci je nutné využít telefonní číslo, přes které se pomocí textové zprávy ověří vaše identita. Aplikaci je možné mít aktivní na víc zařízeních zároveň, obsah se totiž umí synchronizovat.

Úspěch Telegramu tkví především ve speciální funkci zvané kanály. Ty vám nedovolují zapojovat se vlastním obsahem, ale umožní nechat si zasílat aktuální zprávy od vybraného člověka či organizace (trochu připomíná dávné RSS kanály). Kanály mohou samozřejmě fungovat i jako běžný profil na sociální síti, kam daná organizace, médium či jiná společnost pravidelně posílá odkazy na důležité novinky či zprávy.

Odebírající do kanálu přispívat nemohou, jedinou formou interakce je udělování emotikonů pod danou zprávu, v některých případech jsou povolené komentáře příspěvků. Odebírat můžete ovšem kolik kanálů chcete, novinky z těchto zdrojů k vám přitom putují stejným způsobem jako textové či multimediální zprávy od ostatních lidí. Prostřednictvím Telegramu k vám může mířit i zpravodajství iDNES.cz. Pro komunity, které Telegram používají ve větší míře, je to v podstatě sjednocení vícero služeb (textovky, výběr zpráv) do jedné aplikace.

Bez reklam a zásahu algoritmů

Jedním specifikem, které vyneslo Telegram do popředí právě nyní, je fakt, že jej využívá řada předních osobností z Ukrajiny, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského. Na Telegramu mají vlastní kanály, jimiž předávají lidem informace.

Další výhodou Telegramu jakožto zdroje informací oproti jiným sociálním sítím s možností odběru novinek je naprostá absence reklam a také chybějící algoritmus, který by sám sestavoval příspěvky na hlavní stránce. Zde se zkrátka vše seřazuje chronologicky, přesně tak, jak to zdroj zamýšlel, a neruší vás nadbytečný obsah, jako jsou reklamy či příspěvky od doporučených zdrojů, které zatím nesledujete.

Ruská služba? Ne tak docela

Telegram vznikl v roce 2013, založili jej dva bratři z Ruska, Nikolaj a Pavel Durovovi. Druhý jmenovaný je známý jako „ruský Mark Zuckerberg“, jelikož je spoluzakladatelem i největší ruské sociální sítě VKontakte. Právě ta však odstartovala jeho spor s ruskou vládou, když v roce 2012 odmítl na žádost vlády zablokovat profily opozičních skupin spojených s protesty proti prezidentovi Putinovi.

O rok později byl údajně donucen prodat většinu akcií VKontakte osobám spojeným s ruskou vládou, což v podstatě znamenalo nucené převzetí této služby kremelským režimem. Ten samý rok Pavel Durov, nyní v exilu, vytvořil Telegram, u kterého se chtěl vyvarovat stejných chyb, které udělal s VKontakte.

Na Telegramu najdete i zprávy iDNES.cz, The New York Times, nebo informace od tvůrce Telegramu Pavla Durova.

Centrálu Telegramu umístil do Berlína a zavázal se, že službu nikdy neprodá jiným technologickým firmám. Ruské vládě se tyto kroky samozřejmě nelíbily a v roce 2018 se Telegram pokusila zablokovat na základě nového zákona, který nutí služby podobného typu archivovat zprávy po dobu 30 dní a v případě potřeby je zpřístupnit ruské Federální službě bezpečnosti.

Durov to odmítl s odůvodněním, že není možné vést archiv zpráv vzhledem k jejich typu šifrování. Klíče k rozšifrování obsahu jsou na jednotlivých zařízeních komunikujících mezi sebou (tzv. koncové šifrování) a samotná služba by tedy neměla mít k samotnému obsahu přístup.

Pozor, plné šifrování je dostupné pouze v rámci "secret chats". Nelze pořídit snímek obrazovky, zprávy nejsou vidět na jiných zařízeních ani na webu a můžete nastavit autodestrukční časovač.

Telegram byl v Rusku oficiálně blokován dva roky, ačkoli k němu uživatelé měli i nadále přístup. Durov navíc údajně souhlasil s tím, že bude Rusku nápomocný v boji proti terorismu a extremismu. Co přesně tato spolupráce znamená, však není jasné.

Telegram a bezpečnost

Aplikace Telegram se v diskuzích ve veřeném prostoru stala jakýmsi etalonem zabezpečené komunikace. Je tomu ve srovnání s konkurencí opravdu tak? Zeptali jsme se Martina Jirkala, vedoucího analytického týmu v pražské pobočce bezpečnostní a antivirové společnosti ESET.

„Aplikace Telegram využívá velmi dobré šifrování a funguje na bázi open-source, díky které je její fungování pro veřejnost více transparentní a je tak dostupná určitá kontrola. Z tohoto hlediska je aplikace považována za bezpečnější. Ostatní známé komunikační platformy, především tedy WhatsApp či Messenger, komunikaci také šifrují. V jejich případě je ale sporné chování samotné mateřské společnosti Meta, a to především kvůli tomu, že není dostatečně prokázáno, jak společnost nakládá s daty uživatelů. O dobrém zabezpečení aplikace Telegram může svědčit i to, že v minulosti na tuto platformu přesunuli svou komunikaci i někteří kyberkriminální aktéři,“ vysvětluje Jirkal.

Nelze to, že za Telegramem stojí ruští programátoři a podnikatelé, brát jako bezpečnostní riziko?

Vyloučit to nelze. I kdyby do této chvíle v aplikaci nebyla žádná "zadní dvířka" a nebylo možné ji zneužít, autoři škodlivých kódů jsou schopni tato zadní dvířka, neboli backdoor, do aplikace dostat. Zde se může aplikaci vymstít její open-source architektura. V bezpečnostní komunitě dokonce existují soutěže o co nejvíce nenápadné vložení backdooru do veřejného (open-source) kódu. To pak pro veřejnost a zbytek vývojářské komunity slouží jako ukázka toho, jakým způsobem mohou útočníci nepozorovaně přidat do takového kódu dlouhodobě neodhalitelný škodlivý kód.

Jakou službu / nástroj byste pro zabezpečenou komunikaci doporučil?

Dle našich informací jsou i v bezpečnostní komunitě nejpopulárnější aplikace WhatsApp a Signal. V tuto chvíli ještě s určitostí nemůžeme říct, jak se současná situace promítne do používání Telegramu, předpokládáme ale, že popularita této aplikace bude aktuálně klesat.

Telegram je nyní řízen z Dubaje a používá jej přes 500 milionů uživatelů měsíčně. Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o firmu podobného ražení, jako jsou americké sociální sítě s ohromným množstvím zaměstnanců, ve skutečnosti stojí za Telegramem skupina jen asi 30 pracovníků, kteří se všichni zodpovídají přímo Durovovi.

Krátce po vypuknutí války na Ukrajině napsal Durov na Telegram, že zváží blokaci některých kanálů týkajících se válečného zpravodajství. Údajně proto, že v různých kanálech na Telegramu se čím dál víc šíří neověřené informace a platforma může být zneužita k podněcování nenávisti na základě etnické příslušnosti. Nakonec však k žádnému omezení obsahu nedošlo.

Telegram je každopádně informačním zdrojem jak pro ukrajinskou, tak ruskou stranu konfliktu. Každý uživatel si může najít kanály, které se přiklánějí k jedné či druhé straně. Může nám tak sloužit jako náhled do ruské „digitální bubliny“, ovšem i naopak, Telegram může posloužit jako zdroj „západních“ informací pro obyvatele Ruska, kteří k nim ze státních médií nemají přístup.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herec Čestmír Řanda byl nezapomenutelný v komediích i dramatických rolích

v diskusi nejsou příspěvky

4. prosince 2023

Pátého prosince 1923 se v Rokycanech narodil Čestmír Řanda, známý český herec, díky své figuře...

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi nejsou příspěvky

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 26 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 15 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Herec Čestmír Řanda byl nezapomenutelný v komediích i dramatických rolích

v diskusi nejsou příspěvky

4. prosince 2023

Pátého prosince 1923 se v Rokycanech narodil Čestmír Řanda, známý český herec, díky své figuře...

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi nejsou příspěvky

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 26 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...