Telefonní linkou potečou filmy

aktualizováno 
Až padesát televizních programů z telefonní zásuvky chce příští rok nabídnout Český Telecom. Na konci školního roku se chystá vstoupit do televizní zábavy a vrátit pevnou linku do hry.
Po svých drátech, které vedou skoro do každé české domácnosti, chce nabídnout nejen internet a volání jako doposud, ale i televizní programy, videopůjčovnu, hudbu, zprávy a další interaktivní služby.

„Mezi ně patří prohlížení internetové pošty, on-line bankovnictví a obchody i přístup na internet pomocí televize,“ říká Vlastimil Sršeň z Telecomu, který už na nové služby získal souhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Využije také zkušenosti své mateřské společnosti Telefónica, která už televizi přes internet spustila ve Španělsku začátkem loňského roku, dnes má asi čtyřicet tisíc zákazníků a nabízí stovku filmů. Obdobným způsobem se má rozrůst internetový portál Telecomu Starzone. Ceny zatím Telecom odmítá sdělit s tím, že nejprve musí dokončit pilotní projekt. Ten se má rozběhnout do konce roku. Podle předběžných informací bude zřejmě televizní vysílání v jednom balíčku s internetem.

Tak to dělá nejen Telefónica, ale i tuzemští kabeloví operátoři. Například UPC prodává podobný mix za necelých dvanáct set korun. Uvažuje se i o tom, že by televize byla samostatně nabízenou službou. Tak to dělá například Lotyšský, Estonský nebo Slovinský Telecom. Například v Estonsku tím místní operátor nahrazuje místa, kde není kabelový rozvod televize.

Co bude potřeba k příjmu?

Televizní programy budou téct přes telefonní linku v digitální podobě, je k nim tedy potřeba vysokorychlostní připojení k internetu a digitální přijímač - krabička označovaná jako Set Top Box, která se připojí k běžnému televizoru. Majitel ji ovládá dálkovým ovladačem, podobně jako třeba videorekordér.

Něco podobného hodlá v listopadu nabídnout spolu s výrobci počítačů i Microsoft. ČeskéWindows Media Centrum bude umět z jednoho dálkového ovládání vybrat nejen televizní program nebo naladit rádio, ale i přehrát DVD, stáhnout film z internetu. Stejně by mělo toto domácí centrum umět na televizi prohlížet internetové stránky, které k tomu budou přizpůsobené. Zpravodajské už má připravené například server iDNES.cz.

Počítač schopný pracovat s Windows Media Centrem už dnes vyrábí třeba Fujitsu Siemens. Podle odhadů Microsoftu by se na vánočním trhu měl objevit za cenu mezi dvaceti a třiceti tisíci. „Zároveň už ale například při zařizování bytu nemusíte kupovat další zařízení, jako hifi věže nebo DVD přehrávače,“ vysvětluje Jiří Grund z Microsoftu.

Zatím není jasné, kolik programů dokáže Telecom nabídnout, ale teoreticky stejně jako kabelové televize. S klasickými televizemi už Telecom vyjednává, zařazení stanic jako hudebního Óčka nebo teleshoppingových programů záleží jen na dohodě.

Mít televizi z telefonní nebo internetové zásuvky jde už dnes. Umožňuje to například společnost Mattes AD, která přes jedinou internetovou zástrčku nabízí za necelých dvanáct set korun ve Frýdku-Místku a Frýdlantu telefonování, vysokorychlostní přístup na internet i sledování televize.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

Jak zrušit účet na Facebooku?

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi...

Britové po vyšetřování označili Facebook za „digitálního gangstera“

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Dolní sněmovna Velké Británie vydala závěrečnou zprávu svého vyšetřování a rozhodně si v ní nebrala servítky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz