Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal?

Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal? | foto: montáž Technet.czProfimedia.cz

Nejčtenější články Technetu všech dob: UFO, SSSR a levnější chleba

  • 4
Máme články, ze kterých máme radost. Pak jsou články, ze kterých mají radost dokonce i čtenáři, to jsou naše oblíbené. A pak jsou tu články, které si za těch 12 let přečetlo nejvíc lidí. Proč, to je nám často záhadou. Podívejte se na druhou desítku našich nejčtenějších textů.

Každý den se redaktoři musí rozhodovat, kterým událostem věnují čas, pozornost a prostor, aby z nich udělali zprávu. Tomuto procesu se říká "gatekeeping". Redaktor a editor hlídají u brány a dovnitř pouští jen důležitá a zajímavá témata. My připravujeme kromě aktuálních zpráv ze světa vědy a techniky i články tematické, historické, souhrnné nebo populárně naučné.

Tipněte si TOP10

Statistiky nejčtenějších článků v redakci pochopitelně známe. Ale zajímá nás, jaké články byste v TOP10 tipovali vy.

Nejlepší tip "vyhrává" oběd s redakcí Technetu v Praze. Těšíme se!

Tipujte zde!

Píšeme o všem, co nás zajímá a o čem si myslíme, že to zaujme i čtenáře. Ale ani po dvanácti letech neumíme spolehlivě odhadnout, který z článků se stane pověstnou "černou labutí" a svou čteností překoná všechny ostatní. Můžeme se sice v redakci dohadovat, jak článek vylepšit, jak vybrousit titulek, aby nalákal více lidí, ale stejně nás čtenáři něčím překvapí. A to je na naší práci skvělé. Můžeme nabízet zajímavá témata, a zároveň okamžitě vidět odezvu publika.

Naše nová rubrika Šuplík slouží k upozornění na články, které odolaly zubu času a nabízejí i po několika letech zajímavé čtení. Ne vždy jsou to hitovky, které vedly hitparádu popularity. Úmyslně se vyhýbáme tomu, abychom o tématech přemýšleli jen v rozměru čtenosti. Ale kdybychom to dělali, toto by byly články, jejichž formát bychom se snažili napodobit každý den.

20. Oblíbená konspirační teorie o (ne)přistání na Měsíci

Napodobili Američané přistání? Ne, je to směšné.

Dvacáté místo drží článek o "podvodu", tedy o konspirační teorii proslavené především v USA. To, že navzdory dohadům Američané skutečně přistáli na Měsíci, ukazuje velmi přesvědčivě dlouholetý redaktor a publicista Karel Pacner, který se na astronautiku zaměřuje už více než padesát let a byl mimochodem právě i u startu Apolla 11. Jeho vzpomínky na start si můžete přečíst v miniseriálu na Technet.cz.

19. - 16. Dobrý titulek udělá své

U některých článků hned podle titulku tušíme, že se ve statistikách vyšplhají vysoko. Zatímco u instalace Windows jsme věděli, že odpovídáme na poptávku po praktickém článku, u rozhovoru či u zprávičce o Street View táhly ke článku zřejmě jiné důvody.

15. Amerika schovávala "UFO"

Prototyp letounu A-12

Jak je vidět, americké "záhady" táhnou. Tady jde o odhalení detailů vývoje titanového špionážního letadla A-12. Ještě zajímavější než samotný letoun je způsob, jakým jej Američané na základně schovávali před sovětskými družicemi. Sověti totiž pomocí infračervených fotografií odhadovali tvar letounu ze stínů na asfaltu. Američané zareagovali vynalézavě: vyrobili velké množství různých maket letadel, od základních strojů až po zcela neuvěřitelné konstrukce jako ze sci-fi filmu. Ty pak umístili na kolečka a zastiňovali jimi asfalt. Někdy dokonce žhavili asfalt pod místem, kde by kartonové "UFO" asi mělo trysky.

14. Zrychlete svůj počítač - jde to úplně zdarma

Tento článek z roku 2007 si našel publikum z pochopitelných důvodů, přitom jde o běžný přehled softwaru. Každopádně dnes už bychom vám zřejmě doporučili něco jiného.

13. Těreškovová ve vesmíru - odtajněno

Pro tuto fotografii byla přivolená maskérka.

Jeden z nejnovějších přírůstků do síně nejčtenějších článků pojednává o Valentině Těreškovové. Neměla letět, ale přesto letěla. Proč? Měla ten správný kádrový profil a uměla se také dobře orientovat v hádkách a intrikách. O tom a dalších překvapivých detailech psal Pavel Toufar v krátkém a velmi oblíbeném seriálu.

12. Test domácích pekáren

Pro čerstvý chléb již není nutné běžet ráno do obchodu

Často nás čtenáři v diskuzi - třeba pod článkem o vědeckém objevu - peskují: "No to je moc pěkné, ale chleba kvůli tomu levnější nebude!" Nevíme, jestli právě to bylo pro Romana popudem k tomu, aby napsal článek, díky kterému chleba opravdu zlevní. Alespoň když si jej doma připravíte sami. Nabídka se samozřejmě od roku 2007 změnila, ale pořád platí, že domácí chleba je něco výjimečného. A výjimečný byl i ohlas tohoto článku.

11. Dva státy bez internetu, odřízla je stařenka sbírající dřevo

Hayastan Shakarian a její pilka

Ať bychom se snažili, jak bychom chtěli, takovouhle zprávu bychom nevymysleli ani na apríla. A přestože se z nevinné důchodkyně vyklubala paní hledající kov do sběrny, už samotný fakt, že jedna osoba vlastnoručně zbavila dva státy připojení na internet, právem upoutala ohromné množství čtenářů a vyšvihnula tento článek do čela druhé desítky nejčtenějších.

A jaké jsou podle vás články opravdu nejčtenější? Uhodnete, která desítka z 22 tisíců článků Technet.cz nalákala nejvíce párů očí? Máte týden na tipování...