Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Svět sobě: objevte odpovědi na většinu otázek

Podobně jako si národ sobě postavil Národní divadlo, celý svět se podílí na vytváření obrovské encyklopedie. Se svými 3,5 mld. zobrazení za měsíc má Wikipedie šanci stát se nejrozsáhlejší encyklopedií na světě. Tuto neděli slaví 5. výročí svého vzniku.

„Otevřená encyklopedie, kterou může kdokoli editovat.“ Tak zní podtitul jedné z nejoblíbenějších stránek celého internetu. Wikipedia.org přitom začala fungovat teprve před pěti lety. Za tu dobu si získala oblíbenost po celém světě, v návštěvnosti vysoce předstihla oblíbené servery nba.com a v poslední době dotahuje i zpravodajský server cnn.com. Podle serveru alexa.com je nyní Wikipedie celosvětově přibližně 30. nejnavštěvovanější stránkou.

Při každé "zásadní" události stačí jen několik desítek minut, aby k ní vzniklo na Wikipedii heslo. O to se stará více než tři čtvrtě milionu registrovaných uživatelů, editorskou část práce pak má na bedrech více než 4500 spolupracovníků, které má organizace po celém světě. Všechno tohle dohromady pak tvoří encyklopedii, jejíž informace jsou otevřeny všem, kteří mají přístup na internet. 

Původně se přitom mělo jednat o stejnou encyklopedii, jako jsou všechny ostatní internetové. James Wales v rámci svého plánu vytvořil sedmistupňový proces editace, do kterého vstupovali pouze experti. Pod jejich vedením měla vyrůst nová encyklopedie. "Po osmnácti měsících a čtvrt milionu utracených dolarů jsme měli dvanáct hesel," komentoval později Wales své začátky. Pak se dozvěděl o softwaru Wiki a svůj plán kompletně překopal.

Otcem wiki je programátor Ward Cunningham, který vymyslel program, jež každému i přes neznalost programovacího jazyka umožní umístit na web libovolný text. Program pojmenoval po autobusech Wiki-Wiki na letišti v havajském Honolulu (v řeči původních obyvatel wiki znamená rychlý, čilý) a dal volně k dispozici. V polovině ledna 2001 tak Wales spustil svůj Wiki- projekt. Za měsíc měl 200 hesel. Když Wikipedia slavila první narozeniny, hesel bylo už 18.000.

Tato popularita se může jevit o to zajímavější, když uvážíme, že Wikipedia skutečně nabízí „jen“ informace. Když 15. ledna Wikipedia poprvé spatřila světlo internetu (začínala jako doplněk dnes již neexistující odborníky psané encyklopedie Nupedia), málokdo tušil, jaký fenomén během následujících let vznikne. Počet článků brzy začal růst exponenciální řadou , přidávaly se další jazykové verze, kterých je dnes přes dvě stovky, a Wikipedia se stále častěji objevovala ve výsledcích vyhledávání. Příliv nových editorů (wikipedistů) umožnil vytvořit tvůrčí atmosféru a dal vzniknout ambicióznímu plánu: dohnat a předehnat proslulou encyklopedii Britannica.

Dnes, v době pátých narozenin „Wiki“,už tento cíl zdaleka tak nereálně nevypadá. Anglická verze otevřené encyklopedie podle statistik obsahuje přes 900 tisíc článků a encyklopedických hesel. Následuje verze německá (ta dokonce vyšla na DVD-ROMu), francouzská, japonská a polská. Česká verze Wikipedie (přístupná též z adresy www.wikipedia.cz ) má na začátku roku 2006 článků přes 22 tisíc. Všechny verze dohromady, které zahrnují i jazyky, jako latina, esperanto, zjednodušená angličtina nebo elfština, obsahují takřka čtyři milióny článků.

Kdokoli z návštěvníků přitom může libovolně upravovat prakticky cokoli, co je zde k vidění, přidávat nové informace a opravovat chyby. Stačí klepnout na tlačítko „Upravit“ a po provedení editace a jejich uložení dojde k jejich okamžité aktualizaci pro ostatní čtenáře a editory. Od poloviny roku 2002 bylo takovýchto změn jen v anglické Wikipedii provedeno přes 32 milionů. Právě díky této možnosti měnit obsah encyklopedie je podle slov Walese, zakladatele celého projektu, umožněna svobodná výměna informací: „usilujeme o vytvoření a distribuce volné, svobodné encyklopedie co nejvyšší kvality pro každého člověka na planetě v jejich vlastní řeči.“

Vtipálci útočí

Wikipedia má samozřejmě i své odpůrce, jejichž hlasy sílí spolu s rostoucí popularitou projektu. Nejznámějšími příklady jsou stížnosti na nepravdivé nebo urážející údaje ve článcích Wikipedie, tzv. vandalství. Wikimedia Foundation, nezisková organizace starající se o technický provoz rychle se rozrůstajícího projektu, reagovala částečným zpřísněním pravidel. Tradiční obrana proti vandalství však tkví v silné a zodpovědné komunitě editorů, kteří prohlížejí nové změny, podle možností ověřují a případně „revertují“, tedy vracejí článek do původního stavu.

Studie časopisu Nature se v prosinci 2005 pokusila o objektivní srovnání Wikipedie s encyklopedií Britannica, komerční encyklopedií, rozvíjenou skupinou placených odborníků. Celkem 42 článků z obou obrovských studnic informací bylo porovnáváno nejen navzájem, ale i s dalšími zdroji. Výsledek vyzněl celkem vyrovnaně: u každé encyklopedie nalezli autoři výzkumu celkem čtyři vážné nedostatky. Průměrně pak připadalo u Wikipedie čtyři nezávažná opomenutí na článek, zatímco Britannica má tři.

Wikipedia se však věnuje často i tématům, která v tradičních encyklopediích popsána nejsou. Ať už proto, že se jedná o zájmový okruh menší komunity lidí, nebo zkrátka pro jejich aktuálnost a rychlý vývoj. Jednou ze základních politik Wikipedie je však NPOV (Neutral Point of View, tedy neutrální úhel pohledu) – u všech hesel by editoři vždy měli usilovat o encyklopedické, objektivní zpracování.

Wikipedia není sama

Souboj mezi tradicí, silou, otevřeností a pelotonem, asi tak by bylo možno popsat válku encyklopedií na internetu. Trojice králů - Britannica, Encarta a Wikipedia - je z velké dálky sledována dalšími hráči. Zato boj mezi nejsilnějšími postupně nabývá na intenzitě. Převahu má ta nejlevnější. Tedy Wikipedia, která je na internetu k dispozici zdarma a v současnosti obsahuje více než 3,1 milionu hesel ve 200 jazykových mutacích. V neděli Wikipedia slaví páté narozeniny.

Encyklopedie shání peníze

Wikipedia.org právě před týdnem dokončila svoji sbírku na provoz. „Nadace Wikimedia a desítky tisíc dobrovolníků, kteří přispívají svým časem a zkušenosti do jejích projektů, věří, že vědění ja síla a že by nejen mělo, ale musí zůstat svobodné.“ Zatím se nepovedlo vybrat celou částku, kterou Wikimedia Foundation potřebuje na provoz encyklopedie další rok, a sbírka proto pokračuje i po skončení kampaně, doplněna Walesovou osobní žádostí .

Na české Wikipedii můžete vyzkoušet, jaké to je, stát se wikipedistou a podílet se na psaní encyklopedie. Můžete se také podívat na články nominované na nejlepší články české Wikipedie . A pokud by vás zajímalo, co že editory motivuje k jejich mravenčí práci při kontrole vkládaných informací, můžete se podívat do Kabinetu kuriozit , kde se dočtete (vesměs promptně odstraněné) perličky anonymních „wikipedistů.“ Pro vyznavače drsného humoru tu je i ztřeštěná www.uncyclopedia.org, která ovšem se seriózním projektem nemá mnoho společného.

Autoři: ,

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom...

Rusko je připraveno odpojit se od Internetu. Krátce si to již vyzkoušelo

Rusko má připraven legislativní i technologický rámec k tomu, aby se mohlo zcela odstřihnout od celosvětového...

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

Deset nadějných sociálních sítí z ciziny i Česka, na kterých zatím nejste

Budoucnost sociálních sítí je možná v menších, úzce zaměřených platformách. Na nich se na rozdíl od Facebooku nemusíte...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...