Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Fyzici chtějí experimentem vysvětlit, zda žijeme v realitě, nebo v matrixu

Skupina fyziků chce odpovědět na kontroverzní otázku, která odnepaměti rezonuje lidskou společností. Žijeme v nám patřící realitě, nebo v někým vytvořené simulaci? Pravda nás však může vyjít draho.

Matrix | foto: film Matrix

Simulační teorie říká, že vše kolem nás je simulace, která se odehrává v obrovském superpočítači nějaké vyspělé civilizace, a vesmír, včetně nás a naší reality, je důmyslný podvrh.

S touto myšlenkou si pohrávali již starověcí filozofové, populární v moderní společnosti a odborných kruzích začala být až po příchodu slavné sci-fi trilogie Matrix do kin.

Pokud naše nebo jiná civilizace dosáhne určitého stádia vývoje, může vytvářet podle některých vědců simulované kopie reality. V nich si pak může dělat, co chce. Stroje vytvořily matrix pro kontrolu lidstva. Dalším důvodem může být nějaký velký sociální experiment.

Fyzik Thomas Campbell nedávno vymyslel projekt nazvaný „Do we live in a Virtual Reality?“ Jak už jeho název napovídá, Campbell chce se svým týmem tuhle teorii potvrdit, nebo vyvrátit.

Chyba v matrixu

Podle dřívějších předpokladů by nebyla simulace vesmíru dokonalá a připomínala by spíše počítačovou hru. Kvůli své omezené výpočetní kapacitě by vykreslovala pouze části reality aktuálně pozorované simulovanými bytostmi, námi.

Touto „chybou v matrixu“ lze určit, zda žijeme v realitě, nebo v simulaci. Stačí zjistit, zda se realita vykresluje pouze v námi pozorované oblasti.

Podle Campbella to lze provést dvouštěrbinovým experimentem, který spočívá v tom, že fotony procházejí dvěma úzkými štěrbinami a dopadají na stěnu ve formě zdánlivě se vlnícího světla.

Když ale průchod fotonů pozorujeme, obraz se změní. Světlo se chová jako částice, nikoliv vlnění, což vědce mate. Vysvětlují to neživou detekční aparaturou.

Pokud by zjistili, že není tento efekt způsoben umělým detektorem, ale člověkem, bylo by to něco, co lze od simulované reality očekávat. Realita by se vykreslovala jen tam, kam bychom se dívali.

Campbell již začal sbírat na Kickstarteru finanční prostředky pro provedení dvouštěrbinového experimentu. Je ovšem otázkou, zda opravdu chceme znát pravdu.

Pravda nás může stát existenci

Bostromovo trilema

Simulační teorii v dnes známe podobě poprvé v roce 2013 vyslovil Nick Bostrom, ředitel Future of Humanity Institute na Oxfordské univerzitě.

Falešný vesmír přitom popisoval jako neuvěřitelně složitou softwarovou simulaci lidstva a jeho předků. Přirovnal ji k Matrixu, ale bez těl připojených k umělé výživě v nádrži. Naše schránky by podle něj byly součástí této „hry”.

Bostrom přímo neřekl, že v takovém matrixu žijeme. Místo toho navrhl pravděpodobnost ve třech výrocích:

  1. Všechny vyspělé civilizace vymřou předtím, než stihnou simulaci vesmíru spustit.
  2. Vyspělé civilizace nebudou mít zájem takové simulace tvořit.
  3. V takové simulaci žijeme. 

Profesor Preston Greene patří mezi nejuznávanější filozofy dnešní doby. Na jedné ze svých přednášek v New Yorku minulý rok řekl, že by měli vědci svých snah o vysvětlení simulační teorie zanechat, neboť je to může stát existenci lidstva.

Pokud zjistíme, že jsme „pokusnými králíky“ v nějaké simulaci, její tvůrci nás mohou jednoduše vypnout, restartovat či rovnou smazat.

„Hry nakonec nebudou k rozeznání od reality. S největší pravděpodobností se nacházíme v simulaci,“ řekl Elon Musk v jednom ze svých rozhovorů. Navrhl, aby byla teorie experimentálně testována a pokud bude prokázána, měl by být někdo dokonce vyslán za její hranice, aby prozkoumal, co se za nimi nachází.

Elon Musk podle varování profesora Greenea v podstatě ohrožuje lidské bytí. Kdyby se někomu podařilo dostat za hranice simulace a poznat skutečnost, její tvůrci zmáčknou tlačítko „delete”.

Jiní filozofové varují před dalšími možnými následky při snaze vysvětlit simulační teorii. Pokud lidé uvěří, že je svět simulace, přestanou se o něj starat. Jak je například přesvědčit, aby chránili simulovanou přírodu?

Počítačový vědec Peter Bentley z University College London se domnívá, že na pravdě vlastně nezáleží a že bychom měli řešit reálnější problémy, jako jsou právě klimatické záležitosti.

Jiný domov nemáme

Všechno to začalo před 50 lety hrou pong, dnes však můžeme ovládat virtuální světy generující zdánlivě realisticky se chovající postavy.

Počítače se rychle zdokonalují a je možné, že budou časem vytvářet mnohem složitější virtuální světy a „lidé“ v nich budou hrát vlastní počítačové hry s myšlenkami o tom, kdy to všechno skončí.

„Nebo se to již stalo? Žijeme v simulaci vytvořené počítačovými programátory, kteří jsou technologicky o pár tisíc let před námi?“ píše Bentley.

Pokud by počítač mohl simulovat vesmír, svedl by podle pokrokových výzkumů umělé inteligence (AI) simulovat také lidský mozek, dokonce i superinteligentní mozek. Taková AI by pro nás byla bohem, který by s námi mohl dělat cokoliv.

Podle vědce však není relevantní, zda v takové simulaci žijeme, a je nepravděpodobné, že ji jednou sami vytvoříme.

Simulovaný vesmír by vyžadoval čas, zdroje a znalosti. Lidstvo nemá ani jedno. I kdybychom byli tak počítačově vyspělí, spuštění simulace by trvalo miliardy let výpočetního času. Civilizace se do té doby nejspíš zahubí sama.

Vědci navíc mohou vynaleznout v příštích stoletích umělou gravitaci nebo teleport, což by bylo podle Bentleye pro lidstvo přínosnější než simulovaný vesmír.

A co se simulační teorie týče, podle něj na tom nezáleží. Země je totiž jediný domov, který máme. A než se zabývat sci-fi scénáři o simulovaném vesmíru, civilizace by měla řešit skutečné hrozby ohrožující její existenci, klimatické změny a vzestup technologie.

Pokud bychom skutečně v simulaci nějaké vyspělejší civilizace žili, stejně s tím nic nezmůžeme.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Nejpoužívanější internetovou stránkou se stal TikTok, přeskočil Google

Čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok překonala hranici miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Letos tak...

Facebook smaže informace o obličejích uživatelů a nebude je rozpoznávat

Sociální síť Facebook se rozhodla k bezprecedentnímu kroku. V nejbližších týdnech ukončí funkci, která umožňuje...

Dvanáctka výborných funkcí Google dokumentů, které možná neznáte

Bezplatný textový editor od Googlu pracující v cloudu je nabitý výkonnými funkcemi. Myslíte, že znáte ty nejlepší z...

Pozná rostlinu nebo pomůže s matematikou. Google Lens chce ovšem ještě více

Co je toto za rostlinu? Zaujalo vás nějaké oblečení a rádi byste podobné, potřebujete pomoci s úkolem nebo v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...