Stratocoin 6

Stratocoin 6 | foto: Studio 2D3D

Vybrali jste si unikátní mince, které budou v listopadu padat z nebe

  • 34
V rámci experimentu Stratocaching vyneseme do výšky přes 30 kilometrů takzvané Stratocoiny. To jsou speciální "mince", které získají nálezci stratosférických kešek dopadlých na zem. Vybírali jste do 25.10.2013.

Experiment Stratocaching je zároveň hrou, která má svůj předobraz v geocachingu. Účastníci však tentokrát nehledají poklady ukryté na zemi, ale spadlé z nebe. Pokud to dovolí počasí, tak 16. listopadu vypustíme do stratosféry balón se speciálním nákladem. Tím budou jednak samotné stratokeše (v podobě obřích "javorových semínek") a uvnitř Dropionu (gondoly) pak Stratocoiny. Zatímco stratokešky se rozlétnou z výšky 30 kilometrů po republice, Stratocoiny se vrátí na zem na padáku uvnitř Dropionu.

Více o akci Stratocaching najdete na speciálních stránkách projektu. Přihlásit se zdarma do hry můžete tamtéž.

Hlasovali jste pro nejhezčí minci

Vybírali jste design Stratocoinů, které se v listopadu snesou z nebe v rámci experimentu Stratocaching.

Stratocoin 3
Stratocoin 5

GALERIE ZDE.

Hlasování skončilo ve 23:59 - 25.10.2013.

Celkem 100 výherců získá Stratocoin. Jsou to unikátní mince navržené Studiem 2d3D, kterou nebude možné získat při jiné příležitosti. Stratocoin je obdobou takzvaného Geocoinu, což je trackovatelná (stopovatelná) mince opatřená unikátním kódem a uložená u každé keše. Jejím původním posláním je putovat po světě z keše do keše. Nálezce by si ji totiž neměl ponechat, ale vložit ji po určité době do nějaké další keše. Tak se může český geocoin běžně dostat až na druhou stranu světa. Geocoiny jsou však i předmětem sběratelství. Mnoho kačerů (hráčů geocachingu) je totiž sbírá stejně, jako se sbírají třeba známky.

Stratocoin vznikl právě spíše za účelem sběratelství. Nepočítáme totiž s tím, že by se jej někdo z výherců vzdal a poslal jej dál do světa. Ale pokud se tak stane, budeme jedině rádi. Uvažujeme také o tom, že vyrobíme ještě speciální limitovanou edici (několik málo kusů) Stratocoinů, které nabídneme dalším zájemcům, na které se při hře nedostane.

Galerie designů Stratocoinů najdete ZDE.

Svou podobu Stratocoinů vybírají i kačeři na stránkách Geocaching.cz.

Šperky a Stratocoiny od dvou architektek

Studio 2d3D tvoří geometrické duo architektek Martina Bílková a Petra Hlaváčková. Vyrábí šperky a objekty, které jsou inspirované jejich primární profesí. Pohrávají si s optickým klamem, rýsovanou hrou a prostorovou hloubkou.

Jak píší samy autorky: "Některé šperky nám vyrostly a jsou z nich svařované nástěnné objekty. Všechny kolekce šperků a nástěnných objektů jsou limitované a je možné je zakoupit ve vybraných obchodech a e-shopech."

Stratocoiny jsou vyrobeny z materiálu zvaného perspex, gravírovány a ručně barveny. K jejich návrhu přizval Studio 2d3D hlavní architekt projektu Petr Bakoš a jeho galerie HardDeCore. 

"Nevšední nabídku jsme s radostí přijali. Mirek Černý znovu rozžhavil své frézy a vyřízl Stratocoiny speciálně pro tuto stratosférickou akci," říkají autorky.

Studio 2d3D existuje od prosince 2010. "Důvodem ke vzniku bylo nutkání zhmotnit něco, na co si lze hned sáhnout. A šperk se zdál být pro začátek vhodným médiem. Používáme perspex, formatour, gravírování a ruční barvení, koketujeme s kovy. Po nástěnných objektech rozvíjíme koncepci prostorových plastik, které chceme zrealizovat v příštím roce. Ale jinak děláme seriózně architekturu," tvrdí Martina Bílková a Petra Hlaváčková.

Přípravy experimentu Stratocaching pokračují. Model gondoly a kapslí, které vypustíme z výšky přes 30 kilometrů nad zemí. Uvnitř budou ukryty i Stratocoiny.