Stránky už nebudeme skrolovat, ale otáčet. Opera ukazuje budoucnost webu

  15:00aktualizováno  15:00
Oslo (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Opera předvedla nové verze prohlížečů Opera mini 6.5 a Opera mobile 11.5. Míří do tabletů i chytrých televizí. Na cestách nabízí zásadní redukci objemu přenesených dat, a tím i značnou úsporu peněz za roaming.

Opera představila své novinky v Norsku. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Společnost na speciální akci v Holmenkollenu v Oslu představila pozvaným novinářům zatím neveřejnou verzi Opery 12. Mezi hlavní novinky patří změna prohlížení jednotlivých stránek.

Opera předvádí novinky pro prohlížeč Opera 12. Místo skrolování stránkou budeme

Opera předvádí novinky pro prohlížeč Opera 12. Místo skrolování stránkou budeme webem listovat. Jednotlivé listy se také automaticky přizpůsobí poloze zařízení (na výšku nebo na šířku).

Už nebude nutné je skrolovat pomocí posuvníku, ale gesty je budeme otáčet (posouvat) jako stránky v knize. Řešení Opery umožňuje jak listování uvnitř článku, tak i přímý přechod na další článek.

Tento způsob prohlížení je pochopitelně určen především pro tablety a mobilní telefony, ale i pro chytré televizory. I na ně Opera míří se svým Opera TV storem. Zde gesta nahradí šipka na dálkovém ovladači.

Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na
Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na
Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na

Něco pro vývojáře. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na jednotlivé stránky, kterými bude možné listovat tažením myši nebo gesty.

Nová Opera mobile a mini

Prohlížeč Opera používá každý den po celém světě přes 250 milionů lidí. Tvrdí to oficiální zdroje firmy. Všichni tito uživatelé se v úterý dočkali nových verzí prohlížečů ve verzích mini 6.5 a mobile 11.5 (ke stažení zde).

Celá paráda má zatím jedno menší "ale". Programátoři musí přizpůsobit dané stránky pro nový způsob prohlížení. Není to vůbec složité, stačí změnit tři řádky kódu. V praxi ovšem může být i takto jednoduchá úprava časově a administrativně náročnější, zejména u webů se složitější strukturou.

Zde se ukáže síla Opery: zda dokáže tento, pro uživatele efektní a efektivní způsob prohlížení, prosadit jako standard. V minulosti se jí to u jiných součástí webu již několikrát úspěšně podařilo.

"Stránkování" si Opera chystá do prohlížeče s pořadovým číslem 12 a veřejné testování zatím není možné.

Opera TV store byl poprvé představen již na letošním veletrhu IFA v Berlíně,

Opera TV store byl poprvé představen již na letošním veletrhu IFA v Berlíně, ale novinářům jej Opera důkladně ukázala až nyní.

Výhodou Opera řešení pro chytré televize respektive set-top boxy oproti

Výhodou Opera řešení pro chytré televize, respektive set top boxy, je oproti konkurenci (např. Google TV) nižší cena a pružnost, s jakou relativně malá společnost reaguje na požadavky klienta.

Výhodou Opera řešení pro chytré televize oproti konkurenci (např. Google TV) je

Podle vývojářů Opery mají hry na televizi před sebou hezkou budoucnost. Jedinou podmínkou pro jejich rozšíření je jejich hratelnost ve víc lidech a zábavnost.

Nestahujte data zbytečně

V nových verzích prohlížečů Opera mini 6.5 a Opera mobile 11.5 je zabudován nástroj na sledování a redukci dat, která jsou při prohlížení webu stahována do vašeho telefonu, tabletu nebo notebooku. Nově je možné funkci (Opera Turbo) zapínat dle potřeby a sledovat objem dat, který byl (či nebyl) díky turbu stažen.

Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera
Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera

Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera turbo. Uživatel může přímo sledovat vliv zapnutého turba na redukci objemu přenesených dat.

V praxi to znamená, že pokud je váš tablet připojen například přes 3G a navíc v roamingu, je dobré funkci Opera turbo aktivovat. Místo abyste pak při otvírání stránky stáhli (a operátorovi zaplatili) 800 kB, turbo vše redukuje pouze na 130 kB. Funkci se vyplatí používat například i na pomalé wifi síti (naříklad na letišti nebo v kavárně). Naopak v domácí síti by zapnuté turbo mohlo zbytečně zpomalit surfování.

Chytrý algoritmus vše optimalizuje i podle velikosti displeje. Pracujete-li na mobilu se čtyřpalcovým displejem, bude množství přenesených dat menší než u zařízeních s větším zobrazovačem.

Dokonalá je podpora HTML 5. Výrazný rozdíl jsme při krátkém testování prohlížeče na tabletu Samsung (Opera mobile) shledali i při skrolování dlouhých stránek. Zatímco integrovaný browser neustále donačítal stránku a na té se tak při skrolování objevovaly bílé plochy, Opera vše načetla pěkně svižně najednou.

Bodové ohodnocení prohlížeče Opera mobile v testu na HTML5 hovoří jasně.

Bodové ohodnocení prohlížeče Opera mobile v testu na HTML5 hovoří jasně.

Velké zisky generují Opeře vlastní reklamní systémy, které používají takové značky jako Wall Street Journal, New York Times, Shazam a další. V jejich aplikacích pro tablety najdete právě reklamní systém od Opery. Ten přizpůsobuje vloženou reklamu chování uživatele (čtenáře). Zohledňuje aktuální zeměpisnou polohu nebo například typy přečtených článků.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Amazon se chystá spustit hudební službu zdarma

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Amazon připravuje vážnou konkurenci bezplatné hudební službě Spotify. Doplní tak své portfolio placeného streamovaného...

Počet lajků schováme, budete pak víc sdílet. Instagram bude privátnější

Šéf Instagramu, Adam Mosseri, ukazuje experiment se skrytým počtem lajků u...

Sociální síť Instagram hledá způsoby, jak povzbudit uživatele ke sdílení. Šéf Instagramu ukázal změny, které mají...

Tipy weby: objevte síť pražských parků a hřišť či závadné výrobky

Ilustrační foto - příroda

V české metropoli je několik stovek dětských hřišť a parků. Kde se nacházejí a co mohou nabídnout ukazuje web...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz