Stále více Evropanů je ochotno platit za obsah na internetu. Jak jste na tom vy?

aktualizováno 
Jak se celosvětová síť internet otevírá stále většímu počtu uživatelů, objevují se „kacíři“, kteří jsou ochotni za služby a informace platit. A podle výzkumu je jich již většina.
Podle výzkumu agentury Jupiter Research začínají uživatelé ze západní Evropy chápat internet nejen jako médium, kde jsou informace zdarma, ale jsou čím dále tím více ochotni platit za obsah. Již před rokem procento respondentů, kteří chtějí mít data a informace na internetu zcela zdarma, nepřesáhlo padesát procent. Letošní průzkum pak ukázal, že se podíl těchto osob v rámci celkové internetové populace propadl o dalších šest bodů na 41 %. Průzkumu se zúčastnilo 10 000 internetových uživatelů z Anglie, Německa, Francie, Itálie, Španělska a Švédska.

Celých 19 % těchto osob je ochotno vydat své peníze za download digitálních hudebních nahrávek. Je to o tři procenta více než před rokem. Ještě výraznější nárůst je u uživatelů, kteří jsou rozhodnuti platit za stahování video souborů. Ze tří procent je meziroční nárůst na 13 %. Je to dáno patrně tím, že stále více lidí bere počítač i jako další zábavní prostředek v domácnosti.

Hráči, kteří rádi využívají internet k online hraní, jsou prý ochotni platit za možnost soupeření s dalšími uživateli průměrně kolem 100 – 150 euro ročně.

Zřejmě ještě dlouho (jestli vůbec někdy) nepřesáhnou příjmy z placeného přístupu k některým článkům a zprávám příjmy z reklamy. Zisk z platících uživatelů je však nezanedbatelnou položkou příjmů vydavatelů zpravodajských serverů a webů, které nabízejí především infromace. A počet lidí platících za obsah se prý bude i nadále zvyšovat.

Peníze, peníze, peníze

Ostatně již v právě uplynulém roce obyvatelé západní Evropy utratili za všechny druhy digitálního obsahu na internetu téměř 340 milionů euro. Podle výzkumníků z Jupiter Research se do roku 2007 na internetu utratí za služby a obsah kolem 2,5 miliardy euro. Znamená to ale také, že čím dále tím více webů, které doposud nabízely svá data zdarma, bude požadovat za své služby platby.

Především hudební, filmové a další distribuční společnosti by měly mít z takového vývoje radost. Znamená to totiž, že pokud dokáží připravit všeobecně přijatelný model nabídky svých produktů, uživatelé se nebudou příliš bránit či se uchylovat k černému trhu či pirátství.

Jak se tyto výsledky odráží v praxi?

Dá se říci, že podobnou náladu mají i návštěvníci serveru Yahoo. Částečně to potvrzují i informace o placených službách na tomto portálu, které tento týden zveřejnil. Podle výkonného ředitele Terry Semela totiž minulý rok překonal počet uživatelů, kteří za některé nabízené služby platí, odhad vypracovaný v průběhu roku. Podle původních předpokladů se očekávalo, že na konci roku 2002 bude mít Yahoo přibližně 2 000 000 platících uživatelů. Tato vize však byla překonána ještě na začátku prosince. Lidé na Yahoo platí například za soukromou inzerci nebo rozšířené služby e-mailu.

A co Česko? Placenému obsahu a službám na českém internetu se také daří nad očekávání dobře. Samozřejmě jen u projektů, které mají co nabídnout. Podívejte se na tento článek o vývoji placených služeb na serveru BonusWeb.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz