Profil bývalého českého premiéra a bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly na sociální síti Facebook někdo zneužil k publikaci série vulgárních a antisemitských příspěvků. Příspěvky kromě jiného nabádaly čtenáře, aby v blížících se prezidentských volbách nevolili kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera ani expremiéra Jana Fischera. Tato záležitost by pak podle něj neměla zůstat bez trestu.
"Pokud to bude vůbec technicky možné, pokusím se využít i právních prostředků k prošetření celé věci. Jsem přesvědčen o tom, že některé činy nemohou být beztrestné," reagoval někdejší eurokomisař. Příspěvky asi po hodině smazal, omluvil se za ně a zdůraznil, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se podobná věc neopakovala.
Incident podle Špidlova oficiálního vyjádření ukazuje, že některé politické skupiny jsou ochotny sáhnout k jakkoliv špinavým metodám: "Jde o příklad mimořádně pokleslé politické metody. Příspěvky byly naštěstí do té míry odporné, že nikdo soudný nemohl předpokládat, že jde o mou aktivitu." Na podezřelou aktivitu upozornil v 11:39 Josef Šlerka, český odborník na nová média, který vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Jak se bránit: unikátní hesla a ověřené přihlášení
Vladimír Špidla redakci Technet.cz sdělil, že to nebylo poprvé, kdy se do jeho internetových účtů pokoušel někdo nabourat. Český politik údajně dostal před několika týdny varování, že se někdo pokusil přistoupit k jeho e-mailovému účtu (ne facebookovému) z neobvyklého místa v zahraničí, a na doporučení poskytovatele si tak změnil hesla u většiny služeb. Opomněl však Facebook.
I proto se domnívá, že nešlo o případ nějakého internetového vandalismu, ale cílený útok, možná ze strany neonacistických skupin. "Sice nevím kým, ale domnívám se, že šlo o cílený a organizovaný útok," říká Vladimír Špidla.
Redakce Technetu doporučuje následující kroky, abyste minimalizovali šanci, že se vám stane podobná nepříjemnost:
- Bezpečná hesla - vždy používejte dlouhá hesla, nijak neodvoditelná, nemělo by jít o existující slovo, ideálně kombinace písmen a číslic, minimálně šest až osm znaků (více o bezpečných heslech v našem předchozím článku).
- Různá hesla pro každou službu - nepoužívejte stejné heslo na více místech. A když už jsme u toho, nepoužívejte starý fígl s tím, že před své obvyklé heslo jen přidáte písmenko označující službu. Jestli ten fígl znáte vy, znají ho i útočníci.
- Služba pro správu hesel - pokud máte problém si tolik hesel pamatovat, můžete využít speciální programy pro správu hesel. Doporučujeme cloudový LastPass nebo klasičtější KeePass. Oba fungují zdarma a umožňují ochránit si (zašifrovat) všechna hesla jedním hlavním heslem. V provázání s prohlížeči se projeví jejich síla v jednoduchém užívání, nebudete se muset bát, že byste nějaké heslo špatně přiřadili (více o posledním heslu).
- Dvojstupňové přihlášení - řada služeb, včetně Googlu a Facebooku, umožňuje tzv. dvojstupňové přihlášení, které jednoduchým spárováním s mobilem nebo mobilní aplikací zvýší bezpečnost v podstatě na úroveň zabezpečení elektronického bankovnictví (více o dvojstupňovém zabezpečení).
- Nepřihlašujte se z neznámých počítačů - internetové kavárny, počítače cizích lidí, sdílené počítače, všude tam se vystavujete riziku, že se vaše heslo bez vašeho vědomí uloží do paměti (ať už prostřednictvím prohlížeče, nebo díky keyloggeru). A také se vyhnete trapné situaci, kdy necháte neznámým návštěvníkům možnost rozhlásit něco do světa vašim jménem. Na to, aby vás takto ztrapnili, nemusíte být politik.