KVIK: Tablet Applu z roku 2002. Skončil systém tvořící pětinu spamu

  6:33aktualizováno  6:33
Odborníkům se podařilo odstavit rozsáhlou síť počítačů, která měla na svědomí 18 % světové nevyžádané pošty. Nový fotoaparát Samsung MV900F má speciální výklopný displej a ovládání pohybem. Apple pracoval na tabletu už před deseti lety. V Národním technickém muzeu slaví 190 let Mendela. KVIK - vaše rychlé zprávy každý den.

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí | foto: networkworld.com

Vypnuli botnet, jenž rozesílal až 18 % světového spamu

Odborníkům se podařilo odhalit a zlikvidovat rozsáhlou síť tzv. zombie počítačů, které útočníci zapojili do sítě s názvem Grum (ponurý). Právě z ní rozesílali obrovské množství nevyžádané pošty. Odstaven byl tak jeden z největších botnetů (síť ovládaných počítačů) na světě, což se projevilo masivním poklesem nevyžádaných nabídek především na různé farmaceutické přípravky.

Grum byl třetí největší spamovací síť a byl zodpovědný za 18 procent veškeré nevyžádané pošty, tedy zhruba za 18 miliard spamových zpráv denně.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Tento týden se podařilo bezpečnostním odborníkům dohodnout s poskytovateli internetového připojení na odříznutí serverů, které botnet řídily. Hlavní úder pro Grum přišel už na začátku týdne, kdy došlo k odstavení serverů v Nizozemsku. Jak vyplývá z posledního blogového příspěvku výzkumníka Atifa Mushtaqa, zbývající servery v Panamě, Ukrajině a Rusku zmizely z internetu také.

Apple měl tablet už v roce 2002, rok po Microsoftu

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí

Kvůli soudnímu sporu musela společnost Apple sáhnout do šuplíku a vytáhnout odsud doposud utajené dokumenty o vývoji vlastního tabletu. Právě proto nyní máme možnost porovnat, nakolik se lišila designová představa ze začátku tisíciletí od současného modelu iPadu.

Model tabletu měl označení 035. Podle designéra firmy Jonathana Ivea mohl vzniknout někdy mezi lety 2002 - 2004. V té době sice již byly v prodeji Tablet PC s OS Windows, ale měly širší rámečky než 035. Možná to tak mohla být tehdejší technologická omezení, která posunula vydání prvního tabletu od Applu až na rok 2010. Mezitím si firma ověřila schopnosti systému v menším fomátu na přehrávači iPod a telefonu iPhone.

Rozdíl mezi iPadem 2 a modelem tabeltu ze začátku tohoto tisíciletí podle

Rozdíl mezi iPadem 2 a modelem tabletu ze začátku tohoto tisíciletí podle serveru buzzfeed.com (web však neuvádí, jak k prototypu přišel).


Určitě by bylo zajímavé nahlédnout právě teď do vývojových laboratoří firmy, jaké nápady se tam rodí nyní.

Nový fotoaparát Samsungu lze ovládat na dálku gesty

Se zajímavým konceptem ovládání digitálního fotoaparátu přišla společnost Samsung. Kapesní MV900F lze totiž ovládat gesty. Jednoduchý fotopřístroj navíc disponuje 3,3" vyklápěcím AMOLED displejem, který lze otočit do polohy, kdy vykukuje nad samotným přístrojem, jak ukazuje fotografie.

Nový fotoaparát Samsung MV900F s pohybovým ovládáním.

Nový fotoaparát Samsung MV900F s pohybovým ovládáním.

Novinka je vybavena 16,3Mpix snímačem. Obraz je zaznamenáván přes objektiv se světelností f2,5, což je sice slušný údaj, ale někteří konkurenti jsou na tom ještě o něco lépe, když využívají optiku s f1,8, či dokonce f1,4.

MV900F má 5× zoom a právě tuto funkci lze ovládat pomocí gest. Stačí, když fotograf pohybuje rukou v kruhu. Podle toho, jakým směrem točí (tedy po nebo proti směru hodinových ručiček), tak se scéna přibližuje, nebo oddaluje. Pak už stačí jen dvakrát mávnout nahoru a dolů, což je povel k pořízení snímku.

Firma tak využívá své zkušenosti z televizní oblasti, kde již chvíli prodává TV, kterou můžete ovládat právě gesty. Nový fotoaparát se má dostat na trh v srpnu za v přepočtu cca 7 000 Kč. Specifikace najdete zde.

Mendel slaví 190 let v Národním technickém muzeu

Ve pátek 20. července uplynulo přesně 190 let od narození jednoho z velikánů světové vědy Johanna Gregora Mendela. Je považován za zakladatele moderní genetiky. Jako mnich měl čas na provádění pokusů s křížením rostlin a později i včel.

Právě pokusy s rostlinami jej přivedly k definici tří základních poznatků genetiky známých jako Mendelovy zákony dědičnosti (o uniformitě míšenců, o štěpení znaků a o volné kombinovatelnosti vloh). K jejich objevu využil v oboru do té doby prakticky nevyužívané statistické a matematické metody. Postuláty publikoval v roce 1865 v časopise Brněnského přírodovědeckého spolku.

V pražském Národním technickém muzeu byla 19. července zahájena výstava Mendel

V pražském Národním technickém muzeu byla 19. července zahájena výstava Mendel 190.

V Brně také později vzniklo Mendelovo muzeum, které ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze připravilo speciální výstavu, která bude v hlavním městě otevřena až do 28. října. Pražané si zde mohou například podle ČTK vůbec poprvé prohlédnout rukopis práce Pokusy s rostlinnými hybridy, ve které geniální augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel popsal základní genetické zákony.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Když byli Američané na Měsíci, zřítila se tam ruská sonda Luna 15

Novinář a dlouholetý propagátor vědy a výzkumu vesmíru Karel Pacner v pořadu...

Před padesáti lety odstartovala k Měsíci loď Apollo 11. Jedním ze tří Čechů, kteří mohli být v ten den na mysu...

Další z rubriky

Webové stránky prodejce CZC.cz šířily vir. Mohl za to reklamní systém

Ransomware je velmi nepříjemným druhem virů.

Návštěvníci webových stránek prodejce elektroniky CZC.cz mohli za určitých okolností čelit útoku vyděračského viru....

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Najdete na iDNES.cz