Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

SPAM bude i u nás nezákonný. Ale...

  5:00
Vládní návrh zákona o regulaci reklamy prošel parlamentem a zakotvuje vysoké pokuty pro spamery, rozesilatele nevyžádané reklamy. Vyřeší tento zákon problém? Budou naše poštovní schránky od června bez spamu?
Minulý týden prošel poslaneckou sněmovnou vládní návrh zákona o regulaci reklamy. Pro internet je významná skutečnost, že zákon výslovně hovoří o nevyžádané reklamě. Tou nejsou jenom reklamní letáky ale také nevyžádané reklamní emaily, takzvaný spam.

Vládní návrh číslo 975 doplňuje především zákon č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy. Na nevyžádanou reklamu tento zákon pamatuje jedinou větou a to v druhém paragrafu, kde je jasně stanoveno, že se zakazuje "šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje".

Nevyžádaný email, spam, splňuje ve většině případů obě podmínky. Za prvné jeho příjemce musí za jeho příjem zaplatit tím, že stahuje email na svůj počítač, přičemž platí buďto poplatek za objem přenesených dat nebo za čas strávený stahováním. A za druhé si takový reklamní email neobjednal a zpravidla jím tedy bude obtěžován.

Samotný zákon nic více o spamu neříká a zdá se, že skutečné rozlišení, co je a co není spam, bude až na prováděcí vyhlášce nebo dalších návazných právních úpravách. Přesto je tato právní úprava důležitá a pokud opravdu začne od června platit, budou mít čeští spameři o problém více - tentokráte se zákonem.

Samozřejmě pesimističtější část čtenářů namítne, že policie si s vymáháním zákonů na internetu zatím příliš rady neví a nový zákon jí v tom příliš nepomůže. Ačkoliv tomu, kdo zákon poruší, hrozí pokuta až dva miliony korun, dlouho bude s prosazováním zákona problém, protože přesná definice spamu a jeho náležité trestní ohodnocení patří mezi celosvětově diskutovaná témata, která občas zavedou zákonodárce na scestí. Například na Slovensku se jednu dobu za spam považovala i internetová reklama. I v ČR by se mohly vyskytnout podobné problémy - ostatně naše společnost jako provozovatel diskusních emailových fór Pandora.cz má se spamingem a spamery bohaté zkušenosti.

Keri MailSever - nastavení antispamuVětší problém je ale v porovnání množství spamu pocházejícího od českých odesilatelů a spam mezinárodní. Na zahraniční odesilatele spamu si totiž skrze naše zákony zdaleka tak snadno nedošlápnete, a ačkoliv byste se mohli domáhat svého práva podle českých právních norem, náklady na takové soudní řízení a problémy s tím spojené by vás asi ze mstivosti vůči spamerovi rychle vyléčily. Zatímco Česká republika je poměrně malá a většina ISP si umí se spamery poradit rychle a bez caviků, protože trh je malý a zkazit si jméno přídomkem "spamerská síť" je velmi nepříjemné, v zahraničí kvůli rozsahu internetu není možné zakročit tak rychle, natož vymáhat česká práva někde v Asii, kde evropské právní povědomí není bráno tak vážně.

Ve výsledku to tedy znamená, že spamu jako takového se samozřejmě nezbavíme, pouze ti z českých luhů a hájů, kteří touží po rozeslání tisíců reklamních emailů jedincům, kteří je o to nežádali, nyní vědí, kolik taková akce může stát - příplatek může být až dvoumilionový.

Pokud se chcete vyhnout spamu v co největší míře, pomůže zatím do značné míry jen rozmluva s administrátorem vašeho poštovního serveru a zavedení blacklistů spamerů a jejich včasná aktualizace. Mnoho takových projektů snažících se podchytit řádění spamerů tvorbou blacklistů existuje, žel jsou ponejvíce podporovány v linuxové sféře a na MS-Exchange nebo Lotus Notes je účinných řešení proti spamu velmi málo. I když je nutno přiznat kladné body pro Exchange, kde přeci jen jakási implicitní podpora boje proti spamu je. Bohužel ke škodě uživatelů těchto systémů není blokování spamerů ani v jednom z těchto systémů řešeno příliš kvalitně.

Definice spamingu podle Antispam.cz - Provozovat spamming znamená zaplavovat Internet mnoha exempláři jedné a téže zprávy, ve snaze vnutit ji lidem kteří by jinak takovouto zprávu přijmout vůbec nechtěli. Většina spamů jsou obchodně zaměřené nabídky, často jde o nabídky pochybných produktů, o nabídky postupů na rychlé zbohatnutí, či o nabídky pololegálních služeb. Odesilatele přijde rozeslání takovýchto zpráv velmi lacino - většinu nákladů totiž platí příjemci a poskytovatelé přenosových služeb, a ne odesilatel. (Antispam.cz)

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 9 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 9 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 27 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...