Z českých luhů a hájů
Prvotní ideou Facebooku, než se celosvětově rozšířil, byla snadná komunikace mezi studenty Harvardovy univerzity. Podobný účel má i česká síť Spolužáci.cz, umožňující sdílení vzkazů, fotek, kontaktů a dokumentů se současnými či bývalými spolužáky. Stejně jako Spolužáci.cz patří do stáje Seznamu i server Lidé.cz, kde se navazování kontaktů a zábava nemusí omezovat jen na spolužáky.
Nezávazně si zaflirtovat nebo se i seriózně seznámit můžete na řadě českých serverů. Takovou službu nabízí třeba spřátelený server na adrese Ukažse.cz. Najdete tu například fotoseznamku, ale i hry a soutěže. O něco populárnější je služba Líbím se ti.cz. Naopak ne tolik známá je Osudová seznamka štěstí.cz s podobným zaměřením.
Zatímco čeští konkurenti Facebooku v podobě serverů Lidé.cz nebo Spolužáci.cz jsou relativně úspěšní a těší se zájmu uživatelů, české obdoby Twitteru jsou daleko pozadu. Mikroblogovací servery jako Teidu Mikroblog nebo Net City mají minimum. Ostatně, není se čemu divit. Nenabízejí nic, co by stálo za pozornost.
Nechte si doporučit hudbu
Sociální síť last.fm se specializuje na hudbu a hudební videa. Pokud budete s ostatními uživateli sdílet informace o tom, jakou hudbu právě posloucháte, bude vám síť last.fm doporučovat další skladby a interprety, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Snadno tak odhalíte i další hudebníky a jejich alba, která odpovídají vašemu vkusu. Na serveru last.fm se zároveň můžete dočíst i o hudebních novinkách nebo si stáhnou nabízené hudební skladby zdarma. Nechybí samozřejmě ani různé žebříčky a kategorie třídění hudby.
Informace o hudbě, kterou právě posloucháte, můžete s ostatními uživateli sítě last.fm sdílet například pomocí jednoduchých doplňků pro komunikátor Skype, iTunes a další běžně používané aplikace.
V červnu byla spuštěna další sociální síť zaměřená na hudbu. Songkick je síť určená všem příznivcům živých koncertů a hudebních festivalů. Najdou zde informace o plánovaných akcích i hodnocení ostatních návštěvníků koncertů a festivalů.
Nepřehlédněte zajímavé články
Celá skupina sociálních sítí se věnuje sdílení odkazů na zajímavé články a další obsah internetu. Uživatelé těchto sítí se navzájem upozorňují na zajímavé odkazy a na stránkách sítí najdete i zajímavé žebříčky a statistiky. Na českém internetu fungují například sítě Jagg.cz nebo Linkuj.cz. Ze zahraničních sítí jmenujme především Delicious nebo Digg. Provozovatelé informačních i jiných serverů uživatelům zjednodušují odkazování na své články pomocí tlačítek pod texty. Například na iDNES.cz můžete snadno odkazovat na Linkuj.cz.
Hledejte svoje kořeny
Sociální sítě vám pomohou také s komunikací a sdílením informací v rozvětvených rodinách. Pomocí sítí jako Geni.com nebo MyHeritage si můžete vytvořit rodokmen, sdílet obrázky a videa nebo si posílat vzkazy s dalšími členy rodiny. Síť MyHeritage je navíc vybavena sofistikovaným softwarem na rozpoznávání tváří, díky kterému můžete zjistit, komu z rodiny se nejvíce podobáte. Stejná funkce také zjistí, jestli se náhodou nepodobáte některé ze světových celebrit.
Další velikáni
Do stínu Facebooku se dostala dříve nejrozšířenější síť MySpace. Funkce sítě MySpace jsou velmi podobné Facebooku, včetně miniaplikací nebo chatování. Oproti Facebooku nabízí MySpace bohatší možnosti úpravy vzhledu profilů.
Svoji sociální síť má samozřejmě i Google v podobě serveru Orkut. Největší popularitě se Orkut těší v Jižní Americe (konkrétně v Brazílii, odkud pochází autor aplikace) a v Indii. Výhodou sítě Orkut je její propojení s dalšími internetovými službami Google, především Gmailem.
Milujte se a množte se
Revolučním počinem ve vývoji sociálních sítí je zbrusu nová síť I Just Made Love. Síť I Just Made Love zaznamenává aktuální sexuální aktivitu svých uživatelů po celém světě a následně zobrazuje podrobnou mapu pokrytí.
Jaké jsou vaše nejoblíbenější sociální sítě a k čemu je využíváte? Podělte se o svoje tipy se čtenáři v diskusi.