Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Kde hledat informace o domácím vzdělávání, když školy uzavřela nákaza

aktualizováno  18:19
Zavřené školy nutí učitele, žáky a jejich rodiče hledat informace o distančních možnostech vzdělávání. I když asi žádná škola na své vzdělávací povinnosti zcela nerezignovala, hodí se i další možnosti, jak se ke vědomostem dostat.

Škola musí v době koronavirové přijít za žáky domů. | foto: Kan AcademyProfimedia.cz

Výuka na dálku není podle ministerstva školství pro děti povinná, protože všechny rodiny nemají počítač nebo chytrý telefon. To ale neznamená, že kdo v těchto dnech a týdnech zanedbá své vzdělání, tak se mu to v budoucnu nevrátí. Po návratu do školy je sice vzdělávací instituce povinná žáky, kteří nebudou svými vědomostmi na požadované úrovni, učivo doučit, ale může se stát, že kvůli tomu budou opakovat ročník.

Škola v televizi a rádiu

Že to většina rodičů a potažmo žáků nebere na lehkou váhu, svědčí skutečnost, že tento týden spuštěný projekt České televize UčíTelka, Odpoledka a Škola doma pro vyučování přes obrazovku se okamžitě vyhoupl na nejvyšší příčku sledovanosti mezi dětskými kanály.

V rámci dopoledního programu UčíTelka je vedle samotného vysílání pro žáky prvních až pátých tříd k dispozici i studijní materiál nebo chat s učitelem. Odpoledka pak nabízí vzdělávací pořady cílené na žáky druhého stupně. Škola doma má zase pomoci žákům, kteří končí základní školní docházku a chystají se na přijímačky na střední školy.

Ani Český rozhlas nezůstává pozadu. Jeho Rádio Junior nabízí vlastní hodinový pořad mezi 10. a 11. hodinou „Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni“ pro žáky prvního stupně základních škol.

Toto vysílání nemůže nahradit školní výuku, ale pomůže dětem částečně udržet školní návyky, především denní rytmus.

Rady pro školy na stránkách ministerstva školství

Hlavní tíha však leží na bedrech škol, do nichž příslušní žáci chodí. Mnoho z nich nyní testuje různé formy vzdáleného vzdělávání. Tou zatím nejčastější je asi zadávání látky a úkolů prostřednictvím některého již používaného systému typu Bakaláři nebo Škola online.

Lze tak s dětmi pracovat zejména prostřednictvím úkolů k procvičování, ale i zadávání referátů či psaní slohů. Již osvědčená je také komunikace prostřednictvím e-mailu nebo školních blogů. I když je nyní škola pro žáky zavřená, podle ministerstva školství si mohou žáci přijít pro zapomenuté učebnice.

Pokud se ovšem bude prodlužovat doba, kdy nebudou mít žáci přístup do školy, budou muset učitelé najít i další způsoby, jak potřebnou látku děti naučit.

Stránky ministerstva školství

Stránky ministerstva školství

Pomoci při tom mohou speciální stránky Na dálku, které provozuje ministerstvo školství. Jeho cílem je nabídnout základní orientaci ve vzdělávání na dálku.

Systém je rozdělen na dvě sekce, ta první je rozcestník na programy a služby, které mohou školám sloužit jako komunikační nástroje. Stručně představeny jsou zde tradiční systémy, jako jsou již zmínění Bakaláři, Facebook, Google Classroom, Microsoft Teams (my jsme o něm psali zde), hojně využívaný Moolde či Skype a desítky dalších.

Vedle toho se v této sekci mohou školy seznámit i se speciálním nástrojem na testování InspIS SET, který provozuje Česká školní inspekce. Ten je k dispozici i pro mobilní operační systémy (App Store, Google Play a Windows Store).

Druhá sekce pak nabízí rozcestník ke zdrojům informací, které mohou žáci, studenti i učitelé použít jako studijní materiály. Najdete zde odkazy na elektronické knihy, včetně učebnic.

Školy sobě

Stránky projektu Učíme online

Stránky projektu Učíme online

Nejen státní úřady, ale školy si radí, jak zvládnout současnou situaci. Od pondělí spustila Smíchovská střední průmyslová škola projekt Učíme online. Na ní vycházejí texty a videa o distančním vzdělávání od odborníků i z praxe. Najít zde lze i přehled s programů pro týmovou práci se stručným popisem. Spolu s webem bylo spuštěno studentské rádio Ámos, které si klade za cíl „poskytovat informace právě pro školy a učitele“.

Pomoci s výukou v rámci základního i středního školství chtějí také vědci z Akademie věd ČR. Ti spustili web Věda na doma.

Tato stránka nabízí přednášky v přímém přenosu i ze záznamu, tipy na domácí pokusy, články, elektronické verze časopisů, online výstavy i odkazy na další zdroje. Novinky můžete sledovat na sociálních sítích Akademie věd ČR pod hashtagem #veda_na_doma.

Domácí učení

Vedle nových aktivit, které vznikly v reakci na současnou epidemiologickou situaci, reagují i tradiční společnosti.

Stránky společbosti Cermat

Například Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zveřejnilo informace k přípravám na jednotnou přijímací zkoušku z domova. Na svých stránkách společnost nabízí informace, dokumenty a desítky testů, včetně záznamových archů a klíčů správných řešení.

Stránky společnosti Scio

Na stránkách společnosti Scio také najdete informace o tom, jaké aplikace a online nástroje je možné využít pro distanční vzdělávání a také odkazy na zdroje informací. Užitečný je přehled kurzů po vysokoškoláky. Samotná společnost pak až do otevření škol zpřístupnila zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3.–9. tříd a zaberou nejvýše 20 minut. Pro rodiče je určen tento odkaz, pro školy pak tato stránka aplikace ScioDat.

Stránky společbosti Fraus

Velkorysou nabídku zveřejnila společnost Fraus. Až do odvolání zpřístupňuje všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Navíc přidává 50procentní slevu na papírové pracovní sešity. Pro domácí procvičování  žáků je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem. Školy zase ocení možnost využít zdarma prostředí pro online komunikaci učitelů s žáky, portál Fred. Ten obsahuje mimo jiné nástroj pro přípravu výuky a tvorbu interaktivních prezentací a také prostor pro sdílení a komunikaci se žáky i dalšími učiteli. 

Stránky nakladatelství Nová škola

Není to ale jediné nakladatelství, které na nastalou situaci takto reaguje. Elektronické interaktivní učebnice poskytuje zdarma i nakladatelství Nová škola. „Žáci, rodiče i učitelé mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím,“ nabízí společnost. Ty obsahují více než 10 000 interaktivních cvičení a množství doplňkového materiálu, jako jsou videa a zajímavosti. Firma kvůli zájmu musela dokonce navýšit kapacitu svých serverů. Učebnice i pracovní sešity tak lze zdarma používat až do konce srpna. Nakladatelství k tomu od pondělí spustilo online výuku pro žáky 1. ročníku přes YouTube.

Stránky nakladatelství Alter.

Stránky nakladatelství Alter.

Také vydavatelství ALTER uvolňuje na třicet dní vybrané elektronické učebnice a pracovní sešity zdarma.Jsou to materiály pro první stupeň základní školy a český jazyk pro druhý stupeň. Také dává k dispozici výukové programy pro doplňování pravopisných jevů s vyhodnocením a vysvětlením. Firma zavedla i 50procentní slevu na výukové programy češtiny a matematiky. 

Stránky projektu Red Monster

Do konce června jsou zdarma také původně placené online kurzy pro základní a střední školy projektu Red Monster, který provozuje nakladatelství Unicorn Publishing. K dispozici je šestnáct kurzů z různých předmětů, obsahují kompletní učivo daného předmětu pro celý ročník. Kurzy pro vysokoškoláky stojí 39 korun. Šikovně připravené lekce využívají výukové kartičky a otázky, které umožňují i procvičování.

Stránky Khanovy školy

Stránky Khanovy školy

Celou dobu zdarma je česká verze Khanovy školy. Ta má nyní k dispozici stovky až tisíce videokurzů v předmětech Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie, Ekonomie, Dějepis, Informatika nebo Dějiny umění. I zde jsou sekce pro učitele, žáky a rodiče. Učitelé si mohou vytvořit virtuální třídu nebo ji naimportovat z Google Classroom. K dispozici je přehledný návod, jak systém využívat. Nedávno byla spuštěna aplikace Khan Academy v češtině. Ta obsahuje 800 videolekcí v češtině, spoustu dalších videí s českými titulky a interaktivní cvičení.

Stránky Minecraft: Education Edition

Stránky Minecraft: Education Edition

Tak trochu jiné učení nabízí Microsoft prostřednictvím hry Minecraft: Education Edition, která je až do konce června zdarma. Je třeba se ale registrovat na tomto odkazu. „Pomocí bloků se děti učí chápat, jak fungují tělesné orgány, chemické reakce a důležité mechanismy, učí se formulovat algoritmy a programovat je ve vizuálním prostředí. Učitel má tak příležitost hru řídit a sledovat, jak je látka vnímána,“ vysvětluje se na stránkách věnovaných české verzi.

Testy i rady

Stránky projektu Umíme

Stránky projektu Umíme

Výše zmíněné projekty ani zdaleka nejsou vyčerpávajícím přehledem (řadu dalších najdete na již zmíněné stránce MŠMT). Vedle nich existuje obrovské množství stránek, programů a aplikací, které se zaměřují na testování znalostí. Za všechny můžeme zmínit promyšlený systém Umíme, který podle jeho tvůrců využívá umělou inteligenci k nabídce úkolů, které má student plnit. Zdarma je prvních 125 odpovědí každý den.

Řada dalších stránek radí učitelům, jak pracovat s žáky přes internet. Poměrně obsáhlý seznam vytvořila organizace EDUin zde. Ta zveřejnila i grafické znázornění Čtyř principů výuky v online prostoru.

S vlastními zkušenostmi s online vzděláváním se můžete podělit v naší diskusi a podělit se i o tipy na další projekty.

Aktualizace: Doplnili jsme nabídku nakladatelství Alter

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Facebook ukázal svůj „nejvyšší soud“, bude mít poslední a konečné slovo

Exkluzivně Sociální síť Facebook dnes představila Dozorčí komisi, nezávislý orgán, který bude řešit stížnosti uživatelů a...

Tipy na weby: stříhejte videa v browseru nebo si vyrobte 3D model bytu

Pro úpravu delších videí už můžete vyzkoušet službu Clipchamp.com. Také 3D model nového obýváku, zahrady či dětského...

Twitter v mnoha zemích končí se zasíláním příspěvků přes SMS

Na začátku fungování sociální sítě Twitter byl jeden z jejích pilířů zasílání příspěvků přes SMS. I proto zde byl limit...

Před demagogy vás na Facebooku ochrání Demagog. Sleduje české politiky

Český web Demagog.cz nově spolupracuje s Facebookem na ověřování sdílených článků. Nebude ale ověřovat všechny texty....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...