Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Továrna na náhodu: romantická stěna na recepci jistí 10 % internetu

  10:00
Společnost Cloudflare je zodpovědná za šifrování až desetiny celosvětového internetového provozu. Možná nejzajímavějším prvkem jejich systému je přitom něco opravdu neobvyklého. Na stěně mají více než stovku lávových lamp, které pomáhají chránit možná i vaši internetovou komunikaci.

Lávové lampy jako zdroj náhodných čísel | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

To, co právě teď děláte, se podobá činnosti tajného agenta. Přestože na první pohled jde o relativně běžnou věc, čtete si článek na zpravodajském webu, vaše komunikace s naším webovým serverem je šifrovaná tak, aby nikdo, kdo komunikaci zachytí, nemohl zjistit její obsah. Podobným způsobem - přes protokol HTTPS a šifrování TLS - je zabezpečena velká část internetové komunikace.

Je řada způsobů, jak šifrovat. Obě strany, které spolu komunikují, mohou mít k dispozici stejnou jednorázovou tabulku náhodných čísel a podle ní zprávu kódují. Toto je jediná známá v principu neprolomitelná šifra (tzv. Vernamova šifra, patentovaná v roce 1918). Komunikace se někomu, kdo ji sleduje bez dekódovací knihy, jeví jako řada náhodných znaků bez jakékoli pravidelnosti.

Šifrovací stroj Enigma

Šifrovací stroj Enigma.

Německá armáda za druhé války používala ke kódování a dekódování šifrovací stroj Enigma

V šifrování je náhoda extrémně důležitá. Pokud by tabulka, podle které odesílatel komunikaci šifruje, nebyla náhodná, bylo by možné tuto pravidelnost najít a zašifrovanou zprávu tak případně prolomit. To se třeba podařilo při prolamování nacistického kódu Enigma. Kryptografové si všimli pravidelností v jinak náhodných datech, protože operátoři byli líní a zapomínali (zjednodušeně řečeno) vnést do systému náhodu.

Kvalitní náhoda není jen tak

Mohlo by se zdát, že náhody je všude kolem nás habaděj. Stačí hodit kostkou, mincí nebo otevřít knihu na náhodné stránce. Jenže si představte, že byste měli vypotit ne deset nebo sto náhodných čísel, ale třeba miliardu náhodných čísel za minutu. Házení kostkou najednou nepřipadá v úvahu. A pokud začnete generovat náhodná čísla na počítači, narazíte na další - trochu fyzikální, trochu filozofický - problém. Počítač neumí dělat skutečně náhodná rozhodnutí.

Počítače mají s náhodou problém. Rozhodují se totiž zcela předvídatelně.

Je překvapivě náročné donutit počítač k tomu, aby generoval nepředvídatelná náhodná čísla. Počítače jsou totiž ze své podstaty předvídatelné: správně fungující počítačový kód vytvoří z určitého vstupu vždy stejný výstup. Z toho důvodu se u počítačů mluví o pseudonáhodných generátorech čísel.

Jde o algoritmy, které z prvotní vstupní informace (tzv. „seed“, tedy semínko) vytvoří sekvenci čísel, které působí jako náhodné – ale tak úplně nejsou. Například pokud spočítáte kontrolní součet SHA-256 se vstupem „technet“, vyjde vám na první pohled náhodná změť znaků: „d071d0f581c060b70e196eec6837af1912f304ae85b0faaa2987c7ac3efc1001". Pokud by ale někdo věděl, že jsme ke generování použili něco, co je nám blízké, mohl by uhodnout vstupní informaci a tím odhalit i systém v naší pseudonáhodné sekvenci. 

Řada podobných algoritmů je předvídatelná nebo se dají zpětně zrekonstruovat. Pokud by měl někdo dostatečné prostředky a motivaci (což lze u hackerů předpokládat), může teoreticky zjistit, jaká je v náhodných číslech pravidelnost - a v tu chvíli se mu otevírá možnost šifru prolomit.

Dobrá náhoda něco stojí

Jsou ale i lepší, kryptograficky bezpečné hardwarové generátory, které se předvídat prakticky nedají. I u nich je však důležitý problém: stále vyžadují vstupní „seed“: sekvenci čísel, ze které začnou počítat nepředvídatelná, (pseudo)náhodná čísla. Aby byl výstup skutečně náhodný, je potřeba, aby byl náhodný tento vstup: a počítače si skutečně náhodná čísla nevytvoří.

Sun Microsystems Crypto Accelerator 1000 PCI obsahuje hardwarový generátor pseudo náhodných čísel

Reálný svět však často nepředvídatelný je, a právě to může pomoci. Vstupní data mohou poskytnout informace z hardwaru: existuje i specializovaný hardware pro kryptografii, který mimo jiné obsahuje generátor náhodných čísel na základě nepředvídatelných fyzikálních jevů.

Pro běžné aplikace se používají různé informace, které může počítač získat ze svého okolí. Často se používá prodleva mezi stisknutím kláves, pohyby myší, přesné měření teploty procesoru, u mobilu data z akcelerometru. Takové údaje jsou zpravidla nepředvídatelné a dostatečně náhodné, poskytují tak systému přijatelnou entropii.

Ovšem v případě, kdy chcete jít ještě dále - nebo pokud na sebe chcete jako firma trochu upozornit - je dobré mít něco navíc. Tím něčím je u Cloudflare právě ona romantická stěna s lávovými lampami.

Romantický základ náhodného šumu

Firma Cloudflare na svém blogu popisuje důvody: „V minulosti jsme používali výchozí mechanismy na generování náhodných čísel v operačním systému Linux,“ píše Josua Liebow-Feeser z Cloudflare. „Ale protože jsme dobří kryptografové, nechceme záviset jen na jednom zdroji náhody. Chceme se pojistit pro případ, že by se v tomto linuxovém mechanismu našla chyba.“ A tak se zrodil systém přezdívaný jako LavaRand.

Více než stovka lávových lamp v sanfranciské centrále Cloudflare slouží jako továrna pro náhodu.

„LavaRand je systém, který používá lávové lampy jako sekundární zdroj náhodnosti pro naše produkční servery. Stěna nabízí zdroj nepředvídatelných obrazových dat,“ vysvětluje Liebow-Feeser. Video z naší kamery proženou pseudonáhodným generátorem (CSPRNG) a z toho potom padá proud náhodných čísel. Ta je pak možné použít jako přídavný zdroj náhodných čísel pro servery Cloudflare.

Může se to zdát trochu absurdní, ale je tomu opravdu tak: jedním ze článků tak důležitého bezpečnostního systému je stěna v sanfranciské centrále. Tato stěna se přitom nachází přímo v hale, skrze kterou normálně chodí zaměstnanci i návštěvníci, není nijak utajovaná. To ani není potřeba. Pohyb vosku v lávových lampách je totiž nesmírně chaotický a nelze přesně simulovat: lampy tak slouží jako skvělé zdroje entropie. V průběhu dne se navíc mění osvětlení, před lampami procházejí lidé a tak podobně, což jen dále zvyšuje entropii. A aby toho nebylo málo, před kamerou může být umístěn například rotující krystal, který vnáší další nepředvídatelné optické zkreslení.

„Doufáme, že tuto stěnu nebudeme nikdy potřebovat,“ říká Liebow-Feeser. Zatím není důvod se domnívat, že běžně používané pokročilé generátory náhody nejsou spolehlivé. „Ale kdyby se ukázalo, že tam je chyba, máme naši lávovou stěnu jako zálohu. Je to takové naše pojištění.“

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice...

Padl velký milník, na internetu už je více než pět miliard lidí

Služby internetu používá už více než 63 % všech lidí na Zemi. Pojďme se podívat, jak vlastně internet využíváme. Víte...

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Nejrychlejší zdarma dostupné možnosti sdílení souborů a bez registrace

Podívejte se na několik jednoduchých způsobů, jak rychle sdílet soubory bez nutnosti cokoliv instalovat, někam se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...