Za studené války to býval protijaderný kryt, od roku 2008 v něm sídlí datové centrum Pionen (Pivoňka) společnosti Bahnhof. Pro účely datacentra však musel být prostor zvětšen o více než 4 000 m3. Centrum tak má k dispozici plochu 1 110 m2.
Švédské architektonické studio Albert France-Lanord se inspirovalo sci-fi filmem Silent Running, takže kromě kamenných stěn a betonových stropů jsou zde i zavěšené železné lávky a v prostoru se vznáší zcela prosklená konferenční místnost.

Prosklená konferenční místnost nad servery v datovém centru Pionen. Zákazníci mohou přijít na šálek kávy s netradičním výhledem
Prostředí zpříjemňuje designový nábytek, spousta zeleně, dokonce umělé vodopády a akvárium se slanou vodou o objemu 2 600 litrů.
Odolá i jadernému útoku
Podle informací společnosti Bahnhof odolá datové centrum i jadernému útoku. Bezpečí zajišťuje 35 metrů skalního masivu, pod kterým se "serverovna" nachází, i 40 cm silné pancéřové dveře a komplexní elektronické řídící a přístupové systémy.
Veškeré systémy jsou zdvojené, klíčové prvky i ztrojené. Například přímá konektivita do švédské páteřní sítě je vedena třemi odlišnými fyzickými cestami, vždy v kombinaci optického i měděného kabelu.
Pro běh datového centra je důležitý nepřerušitelný přívod elektrické energie. Centrum se dokáže přepínat mezi fázemi elektrické distribuční sítě, napájení je filtrováno a čištěno od napěťových špiček. Všechny klíčové prvky je samozřejmě možné napájet z UPS akumulátorů.
Pokud by došlo k rozsáhlejšímu výpadku, nastartují se dieselové agregáty Maybach MTU, které se vyráběly do pohonů německých ponorek. Instalovány jsou dva a každý má výkon 600 kW. Dohromady tedy dají výkon až 1,2 MW. A zřejmě z legrace je v datovém centru i houkačka varovného systému, který z německé ponorky přímo pochází.
Datové centrum je technicky zcela soběstačné, v případě živelné pohromy nebo teroristického útoku ve Stockholmu může po několik týdnů fungovat jako národní komunikační rozbočovač. V datovém centru by mělo nyní pracovat zhruba 6 000 serverů a diskových polí, bližší informace firma nezveřejnila.


V datovém centru je udržována teplota 22 °C a 50% vlhkost vzduchu. Prostředí příjemné pro stroje, zaměstnance i rostliny
WikiLeaks si Pionen nevybraly náhodou
Datové centrum Pionen se do pozorností médií dostalo především proto, že právě zde jsou uloženy statisíce tajných státnických depeší, které server WikiLeaks získal od bývalého vojenského analytika.
TAJNÉ depeše na WikiLeakspodrobně na iDNES.cz |
Datové centrum Pionen nezvolil Julian Asange, zakladatel WikiLeaks, náhodou. Kromě nadstandardní bezpečnosti je důležitá i lokace - švédské zákony zveřejnění tajných depeší nijak nepostihují a na hostingové centrum tak ze strany státu nevzniká žádný tlak.
Jinak tomu bylo na serverech Amazonu, kde byly soubory s depešemi přechodně hostovány dříve. Z rozhodnutí americké vlády provozovatel web WikiLeaks zablokoval.
Servery WikiLeaks jsou nyní pod vysokým tlakem nejen ze strany informacíchtivých čtenářů, ale především takzvaných Denial-of-service (DoS) útoků. Ty mají za úkol servery znepřístupnit a šíření tajných depeší zastavit.
Tyto útoky teď paradoxně WikiLeaks posilují. Dle dostupných informací nyní WikiLeaks využívají služeb 14 DNS (Domain Name System) serverů od 11 různých poskytovatelů z osmi zemí. Po zahájení DoS útoků vzniklo po celém světě více než tisíc "záložních kopií" (takzvaných mirrorů) stránek a obsahu WikiLeaks. Tím je zaručeno, že i v případě úspěšných hackerských útoků zůstanou zveřejněné informace dostupné.