Šéf UPC: „Naše technologie je připravena na další navyšování rychlostí“

aktualizováno 
On-line rozhovor s Václavem Bartoněm UPC na téma kabelový internet se točil především kolem dostupnosti kabelového internetu a omezování rychlosti připojení po nadlimitním stažení dat. Mírně byly také poodhaleny plány UPC do budoucna.
Přístupu k internetu přes kabelový internet se nyní dostává více než 100 000 uživatelům. Většinu z nich obhospodařuje společnost UPC, která minulý týden přišla s nabídkou 24hodinového připojení za 45 Kč.

Systém připojení před kabelový internet má mnohé výhody, ale i řadu nevýhod. Mezi ty hlavní patří především horší dostupnost, neboť rozvody kabelové televize zatím pokrývají jen větší aglomerace. I u tohoto druhu připojení existuje politika FUP, jenž dočasně omezuje ty uživatele, kteří překročí měsíční limit stažených dat.

Doposud také nebylo možné využívat tento vysokorychlostní systém přístupu k internetu pouze na omezenou dobu, ale pouze celý měsíc za paušální poplatek.

Nová nabídka UPC vychází vstříc právě těmto požadavkům. Nový způsob tarifikace internetového připojení Internet chello flex je tak určen pro uživatele, kteří nevyžadují nepřetržité připojení k internetu, ale v okamžiku, kdy se připojí, chtějí rychlejší spojení než přes vytáčené připojení.

UPC těmto zákazníkům nabízí 256/64 kb/s linku (download/upload)v rámci 24hodinového intervalu. Za něj zákazník zaplatí 45 Kč s DPH. Výše celkové platby za měsíc tak bude tedy záviset jen na tom, kolikrát možnost dvacetičtyřhodinového připojení uživatel využije.

Společnost stanovila pro aktivaci služby chello flex z pohledu naší redakce poměrně vysoký jednorázový poplatek 1.500 Kč a pro zcela nové zákazníky UPC pak speciální nabídku aktivace jen za 900 Kč až do února 2006. Další omezení spočívá v minimálním počtu připojení za čtvrtletí. Internet chello flex je tak nutno využít minimálně 10x po 24 hodinách za čtvrtletí , jinak může společnost smlouvu vypovědět.

Zákazníkům vadí FUP

Celkem 67 dotazů stihli položit účastníci on-line rozhovoru s Václavem Bartoněm, který šéfuje českému UPC. Nyní firma poskytuje kabelový internet v 7 městech v Praze, Brně, Ostravě a okolí, Liberci, Jablonci, Jindřichově Hradci a na Kladně. „Příští rok se tento seznam bude rozrůstat,“ slíbil ředitel UPC.

Největší problém kabelového internetu vidí uživatelé v FUP politice, na základě které jsou ti, kdo překročí datový limit za dané časové období do konce tohoto období rychlostně omezeni. „Zákazníci, kterým nevyhovuje současný FUP jejich služby, přecházejí na vyšší typ služby,“ odpověděl Bartoň na dotaz uživatele s přezdívkou Bobek, zda zavedení FUP neznamenalo pro UPC odliv zákazníků.

Ředitel firmy také uvedl, že firma sleduje požadavky trhu a je schopna pružně reagovat na jeho požadavky, co se týká rychlosti připojení. Neměl by prý být ani problém se současnými modemy, které by měly případnou vyšší rychlost zvládnout bez problémů.

„Sledujeme poptávku po symetrických službách typu 2Mbps download a 2Mbps upload. A budeme připraveni reagovat komerčním produktem,“ odpověděl na dotaz Michala Valáška o množnostech rychlejšího uplinku.

Nově nabízená služba Flex se bude patrně ještě dále vyvíjet. „Po vyhodnocení služby Flex se rozhodneme, jak budeme dále postupovat,“ řekl Václav Bartoň v odpovědi na dotaz uživatele s nickem Alex, zda není plánován tarif, kde by se za rozumnou cenu platilo připojení po hodinách či minutách.

Co se vaří v kuchyni

Pan Bartoň nenápadně naťukl i několik technologií a novinek, které UPC sleduje. Jedná se především o poskytování digitální televize přes kabelový internet a internetové telefonie. Na dotaz, kdy chystá tyto technologie zavést neodpověděl zamítavě,když uvedl: „Jakmile budeme poskytovat VoIP nebo digitální video (DVB-C) budeme své zákazníky s dostatečným předstihem informovat.“

Firma neuvažuje poskytování internetu přes satelit ani elektrické vedení. „Drátů elektrické sítě používáme k napájení elektrických spotřebičů, určitě ne pro internet,“ glosoval ředitel UPC.

Odpovědi na dotazy v on-line rozhovoru s ředitelem UPC Václavem Bartoněm naleznete zde.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

YouTube ztíží použití tlačítka dislike, aby se nezneužívalo

YouTube

YouTube vyzkouší, jak omezit vliv uživatelů, kteří se vyžívají v klikání na tlačítko s palcem dolů.

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

Jak zrušit účet na Facebooku?

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi...

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Najdete na iDNES.cz