Šéf Oraclu umí sám sebe dobře zaplatit

  8:44aktualizováno  8:44
Nejlépe placeným manažerem na světě se loni stal šéf internetové firmy Yahoo! Terry Semel. Avšak tím, kdo dostal nejvyšší roční odměnu všech dob, je někdo jiný - i když také z oboru nových technologií - Larry Ellison, spoluzakladatel, akcionář a šéf americké softwarové společnosti Oracle.
Ellison tedy paradoxně platí sám sebe, ale úplně libovolnou částku si dát nemůže. Mají do toho co mluvit i ostatní investoři ovládající Oracle, největšího konkurenta známějšího Microsoftu.

V roce 2002 si Larry Ellison vydělal 706 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 25 miliard korun. Vytěžil z možnosti získat akcie vlastní firmy.

Ještě o rok dříve bral zhruba desetinu této sumy a jeho fixní plat činil jen dvě stě tisíc dolarů. S tím, jak na začátku tisíciletí začaly šílet světové burzy po akciích technologických firem, začala stoupat také cena akcií Oraclu. A Ellison uzavřel s ostatními akcionáři své firmy pro něj velmi lukrativní dohodu. Jako ředitel se vzdal svého platu a bonusů v hotovosti a na oplátku mu bylo v následujících několika letech přislíbeno postupné nabývání celkem dvaceti milionů akcií Oraclu. V té době měly hodnotu asi 1,3 miliardy dolarů, postupně se pak jejich cena zvedla ještě o několik miliard.

Lawrence Ellison, Oracle

V prvním roce fungování této dohody si Ellison přišel na zmiňovaných 706 milionů dolarů. A kdyby nepraskla bublina očekávání investorů na burzách, a tím pádem nezačala klesat i cena akcií Oraclu, mohlo to být dokonce ještě asi třikrát více.

Rok 2002 byl význačný také tím, že právě kvůli poklesu akcií na burzách poprvé po několika letech klesly odměny elitních amerických manažerů o více než deset procent. V předchozích sedmi letech naopak vzrostly celkem o 550 procent.

Po dvou relativně slabších letech (alespoň co se týče platu) se výdělky Larryho Ellisona zase šplhají vzhůru. V roce 2004 byl čtrnáctým nejlépe placeným manažerem světa, když vydělal necelých 46 milionů dolarů.

V porovnání s rokem 2002 to je stále ještě kapesné, Ellison si však nemůže stěžovat, že by byl nějaký chudák. V současnosti je s majetkem okolo 18,5 miliardy dolarů, za což vděčí čtvrtinovému podílu v Oraclu, devátým nejbohatším člověkem světa.

Americký selfmademan

Šedesátiletý Ellison pochází z chudých poměrů. Narodil se v newyorském Bronxu a svého otce nepoznal. Jeho mladá svobodná matka ho svěřila do péče pratety a ta se ho pokusila přimět ke studiím na vysoké škole. Neúspěšně -dvakrát to brzy vzdal. Jediné pozitivum, které mu škola dala, bylo, že se naučil pracovat s počítači. A těmi se také začal živit.

Osm let střídal zaměstnavatele a nakonec zakotvil jako programátor u firmy Ampex ovládané Japonci. Díky tomu se dostal i do Japonska, které si zamiloval, a propadl tam dokonce zen-buddhismu. V roce 1977 se Ellison rozhodl ve svých dvaatřiceti letech postavit na vlastní nohy. Společně se svým šéfem z Ampexu Robertem Minerem a dalšími dvěma přáteli si založili firmu Software Development Labs, která se zaměřovala na vývoj databázových programů pro podniky.

Zlom v jejich kariéře přineslo zdokonalení programu od IBM na zpracovávání databází, které si od jejich firmy objednala vojenská letecká základna a Ústřední zpravodajská služba CIA. Program pro CIA dostal krycí název Oracle a podle něj se také nakonec společnost přejmenovala.

Od té doby firma rychle rostla nejen díky tomu, že Ellison uměl naslibovat produkty, které ještě ani neexistovaly, a podařilo mu je úspěšně vytvořit, ale i proto, že začal skupovat slabší konkurenty.

„Ahoj, jsem Larry a chci koupit vaši firmu,“ traduje se jeho tehdejší častá hláška, když se setkal se svými soupeři. Právě proto si vysloužil přezdívky jako Čingischán nebo predátor z džungle.

OEllisonovi se donedávna mluvilo jako o miliardářském playboyovi. Třikrát rozvedený podnikatel se sice před několika lety znovu oženil, stále však bydlí v kopii japonského středověkého paláce, kterou si nechal za desítky milionů postavit, sbírá samurajské meče, pilotuje si svůj vlastní tryskáč a závodí na jachtách.

Pověstné je i jeho nepřátelství s konkurentem v oboru i ve výši majetku Billem Gatesem. S ním má však jedno společné: oba dávají velké částky na charitu a boj proti nemocem.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Najdete na iDNES.cz