SCO versus IBM versus Linux: Budou všichni platit?

  • 186
Po linuxové konferenci na začátku srpna začal spor o údajně vykradený kód v Linuxu nabírat na obrátkách. Bylo podáno množství žalob a SCO napadlo samotnou licenci GPL. Byly také „zveřejněny“ inkriminované řádky software, k čemuž se vzápětí vyjádřil Linus Tovards.
Vývoj sporu mezi SCO Group a IBM ohledně „ukradených“ částí software byl poznamenán dvěma událostmi, po nichž se tato bitva rozběhla mnohem rychleji. Tím prvním impulsem byla Linuxová konference (LinuxWorld Comfernece and Expo), během níž společnost Red Hat oznámila, že požádala soud, aby rozhodl, zda je její linuxová distribuce z tohoto hlediska „čistá“. A nebyla sama.

Druhým impulsem pro zrychlení vývoje na tomto poli bylo výroční setkání SCO, z něhož byly vyneseny části prezentace, kde SCO ukazovala „závadný“ kód. Je zajímavé, že navzdory nejasnosti ohledně „vadného“ kódu se objevila zpráva, která hovoří o utilitě, jenž má z linuxových systémů odstraňovat závadný kód a nahradit ho jiným, který nebude narušovat práva SCO.

SCO také zveřejnila ceník, který určuje, kolik má uživatel zaplatit za licenci k instalaci OS Linux .

Ceník SCO

Za jednoprocesorové linuxové servery by zákazníci měli SCO platit asi 699 USD a za instalaci OS Linux na desktop pak 199 USD. Od poloviny října má navíc přijít zdražení, ketré bude patrně dosahovat dvojnásobku původní ceny. Je zajímavé, že za několik částí kódu, které jsou údajně v Linuxu ukradeny a které samy o sobě počítač nerozběhnou, by měl uživatel zaplatit takto relativně vysokou částku. Kdyby takto postupoval Microsoft a různé samostatně části svého OS zpoplatnil podobným způsobem, asi by se uživatelé nedoplatili.

Jedna žaloba za druhou

Vzhledem ke všem hrozbám, kterými SCO útočí na uživatele Linuxu, rozhodli se lidé z Red Hatu (jedna z distribucí OS Linux) k ráznému kroku. Ten má jednou provždy jim a jejich zákazníkům dokázat vinu či nevinu, co se týče porušování práv SCO, a zároveň případně zakázat SCO šíření nepravd. Red Hat se k podání žaloby na SCO odhodlal mimo jiné i z toho důvodu, že firma SCO útočila i na jejich zákazníky. Zároveň s tím založila firma nadaci Open Source Now Fund, které dala do vínku 1 000 000 USD. Tato nadace má poskytovat podporu všem, kdo publikují v rámci licence GPL a zároveň budou ohroženy kroky SCO.

Žalovaná firma se vzápětí ohradila a obvinila Red Hat z nekalé obchodní soutěže. Následovala žaloba ze strany IBM, která se tak do sporu aktivně zapojila. Žaloba IBM obsahuje některé podobné prvky jako podání Red Hatu, především v tom, že viní SCO z narušení svých obchodních vztahů v důsledku údajně nepravdivých tvrzení. Zároveň IBM obviňuje SCO z porušení některých svých patentů. Ty se mají týkat součástí některých softwarových produktů SCO. IBM se dále ohrazuje proti tomu, že SCO chce žalovat linuxové vývojáře. To je podle argumentace IBM nepřípustné proto, že všechny tyto systémy jsou vyvíjeny pod volně šiřitelnou licencí GPL.

Vývojáři však zatím stihli vyzvat SCO k tomu, aby jim společnost dala k dispozici kód, na který si stěžuje, aby jej mohly upravit ke spokojenosti SCO. Chtějí tak mít další argument pro případný spor, kterým by se mohli zaštítit a říci, že dělali vše co bylo v jejich silách aby konfliktu zájmů zabránili. SCO následně vyrukovala s obviněním IBM, že stojí za všemi současnými akcemi Linuxové a Open source komunity. Napadená firma se proti tomu ohradila s tím, že osoby a skupiny, které se proti postupu SCO ohradily neřídí.

SCO Forum

Na sedmnáctou výroční konferenci „SCO Forum“ nebude pořádající společnost asi vzpomínat v dobrém. I když se zde mohla pochlubit tím, že za prodej licencí k OS Linux získala 7,3 miliónů USD. Právě zde účastníkům promítala prezentaci, kde ukazovala, které části kódu byly zcizeny. Přestože všichni účastníci podepsali dohodu o nezveřejňování zde získaných informací, unikly některé zde zveřejněné části na veřejnost. Ihned je začaly analyzovat zástupci druhého tábora.

Linus Tovard, tvůrce Linuxu se například ke zveřejněnému kódu vyjádřil v tom smyslu, že se jedná o buď o starý Unixový kód, nebo je kód chráněn jinou volně šiřitelnou licencí s označením BSD.

Útok na GPL

Patrně největší boj bude sváděn o licenci GPL (General Pulic Licence), která by měla v podstatě chránit Linux a jeho vývojáře. Odvolává se na ni i IBM. SCO se tedy rozhodlo, že napadne tuto licenci jako celek. SCO argumentuje, že možnost neomezeného kopírování v rámci GPL licence odporuje americkému „copyrigtovému“ zákonu, který dovoluje vytvoření pouze jedné kopie..

Postup SCO firmu postupně izoluje

Současné tahanice kolem Linuxového a Unixového kódu stáli patrně za rozhodnutím firem jako Intel nebo HP nepodporovat SCO Fórum. Zdá se že postup SCO štve čím dále tím více lidí a jednoho dne může tato společnost zjistit, že zůstala osamocena.