Samozničující se DVD již brzy ve vašich půjčovnách

aktualizováno 
Již toto léto si budou moci Američané "půjčit" DVD s autodestruktivními účinky. Disk začne po vybalení na vzduchu postupně měnit barvu a po vypršení časového limitu bude film na vyhození.

Možná si pamatujete na seriál či film Mission Impossible, kde si na začátku hlavní hrdina vyslechl na optickém médiu úkol a CD se následně samo zničilo... Něco podobného bude realitou již za pár dní. V létě má na trh přijít samozničující se DVD. A to ve velkém stylu, autodestrukční mechanismus se zalíbil společnosti Walt Disney.

S využitím DVD s maximální dvoudenní trvanlivostí se počítá především v půjčovnách. V tomto případě tak docela o půjčování již nepůjde, zákazník zaplatí za shlédnutí stejně, jako tomu bylo doposud, DVD si odnese domů (či mu bude doručeno poštou) a o nic víc se již nebude muset starat. Maximálně po dvou dnech film "vyexpiruje" a DVD bude na vyhození.

V čem spočívá trik?

Metoda samozničujícího DVD je poměrně jednoduchá - disk bude pokryt vrstvou, která při styku se vzduchem začne postupně měnit barvu. Maximálně za 48 hodin po otevření se stane nefunkčním, až disk z původní červené barvy zčerná.

Testováno na novinářích

Technologie samozničujícího DVD byla důkladně testována, mimo jiné i veřejně. Například při MTV Video Music Awards" obdrželi recenzenti disk s filmem "Die Another Day", který po 48 hodinách sám vyexpiroval.

Jak to bude s ochranou?

Samozničující DVD, které vyvinula společnost Flexplay, by nemělo být (alespoň zpočátku) u Disneye chráněné proti kopírování. Je tedy otázkou, zda první kroky majitele s takto zabezpečeným DVD nepovedou k rekordéru za účelem vytvoření "zálohy".

Nepůjde mechanismus obejít?

Otázkou rovněž zůstává, zda ochrana odolá. Jistě se najde mnoho koumáků, kteří budou s DVD experimentovat v různých kapalinách, jen aby zabránili přístupu kyslíku a tím započetí samozničujícího procesu. Rovněž lze očekávat, že se někdo pokusí upravit DVD třeba speciálním nátěrem. Možností se najde jistě mnoho a zřejmě vzroste zájem o vědu honosící se názvem chemie.

Jaké má autodestrukční DVD vyhlídky?

Pokud by Walt Disney Company neviděla za nasazením časovaného DVD možnou záchranu, jak předejít u filmů stejnému osudu jako u CD, jistě by se do podobného experimentování nepouštěla. U hollywoodských studií však bude více než nutná spolupráce, aby byl počet nabízených disků co nejvyšší a zákazník tak měl možnost získat jakýkoliv film.

Dle našeho názoru se jedná o zajímavou službu, která odstraní problém s nutností vracení DVD. Vše bude ovšem záviset na ceně. Podaří-li se ji stlačit na úroveň ne o moc vyšší než při klasickém půjčení, jistě si zabezpečená DVD najdou své příznivce. Pokud bude cena příliš vysoká, může službu úplně klidně pohřbít.

Autor:
Témata: DVD, film, Walt Disney

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Střelec vyvěsil manifest na „doupě zločinu“. Bylo správné 8chan smazat?

Web 8chan zmizel z internetu poté, co byl opakovaně spojen s americkým „domácím...

Společnost Cloudflare, která zajišťuje webové služby, vypověděla po útocích v El Pasu služby diskusnímu fóru 8chan. Na...

Tipy na zajímavé weby: nejlepší města podle cyklistů nebo prodej věcí

Ilustrační foto - cyklo

Která města jsou k cyklistům nejvstřícnější, zjistíte na webu Cyklobarometr.cz. Staré, nefunkční či ještě funkční, ale...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz