Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Regulace internetu nemusí projít. O novele se bude hlasovat odděleně

  11:37aktualizováno  21. června 0:34
Vlnu nevole vzbudila část novely loterijního zákona, která poskytovatelům internetového připojení nařizuje povinnost "zajistit nemožnost připojení k nepovoleným loteriím". Předkladatel proto dá o zákonu hlasovat po částech, aby mohl být přijat a problematická část případně vypuštěna.
Internet je cenzurován nejen v Íránu.

Internet je cenzurován nejen v Íránu. | foto: Profimedia.cz

V úterý mají poslanci hlasovat o novele zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (k nahlédnutí na psp.cz), která rozšiřuje boj proti neregistrovaným loteriím, především těm internetovým. V rámci novely ale také poslanci (v čele s Janem Farským) navrhují přenést zodpovědnost za blokování na "provozovatele elektronických prostředků". Ti mají zajistit "nemožnost připojení uživatelů ke stránkám" nesplňujícím podmínky k provozování loterie v ČR.

Aktualizace: poslanec Farský navrhne oddělené hlasování

Poslanec Jan Farský, zodpovědný za návrh novelizace, zaslal redakci vyjádření, ve kterém slíbil, že navrhne, aby se o jeho návrhu na regulaci hazardu hlasovalo po částech. Novelu zákona o loteriích tak bude možné přijmout, aniž by se nutně uzákonily kritizované povinnosti pro poskytovatele internetu či bank.

„Obě ustanovení vzbudila v posledních dnech nevoli u části odborné veřejnosti odkazující zvláště na technické komplikace spojené se zajištěním. Nejsem k těmto námitkám hluchý a nechci ohrozit regulaci hazardu jako celku. Proto navrhnu samostatné hlasování o kontroverzních částech tak, aby byly odděleny od komplexního pozměňovacího návrhu a hlasovalo se o nich zvlášť.“ (redakčně kráceno, zvýraznění původní)

Vyjádření poslance Farského dorazilo do redakce v pondělí večer. Odmítavé reakce na navrhovanou novelu přicházely po celý den.

Reakce na novou povinnost poskytovatelů internetu

Poradce ministra financí Tomáš Haas přirovnal v otevřeném dopise poslancům přijetí zákona (včetně problematického odstavce) k situaci v Číně, Íránu a dalších státech, kde dochází k cenzuře internetu.

"Česká republika by vystupovala v isolaci. Jediný rozdíl mezi Českou republikou a Severní Koreou, Čínou, Íránem a Kubou by byl jen v tom, že stát přesune odpovědnost za cenzurování internetu na dodavatele internetových služeb a spojí ji s likvidačními sankcemi," píše v dopise Haas.

Přínos novely zákona

"Na straně provozovatelů elektronických prostředků bude velmi obtížné filtrovat nebo přímo blokovat obsah s nepovolenými stránkami," vysvětluje Petr Kelin ředitel produkce iDNES.cz. "Neexistuje jednoduché technické řešení. Bude to vyžadovat poměrně velkou administrativu, která bude pravidelně monitorovat a vytipovávat problematické stránky a filtrovat je nebo blokovat," dodává Kelin.

Nové sázkové kanceláře mohou vznikat na internetu velmi často nebo se mohou různým způsobem měnit jejich názvy. Pro provozovatele internetu bude téměř nemožné ohlídat všechna nově vzniklá jména a domény a pravidelně je přidávat na seznam zakázaných. Může být také těžké odlišit povolené od nepovolených. 

"Bude zapotřebí ruční třídění a i tak se může stát, že provozovatel omylem zablokuje stránky, které jsou zcela v pořádku," dodává Kelin.

Po právní stránce je zákon také nedokonalý. "Takováto regulace internetu státem je nešťastná. Navíc zákon není v dané části dostatečně přesně formulovaný," říká právník společnosti MAFRA, a.s. Vladan Rámiš. "Stát přenáší na poskytovatele internetu odpovědnost za to, který web zablokuje a který ne. Poskytovatelé pak mohou být v případě chybného rozhodnutí samozřejmě provozovateli stránek žalováni o náhradu škody," dodává další úskalí zákona Rámiš.

Cenzuru nechceme tvrdí předkladatel zákona

Podle poslance Farského, předkladatele zákona, však o cenzuru internetu v žádném případě nejde. "Já jsem taky proti cenzuře internetu. Jde pouze o snahu regulovat nezákonný hazard provozovaný v České republice přes internet do zahraničí," vysvětlil hlavní podstatu zákona jeho spoluautor poslanec Jan Farský z TOP 09. Více v tomto článku.

Podle organizátorů petiční akce Internet bez cenzury je však takový zákon komplikovaně proveditelný a potenciálně nebezpečný: "Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti."

Text petice Internet bez cenzury

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

prosím neschvalujte zákon o loteriích a jiných podobných hrách v aktuálně navrženém znění, které obsahuje zavedení konkrétních kroků cenzury internetu. Ve svobodné společnosti není regulace hazardu ospravedlnitelným zájmem pro vytvoření cenzurního prostředí, navíc pokud by tato povinnost cenzury byla přenesena na třetí stranu.

Prosím neotevírejte Pandořinu skříňku cenzury v rámci boje proti hazardu - regulovat jeho negativní dopady je možné i bez cenzury internetu, jak ukazují mnohé jiné země. Nebezpečím regulace svobodného internetu jsou i původně dobře myšlené zákony, jejichž důsledky nebyly řádně domyšleny. Jednoho dne by totiž mohly vést k zániku aktivit a služeb považovaných dnes za samozřejmé.

Na základě dostupných informací požadujeme, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.

(redakčně zvýrazněno)

Provozovatel internetového připojení nebo webových stránek by podle nich měl pod hrozbou pokuty jen dvě možnosti: buď paranoidně filtrovat každý, byť jen vzdáleně podobný, nebezpečný obsah, což může vést k nechtěnému filtrování legitimních stránek. Nebo se rozhodnout podnikat v jiném odvětví a jiné zemi, než aby se museli neustále bát vysoké pokuty.

Proti je i poradce ministra financí

"V praxi to znamená likvidaci svobodného media, uvržení českého internetu do isolace a Českou republiku do společnosti diktátorských a nedemokratických režimů," tvrdí v otevřeném dopise poslancům Tomáš Haas, poradce ministra financí ČR.  

Haas vyzval poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Už jednou se o formu cenzury internetu v roce 2009 neúspěšně pokusil senát - více v tomto článku.

Kontroverzní odstavec

Změna zákona o některých službách informační společnosti

Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 214/2006 Sb., zákona č. 160/2007 Sb. a zákona č. 281/2009 Sb., se mění takto:

1. Za § 2 se vkládá nový § 2a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 4a) zní:

Ҥ2a

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu 4a) , obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.”.

4a) Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů.”.

2. V § 10 odst. 1 se na konci textu písmene b) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno c), které zní:

“c) pro povinnosti vyplývající z § 2a Ministerstvo financí.”.

1. V § 11 se doplňuje nový odstavec 3, který zní:

“(3) Právnické osobě nebo fyzické osobě, která poruší povinnost vyplývající z ustanovení § 2a, se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Trendy forma videí dobyla Instagram. Může za to tlak konkurence

Sociální síť Instagram se chystá na zásadní změnu. Klasická videa totiž vystřídá modernější formát Reels. Více se tím...

Sociální síť složila gigantické digitální umění. Nechybí v něm ani Krteček

Projekt digitálního kolektivního umění na sociální síti Reddit se po pěti letech vrátil. I tentokrát slavil úspěch,...

KOMENTÁŘ: Dobrý, nebo špatný? Jak by vypadal svět bez sociálních sítí

Svět sociálních sítí lidem poskytl mnoho pracovních příležitostí. A nejen to, daly lidem šanci popustit uzdu...

Jak online a zdarma vydolovat text z obrázku či PDF

Optické rozpoznávání znaků (OCR) slouží nejen pro převod obrázků obsahujících texty do podoby umožňující pozdější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...