Regulace internetu nemusí projít. O novele se bude hlasovat odděleně

  11:37aktualizováno  21. června 0:34
Vlnu nevole vzbudila část novely loterijního zákona, která poskytovatelům internetového připojení nařizuje povinnost "zajistit nemožnost připojení k nepovoleným loteriím". Předkladatel proto dá o zákonu hlasovat po částech, aby mohl být přijat a problematická část případně vypuštěna.
Internet je cenzurován nejen v Íránu.

Internet je cenzurován nejen v Íránu. | foto: Profimedia.cz

V úterý mají poslanci hlasovat o novele zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (k nahlédnutí na psp.cz), která rozšiřuje boj proti neregistrovaným loteriím, především těm internetovým. V rámci novely ale také poslanci (v čele s Janem Farským) navrhují přenést zodpovědnost za blokování na "provozovatele elektronických prostředků". Ti mají zajistit "nemožnost připojení uživatelů ke stránkám" nesplňujícím podmínky k provozování loterie v ČR.

Aktualizace: poslanec Farský navrhne oddělené hlasování

Poslanec Jan Farský, zodpovědný za návrh novelizace, zaslal redakci vyjádření, ve kterém slíbil, že navrhne, aby se o jeho návrhu na regulaci hazardu hlasovalo po částech. Novelu zákona o loteriích tak bude možné přijmout, aniž by se nutně uzákonily kritizované povinnosti pro poskytovatele internetu či bank.

„Obě ustanovení vzbudila v posledních dnech nevoli u části odborné veřejnosti odkazující zvláště na technické komplikace spojené se zajištěním. Nejsem k těmto námitkám hluchý a nechci ohrozit regulaci hazardu jako celku. Proto navrhnu samostatné hlasování o kontroverzních částech tak, aby byly odděleny od komplexního pozměňovacího návrhu a hlasovalo se o nich zvlášť.“ (redakčně kráceno, zvýraznění původní)

Vyjádření poslance Farského dorazilo do redakce v pondělí večer. Odmítavé reakce na navrhovanou novelu přicházely po celý den.

Reakce na novou povinnost poskytovatelů internetu

Poradce ministra financí Tomáš Haas přirovnal v otevřeném dopise poslancům přijetí zákona (včetně problematického odstavce) k situaci v Číně, Íránu a dalších státech, kde dochází k cenzuře internetu.

"Česká republika by vystupovala v isolaci. Jediný rozdíl mezi Českou republikou a Severní Koreou, Čínou, Íránem a Kubou by byl jen v tom, že stát přesune odpovědnost za cenzurování internetu na dodavatele internetových služeb a spojí ji s likvidačními sankcemi," píše v dopise Haas.

Přínos novely zákona

"Na straně provozovatelů elektronických prostředků bude velmi obtížné filtrovat nebo přímo blokovat obsah s nepovolenými stránkami," vysvětluje Petr Kelin ředitel produkce iDNES.cz. "Neexistuje jednoduché technické řešení. Bude to vyžadovat poměrně velkou administrativu, která bude pravidelně monitorovat a vytipovávat problematické stránky a filtrovat je nebo blokovat," dodává Kelin.

Nové sázkové kanceláře mohou vznikat na internetu velmi často nebo se mohou různým způsobem měnit jejich názvy. Pro provozovatele internetu bude téměř nemožné ohlídat všechna nově vzniklá jména a domény a pravidelně je přidávat na seznam zakázaných. Může být také těžké odlišit povolené od nepovolených. 

"Bude zapotřebí ruční třídění a i tak se může stát, že provozovatel omylem zablokuje stránky, které jsou zcela v pořádku," dodává Kelin.

Po právní stránce je zákon také nedokonalý. "Takováto regulace internetu státem je nešťastná. Navíc zákon není v dané části dostatečně přesně formulovaný," říká právník společnosti MAFRA, a.s. Vladan Rámiš. "Stát přenáší na poskytovatele internetu odpovědnost za to, který web zablokuje a který ne. Poskytovatelé pak mohou být v případě chybného rozhodnutí samozřejmě provozovateli stránek žalováni o náhradu škody," dodává další úskalí zákona Rámiš.

Cenzuru nechceme tvrdí předkladatel zákona

Podle poslance Farského, předkladatele zákona, však o cenzuru internetu v žádném případě nejde. "Já jsem taky proti cenzuře internetu. Jde pouze o snahu regulovat nezákonný hazard provozovaný v České republice přes internet do zahraničí," vysvětlil hlavní podstatu zákona jeho spoluautor poslanec Jan Farský z TOP 09. Více v tomto článku.

Podle organizátorů petiční akce Internet bez cenzury je však takový zákon komplikovaně proveditelný a potenciálně nebezpečný: "Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti."

Text petice Internet bez cenzury

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

prosím neschvalujte zákon o loteriích a jiných podobných hrách v aktuálně navrženém znění, které obsahuje zavedení konkrétních kroků cenzury internetu. Ve svobodné společnosti není regulace hazardu ospravedlnitelným zájmem pro vytvoření cenzurního prostředí, navíc pokud by tato povinnost cenzury byla přenesena na třetí stranu.

Prosím neotevírejte Pandořinu skříňku cenzury v rámci boje proti hazardu - regulovat jeho negativní dopady je možné i bez cenzury internetu, jak ukazují mnohé jiné země. Nebezpečím regulace svobodného internetu jsou i původně dobře myšlené zákony, jejichž důsledky nebyly řádně domyšleny. Jednoho dne by totiž mohly vést k zániku aktivit a služeb považovaných dnes za samozřejmé.

Na základě dostupných informací požadujeme, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.

(redakčně zvýrazněno)

Provozovatel internetového připojení nebo webových stránek by podle nich měl pod hrozbou pokuty jen dvě možnosti: buď paranoidně filtrovat každý, byť jen vzdáleně podobný, nebezpečný obsah, což může vést k nechtěnému filtrování legitimních stránek. Nebo se rozhodnout podnikat v jiném odvětví a jiné zemi, než aby se museli neustále bát vysoké pokuty.

Proti je i poradce ministra financí

"V praxi to znamená likvidaci svobodného media, uvržení českého internetu do isolace a Českou republiku do společnosti diktátorských a nedemokratických režimů," tvrdí v otevřeném dopise poslancům Tomáš Haas, poradce ministra financí ČR.  

Haas vyzval poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Už jednou se o formu cenzury internetu v roce 2009 neúspěšně pokusil senát - více v tomto článku.

Kontroverzní odstavec

Změna zákona o některých službách informační společnosti

Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 214/2006 Sb., zákona č. 160/2007 Sb. a zákona č. 281/2009 Sb., se mění takto:

1. Za § 2 se vkládá nový § 2a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 4a) zní:

Ҥ2a

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu 4a) , obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.”.

4a) Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů.”.

2. V § 10 odst. 1 se na konci textu písmene b) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno c), které zní:

“c) pro povinnosti vyplývající z § 2a Ministerstvo financí.”.

1. V § 11 se doplňuje nový odstavec 3, který zní:

“(3) Právnické osobě nebo fyzické osobě, která poruší povinnost vyplývající z ustanovení § 2a, se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Twitter a Facebook blokují čínské účty o protestech v Hongkongu

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly stovky účtů. Chtějí tak zabránit šíření propagandy o protestech v...

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Graf provozu na internetovém uzlu NIX, kde je vidět rekordní provoz...

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Twitter kvůli bezpečnosti pozastavil tweetování přes SMS

Sociální síť Twitter postihl globální výpadek. Stalo se tak jen nedlouho poté,...

Síť Twitter dočasně pozastavila zveřejňování tweetů přes textové zprávy SMS. Provozovatel sítě uvedl, že před opětovným...

Jak prodělat miliardu dolarů? Gigant se s ostudou zbavuje blogové platformy

Cena služby Tumblr klesla mezi lety 2013 a 2019 o 99 %

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Ještě před šesti lety měl Tumblr hodnotu 1,1 miliardy...

Najdete na iDNES.cz