Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Regulace internetu nemusí projít. O novele se bude hlasovat odděleně

  11:37aktualizováno  21. června 0:34
Vlnu nevole vzbudila část novely loterijního zákona, která poskytovatelům internetového připojení nařizuje povinnost "zajistit nemožnost připojení k nepovoleným loteriím". Předkladatel proto dá o zákonu hlasovat po částech, aby mohl být přijat a problematická část případně vypuštěna.
Internet je cenzurován nejen v Íránu.

Internet je cenzurován nejen v Íránu. | foto: Profimedia.cz

V úterý mají poslanci hlasovat o novele zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (k nahlédnutí na psp.cz), která rozšiřuje boj proti neregistrovaným loteriím, především těm internetovým. V rámci novely ale také poslanci (v čele s Janem Farským) navrhují přenést zodpovědnost za blokování na "provozovatele elektronických prostředků". Ti mají zajistit "nemožnost připojení uživatelů ke stránkám" nesplňujícím podmínky k provozování loterie v ČR.

Aktualizace: poslanec Farský navrhne oddělené hlasování

Poslanec Jan Farský, zodpovědný za návrh novelizace, zaslal redakci vyjádření, ve kterém slíbil, že navrhne, aby se o jeho návrhu na regulaci hazardu hlasovalo po částech. Novelu zákona o loteriích tak bude možné přijmout, aniž by se nutně uzákonily kritizované povinnosti pro poskytovatele internetu či bank.

„Obě ustanovení vzbudila v posledních dnech nevoli u části odborné veřejnosti odkazující zvláště na technické komplikace spojené se zajištěním. Nejsem k těmto námitkám hluchý a nechci ohrozit regulaci hazardu jako celku. Proto navrhnu samostatné hlasování o kontroverzních částech tak, aby byly odděleny od komplexního pozměňovacího návrhu a hlasovalo se o nich zvlášť.“ (redakčně kráceno, zvýraznění původní)

Vyjádření poslance Farského dorazilo do redakce v pondělí večer. Odmítavé reakce na navrhovanou novelu přicházely po celý den.

Reakce na novou povinnost poskytovatelů internetu

Poradce ministra financí Tomáš Haas přirovnal v otevřeném dopise poslancům přijetí zákona (včetně problematického odstavce) k situaci v Číně, Íránu a dalších státech, kde dochází k cenzuře internetu.

"Česká republika by vystupovala v isolaci. Jediný rozdíl mezi Českou republikou a Severní Koreou, Čínou, Íránem a Kubou by byl jen v tom, že stát přesune odpovědnost za cenzurování internetu na dodavatele internetových služeb a spojí ji s likvidačními sankcemi," píše v dopise Haas.

Přínos novely zákona

"Na straně provozovatelů elektronických prostředků bude velmi obtížné filtrovat nebo přímo blokovat obsah s nepovolenými stránkami," vysvětluje Petr Kelin ředitel produkce iDNES.cz. "Neexistuje jednoduché technické řešení. Bude to vyžadovat poměrně velkou administrativu, která bude pravidelně monitorovat a vytipovávat problematické stránky a filtrovat je nebo blokovat," dodává Kelin.

Nové sázkové kanceláře mohou vznikat na internetu velmi často nebo se mohou různým způsobem měnit jejich názvy. Pro provozovatele internetu bude téměř nemožné ohlídat všechna nově vzniklá jména a domény a pravidelně je přidávat na seznam zakázaných. Může být také těžké odlišit povolené od nepovolených. 

"Bude zapotřebí ruční třídění a i tak se může stát, že provozovatel omylem zablokuje stránky, které jsou zcela v pořádku," dodává Kelin.

Po právní stránce je zákon také nedokonalý. "Takováto regulace internetu státem je nešťastná. Navíc zákon není v dané části dostatečně přesně formulovaný," říká právník společnosti MAFRA, a.s. Vladan Rámiš. "Stát přenáší na poskytovatele internetu odpovědnost za to, který web zablokuje a který ne. Poskytovatelé pak mohou být v případě chybného rozhodnutí samozřejmě provozovateli stránek žalováni o náhradu škody," dodává další úskalí zákona Rámiš.

Cenzuru nechceme tvrdí předkladatel zákona

Podle poslance Farského, předkladatele zákona, však o cenzuru internetu v žádném případě nejde. "Já jsem taky proti cenzuře internetu. Jde pouze o snahu regulovat nezákonný hazard provozovaný v České republice přes internet do zahraničí," vysvětlil hlavní podstatu zákona jeho spoluautor poslanec Jan Farský z TOP 09. Více v tomto článku.

Podle organizátorů petiční akce Internet bez cenzury je však takový zákon komplikovaně proveditelný a potenciálně nebezpečný: "Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti."

Text petice Internet bez cenzury

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

prosím neschvalujte zákon o loteriích a jiných podobných hrách v aktuálně navrženém znění, které obsahuje zavedení konkrétních kroků cenzury internetu. Ve svobodné společnosti není regulace hazardu ospravedlnitelným zájmem pro vytvoření cenzurního prostředí, navíc pokud by tato povinnost cenzury byla přenesena na třetí stranu.

Prosím neotevírejte Pandořinu skříňku cenzury v rámci boje proti hazardu - regulovat jeho negativní dopady je možné i bez cenzury internetu, jak ukazují mnohé jiné země. Nebezpečím regulace svobodného internetu jsou i původně dobře myšlené zákony, jejichž důsledky nebyly řádně domyšleny. Jednoho dne by totiž mohly vést k zániku aktivit a služeb považovaných dnes za samozřejmé.

Na základě dostupných informací požadujeme, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.

(redakčně zvýrazněno)

Provozovatel internetového připojení nebo webových stránek by podle nich měl pod hrozbou pokuty jen dvě možnosti: buď paranoidně filtrovat každý, byť jen vzdáleně podobný, nebezpečný obsah, což může vést k nechtěnému filtrování legitimních stránek. Nebo se rozhodnout podnikat v jiném odvětví a jiné zemi, než aby se museli neustále bát vysoké pokuty.

Proti je i poradce ministra financí

"V praxi to znamená likvidaci svobodného media, uvržení českého internetu do isolace a Českou republiku do společnosti diktátorských a nedemokratických režimů," tvrdí v otevřeném dopise poslancům Tomáš Haas, poradce ministra financí ČR.  

Haas vyzval poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Už jednou se o formu cenzury internetu v roce 2009 neúspěšně pokusil senát - více v tomto článku.

Kontroverzní odstavec

Změna zákona o některých službách informační společnosti

Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 214/2006 Sb., zákona č. 160/2007 Sb. a zákona č. 281/2009 Sb., se mění takto:

1. Za § 2 se vkládá nový § 2a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 4a) zní:

Ҥ2a

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu 4a) , obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.”.

4a) Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů.”.

2. V § 10 odst. 1 se na konci textu písmene b) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno c), které zní:

“c) pro povinnosti vyplývající z § 2a Ministerstvo financí.”.

1. V § 11 se doplňuje nový odstavec 3, který zní:

“(3) Právnické osobě nebo fyzické osobě, která poruší povinnost vyplývající z ustanovení § 2a, se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Střední skupina vojsk měla ve výzbroji i „atomové“ bombardéry MiG-27

V letech 1990 a 1991 se z tehdejší ČSFR vracely po dlouhodobém pobytu domů i letecké útvary Sovětské armády....

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Facebook ruší přes miliardu účtů a chce otevřít Instagram dětem

Společnost Facebook nedovoluje podle svých pravidel zřídit účet dětem pod třináct let. Nyní se podle zveřejněné interní...

Twitter začal testovat hlasovou konkurenci Clubhousu na další platformě

Úspěch sociální sítě Clubhouse, která sází na hlasovou komunikaci, nedá spát jeho konkurenci. I proto se Twitter pustil...

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom...

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...