Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Regulace internetu nemusí projít. O novele se bude hlasovat odděleně

  11:37aktualizováno  21. června 0:34
Vlnu nevole vzbudila část novely loterijního zákona, která poskytovatelům internetového připojení nařizuje povinnost "zajistit nemožnost připojení k nepovoleným loteriím". Předkladatel proto dá o zákonu hlasovat po částech, aby mohl být přijat a problematická část případně vypuštěna.
Internet je cenzurován nejen v Íránu.

Internet je cenzurován nejen v Íránu. | foto: Profimedia.cz

V úterý mají poslanci hlasovat o novele zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (k nahlédnutí na psp.cz), která rozšiřuje boj proti neregistrovaným loteriím, především těm internetovým. V rámci novely ale také poslanci (v čele s Janem Farským) navrhují přenést zodpovědnost za blokování na "provozovatele elektronických prostředků". Ti mají zajistit "nemožnost připojení uživatelů ke stránkám" nesplňujícím podmínky k provozování loterie v ČR.

Aktualizace: poslanec Farský navrhne oddělené hlasování

Poslanec Jan Farský, zodpovědný za návrh novelizace, zaslal redakci vyjádření, ve kterém slíbil, že navrhne, aby se o jeho návrhu na regulaci hazardu hlasovalo po částech. Novelu zákona o loteriích tak bude možné přijmout, aniž by se nutně uzákonily kritizované povinnosti pro poskytovatele internetu či bank.

„Obě ustanovení vzbudila v posledních dnech nevoli u části odborné veřejnosti odkazující zvláště na technické komplikace spojené se zajištěním. Nejsem k těmto námitkám hluchý a nechci ohrozit regulaci hazardu jako celku. Proto navrhnu samostatné hlasování o kontroverzních částech tak, aby byly odděleny od komplexního pozměňovacího návrhu a hlasovalo se o nich zvlášť.“ (redakčně kráceno, zvýraznění původní)

Vyjádření poslance Farského dorazilo do redakce v pondělí večer. Odmítavé reakce na navrhovanou novelu přicházely po celý den.

Reakce na novou povinnost poskytovatelů internetu

Poradce ministra financí Tomáš Haas přirovnal v otevřeném dopise poslancům přijetí zákona (včetně problematického odstavce) k situaci v Číně, Íránu a dalších státech, kde dochází k cenzuře internetu.

"Česká republika by vystupovala v isolaci. Jediný rozdíl mezi Českou republikou a Severní Koreou, Čínou, Íránem a Kubou by byl jen v tom, že stát přesune odpovědnost za cenzurování internetu na dodavatele internetových služeb a spojí ji s likvidačními sankcemi," píše v dopise Haas.

Přínos novely zákona

"Na straně provozovatelů elektronických prostředků bude velmi obtížné filtrovat nebo přímo blokovat obsah s nepovolenými stránkami," vysvětluje Petr Kelin ředitel produkce iDNES.cz. "Neexistuje jednoduché technické řešení. Bude to vyžadovat poměrně velkou administrativu, která bude pravidelně monitorovat a vytipovávat problematické stránky a filtrovat je nebo blokovat," dodává Kelin.

Nové sázkové kanceláře mohou vznikat na internetu velmi často nebo se mohou různým způsobem měnit jejich názvy. Pro provozovatele internetu bude téměř nemožné ohlídat všechna nově vzniklá jména a domény a pravidelně je přidávat na seznam zakázaných. Může být také těžké odlišit povolené od nepovolených. 

"Bude zapotřebí ruční třídění a i tak se může stát, že provozovatel omylem zablokuje stránky, které jsou zcela v pořádku," dodává Kelin.

Po právní stránce je zákon také nedokonalý. "Takováto regulace internetu státem je nešťastná. Navíc zákon není v dané části dostatečně přesně formulovaný," říká právník společnosti MAFRA, a.s. Vladan Rámiš. "Stát přenáší na poskytovatele internetu odpovědnost za to, který web zablokuje a který ne. Poskytovatelé pak mohou být v případě chybného rozhodnutí samozřejmě provozovateli stránek žalováni o náhradu škody," dodává další úskalí zákona Rámiš.

Cenzuru nechceme tvrdí předkladatel zákona

Podle poslance Farského, předkladatele zákona, však o cenzuru internetu v žádném případě nejde. "Já jsem taky proti cenzuře internetu. Jde pouze o snahu regulovat nezákonný hazard provozovaný v České republice přes internet do zahraničí," vysvětlil hlavní podstatu zákona jeho spoluautor poslanec Jan Farský z TOP 09. Více v tomto článku.

Podle organizátorů petiční akce Internet bez cenzury je však takový zákon komplikovaně proveditelný a potenciálně nebezpečný: "Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti."

Text petice Internet bez cenzury

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

prosím neschvalujte zákon o loteriích a jiných podobných hrách v aktuálně navrženém znění, které obsahuje zavedení konkrétních kroků cenzury internetu. Ve svobodné společnosti není regulace hazardu ospravedlnitelným zájmem pro vytvoření cenzurního prostředí, navíc pokud by tato povinnost cenzury byla přenesena na třetí stranu.

Prosím neotevírejte Pandořinu skříňku cenzury v rámci boje proti hazardu - regulovat jeho negativní dopady je možné i bez cenzury internetu, jak ukazují mnohé jiné země. Nebezpečím regulace svobodného internetu jsou i původně dobře myšlené zákony, jejichž důsledky nebyly řádně domyšleny. Jednoho dne by totiž mohly vést k zániku aktivit a služeb považovaných dnes za samozřejmé.

Na základě dostupných informací požadujeme, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.

(redakčně zvýrazněno)

Provozovatel internetového připojení nebo webových stránek by podle nich měl pod hrozbou pokuty jen dvě možnosti: buď paranoidně filtrovat každý, byť jen vzdáleně podobný, nebezpečný obsah, což může vést k nechtěnému filtrování legitimních stránek. Nebo se rozhodnout podnikat v jiném odvětví a jiné zemi, než aby se museli neustále bát vysoké pokuty.

Proti je i poradce ministra financí

"V praxi to znamená likvidaci svobodného media, uvržení českého internetu do isolace a Českou republiku do společnosti diktátorských a nedemokratických režimů," tvrdí v otevřeném dopise poslancům Tomáš Haas, poradce ministra financí ČR.  

Haas vyzval poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Už jednou se o formu cenzury internetu v roce 2009 neúspěšně pokusil senát - více v tomto článku.

Kontroverzní odstavec

Změna zákona o některých službách informační společnosti

Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 214/2006 Sb., zákona č. 160/2007 Sb. a zákona č. 281/2009 Sb., se mění takto:

1. Za § 2 se vkládá nový § 2a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 4a) zní:

Ҥ2a

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu 4a) , obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.”.

4a) Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů.”.

2. V § 10 odst. 1 se na konci textu písmene b) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno c), které zní:

“c) pro povinnosti vyplývající z § 2a Ministerstvo financí.”.

1. V § 11 se doplňuje nový odstavec 3, který zní:

“(3) Právnické osobě nebo fyzické osobě, která poruší povinnost vyplývající z ustanovení § 2a, se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

USA na čele, Čína přizná další nemocné. Vývoj pandemie v grafech

Těžiště současné pandemie koronaviru zůstává ve vyspělém světě, rychlý růst případů zažívají především USA, a není to...

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Webkamery jsou vyprodány. Vyrobit si ji ale můžete i z chytrého telefonu

Jedna z věcí, po které se v uplynulých dnech v e-shopech doslova zaprášilo, jsou webové kamery – ve většině obchodů...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Dejte si pozor na hackery zneužívající pandemii. Slibují informace i pomoc

Ani v době koronavirové si nedávají útočníci pokoj a snaží se proniknout do vašeho počítače. Zneužívají k tomu i to, že...

Internet v Česku dostává zabrat. Propojovací uzel nabízí porty zdarma

Karanténa a práce z domova zvyšují nároky na telekomunikace. Internetový provoz zvyšují žáci, studenti i dospělí,...

Twitter poprvé použil nálepku „zmanipulované video“ a odnesl to Trump

Společnost provozující sociální síť Twitter patrně poprvé využila nástroj, který poukazuje na upravené video. Nové...

Koronavirus oficiálně a přehledně: ministerstvo i akademici spustili web

České Ministerstvo zdravotnictví spustilo nový, přehlednější web týkající se prevence a šíření viru SARS-CoV-2 v Česku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...