Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Přichází první „facebookový“ prohlížeč. První dojmy ... a nějaké vzpomínky

Potřebuje svět nový internetový prohlížeč? To je otázka stejně hloupá, jako jestli svět potřebuje nový model chytrého telefonu, benzínovou pumpu nebo článek Miloše Čermáka. Samozřejmě, že nic z toho svět nepotřebuje a možná ani nechce. Proč tedy vznikl RockMelt?

Nový prohlížeč Rockmelt | foto: rockmelt.com

Otázka by spíše měla znít, zda může nový prohlížeč konkurovat těm, které mají dnešní trh celkem neprodyšně rozdělený.

Internetové prohlížeče vždy poutaly větší pozornost než jiné programy, protože představují bránu k webu. Jsem dost starý na to, abych pamatoval slavnou "browserovou válku" v druhé polovině devadesátých let (což je v internetovém běhu času ekvivalent "Dědečku, povídej, jak vypadali mamuti", případně "Pane partyzáne, a jak jste ty nacisty hnali klacky pryč?").

První byl Netscape

Mým prvním prohlížečem byl Netscape Navigator (matně si pamatuju na logo s námořnickým kormidlem), který dotyčnou válku s Microsoft Explorerem prohrál. Společně s dalšími komentátory jsem plakal, že vyhrál ten horší, a to proto, že Microsoft ten svůj prohlížeč nejprve nabídl zákazníkům v balíku s Windows 95 a o pár měsíců později zdarma ke stažení komukoliv.

Zaměstnanci Microsoftu umístili přes noc velké logo Exploreru ve tvaru písmene "e" na trávníku před sídlem Netscape

Byl to hezký příklad, jak hrubá síla může zvítězit nad křehkou elegancí, byť jako popis tehdejších událostí je to zjednodušující a nepřesné. Celá historie byla okořeněna mnoha vtípky i naschvály z obou stran (pamatuju například, jak zaměstnanci Microsoftu umístili přes noc velké logo Exploreru ve tvaru písmene "e" na trávníku před sídlem Netscape), stejně jako soudním verdiktem, že Microsoft zneužil své monopolní postavení na trhu operačních systémů.

Ale nic to nezměnilo na tom, že dominantním prohlížečem se nakonec stal Explorer, že i ten nabídl uživatelům postupem času kvalitní produkt a že i díky této lapálii bereme prohlížeče jako něco, co roste na stromech, případně v hlavách programátorů, každopádně je to však k mání zdarma.

Bez ohledu na to je segment prohlížečů pro nováčky stále lákavý, a to právě proto, že browsery zůstávají branami k webu. Jejich význam může postupem času klesat díky uzavřeným ohrádkám aplikací (například pro mobilní telefony či tablety), ale nebude to tak dramatické ani rychlé, jak v srpnovém čísle předpovídal časopis Wired v článku Web je mrtvý.

Internet Explorer pod palbou

Exploreru se nepodařilo udržet silné postavení a dnes ho používá něco kolem 45 procent uživatelů. Největší část trhu podle Wikipedie odevzdal Microsoft Firefoxu (téměř 30 procent) a prohlížeči Chrome od Googlu (skoro 10 procent).

Právě Chrome, který byl uveden v září 2008, je dobrým příkladem toho, že i relativně nový příchozí může zaznamenat úspěch. I když záleží na měřítkách a úhlu pohledu.

Mnozí naopak tvrdí, že deset procent (podle některých zdrojů jen osm) pro Chrome je naopak důkazem, jak je souboj o místo na slunci těžký. Vždyť za tímhle prohlížečem stojí gigant jak s bezednými kapsami plnými peněz, tak s ohromným vlivem přímo na webu.

RockMelt ze Silicon Valley

Čímž se dostávám k čerstvému nováčkovi, a tím je prohlížeč RockMelt.

Za RockMeltem stojí právě mnozí z bývalých zaměstnanců Netscapu

Nezmiňoval jsem prohlížeč od Netscape náhodou, protože za RockMeltem stojí právě mnozí z bývalých zaměstnanců Netscapu. Včetně jednoho z jeho zakladatelů Marca Andreessena. Ten tehdy sice válku s Microsoftem prohrál, ale protože firmu ještě "včas" prodal společnosti AOL za 4,2 miliardy dolarů, vděčí tomuto prohlížeči za kariéru bohatého a úspěšného muže.

Devětatřicetiletý Andreessen, který byl poprvé na obálce časopisu Time už ve čtyřiadvaceti, je podle některých dnes vůbec nejvlivnějším mužem v Silicon Valley. Spoluvlastní firmu Andreessen Horowitz, které se podařilo navzdory finanční krizi a recesi "postavit" dva investiční fondy, ve výši 300 a 650 miliónů dolarů.

Andreessen a Horowitz investují do nadějných a ostře sledovaných firem, namátkou třeba FourSquare, Picloud, Zynga nebo Skype. Sám Andreessen sedí v představenstvech silných globálních společností jako Facebook. eBay nebo HP. Mimochodem, právě Andreessen byl "hybnou silou" nedávné rezignace šéfa HP Marka Hurda (obviněného z neetického jednání, spočívajícího v mimopracovním vztahu s konzultantkou) a výběru nového šéfa Léo Apothekera.

Podíváme-li se na uvedené portfolio a vazby, pak pochopíme, proč je firma Andreessen Horowitz hlavním investorem v projektu RockMelt. Určitě to není jen sentiment a bláhová snaha si "dodatečně" vylepšit skóre v browserové válce. Na to je Andreessen příliš chytrý a pragmatický.

Nová firma přichází s browserem ušitým na míru sociálním médiím

Ne, nová firma přichází s browserem ušitým na míru sociálním médiím, především Facebooku. Integruje totiž většinu jeho funkcí přímo do prohlížeče. Naplňuje se tak vize zakladatele Marka Zuckerberga (připomeňme, že Andreessen sedí v jeho představenstvu), který nebere Facebook jako službu nebo už vůbec webovou stránku, ale prostředí, ve kterém se budou uživatelé pohybovat. Ať už budou dělat na webu cokoliv.

RockMelt se uživatelům poprvé představil v pondělí, byť zatím formou "uzavřené bety". Znamená to, že se na stránce Rockmelt.com musíte zaregistrovat - prostřednictvím Facebooku, jak jinak.

Pak čekáte na zaslání pozvánky. I to se děje sociálně, takže pozvánku vám pošle někdo z vašich rychlejších přátel (v mém případě to byl kolega Adam Javůrek), a vy pak dostanete k dispozici další tři pozvánky, které můžete poslat dál. Řekl bych, že i tímto způsobem získá RockMelt v Česku celkem rychle stovky až tisíce uživatelů. Jiná věc je, zda se pro prohlížeč nadchnou a začnou ho opravdu používat.

První zkušenosti

Jaké jsou první dojmy? RockMelt hodně připomíná Chrome: je podobně jednoduchý, rychlý a elegantní. Co ho činí odlišným, je samozřejmě ona integrace s Facebookem a taky Twiterem, kanály RSS atd. Není to nic převratného ani geniálního - a pokud si v Chromu nebo jiném prohlížeči otevřete Facebook, necháte ho v jednom otevřeném oknu a v těch dalších budete normálně surfovat na webu, docílíte stejného výsledku. Jen u RockMeltu je ten Facebook jakoby zabudovaný přímo v prohlížeči.

Hodně věcí to usnadňuje a činí tak práci na webu elegantní. Propojení se sociálními sítěmi se z uživatelského pohledu děje dvěma lištami. Ta nalevo obsahuje seznam vašich přátel, kteří jsou online (s ikonkami), a ta napravo pak ikonky samotných sociálních sítí, s možností prohlédnout si jedním kliknutím například facebookový nebo twitterový newsfeed (byť zrovna ten twitterový teď první dva dny nefungoval).

Lišty jdou snadno zavřít (trojhmat Shift-Ctrl-Mezerník) i otevřít. V horním menu je pak tlačítko "share", kterým lze snadno sdílet a publikovat články z aktuálně otevřených stránek. Vaše nastavení, surfovací historie a mnohé další se ukládá v "mraku", tedy na serverech RockMeltu. Pro paranoiky je to další důkaz zločineckého spiknutí současných webových podnikatelů, pro ty ostatní pak příjemná možnost pracovat komfortně z různých počítačů či míst světa. Jen je třeba se zalogovat.

RockMelt mně nenabídl nic, nad čím bych zalapal po dechu

Závěr? Žádný nemám. RockMelt mně nenabídl nic, nad čím bych zalapal po dechu a bez čeho bych si už napříště nedokázal surfování představit. Když jsem ho vypnul a přešel na Chrome nebo i Internet Explorer, netrpěl jsem abstinenčními příznaky. Ale zároveň platí i to, že když jsem RockMelt používal, tak mě nic nerozčilovalo (s výjimkou občasných "mušek", které však přičítám potížím růstu), a byla to celkově velmi příjemná zkušenost.

Nejsem si jistý, jestli to pro zteč na nasycený trh prohlížečů není málo. Ale budu tomuhle projektu držet palce. Řečeno facebookovou řečí: je to "lajk", doplněný lehce pochybovačným komentářem.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Podívejte se, jak získaly název prohlížeče Chrome, Edge, Safari a Firefox

Celosvětově nejpoužívanější internetový prohlížeč dostal svůj název proto, aby jasně odkazoval na své přednosti. Dává...

Nejrychlejší zdarma dostupné možnosti sdílení souborů a bez registrace

Podívejte se na několik jednoduchých způsobů, jak rychle sdílet soubory bez nutnosti cokoliv instalovat, někam se...

Má radši psy než kočky, úložiště měl z lega. 10 věcí, které jste o Googlu nevěděli

Premium Google je pojem. Není snad civilizovaného člověka, který něco o této značce někdy nezaslechl. Když se ponoříte do její...

Konec omezování, Musk chce pořádně nafouknout příspěvky na Twitteru

Dosavadní limit počtu znaků na jeden příspěvek na Twitteru by se měl do budoucna zásadně zvýšit. Je to jeden z dalších...

Byt 2+KK, 37 m2
Byt 2+KK, 37 m2

Energetiků, Stráž pod Ralskem, okres Česká Lípa
2 128 321 Kč

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...