Hrozí Američanům odstřižení od Internetu v případě pandemie? Zatím pouze teoreticky, není to ideální řešení, shodují se všichni

Hrozí Američanům odstřižení od Internetu v případě pandemie? Zatím pouze teoreticky, není to ideální řešení, shodují se všichni | foto: Profimedia.cz

Prasečí chřipce by mohl podlehnout i internet, důležitá zbraň proti pandemii

  • 41
Pandemie prasečí chřipky může mít výrazný dopad i na internet. Stovky milionů nemocných lidí by mohly při léčbě zahltit komunikační kanály. Uvažuje se proto o jejich regulaci. Takové omezení tzv. "net neutrality" se ovšem nelíbí zastáncům svobody slova.

Pokud se naplní černé předpovědi a miliony Američanů zůstanou doma kvůli pandemii chřipky, mohlo by dojít k nepřiměřenému zatížení internetu. Domácí pacienti začnou stahovat videa, sledovat zprávy, využívat videokonference, budou přes internet řešit důležité pracovní záležitosti nebo budou vyhledávat informace o nemoci.

Uvažuje se proto o regulaci přístupu na internet. Ovšem jak to provést? A jak rozlišit, čí přístup k internetu je "důležitý" a který je "zbytečný".

Nejjednodušší možností je pochopitelně dobrovolné omezení internetu ze strany uživatelů - jakési solidární "šetření" internetem. Zkrátka osobní kázeň podpořená všeobecným doporučením. Třeba už takové sledování videí na YouTube v nižším rozlišení by v celosvětovém měřítku přineslo značnou úlevu přepínaným linkám.

Komu internet zpomalit a jak?

Poskytovatelé mohou na dálku ovlivnit maximální rychlost modemu uživatele. Nepovažují to ale za dobré řešení.

Další možnosti jsou ekonomické. Rychlý internet by společnosti dočasně zdražily nebo omezily, to je ale podle Celie Kang těžko proveditelné v tak krátkém časovém období. A restriktivnější filtrování budí očekávané kontroverze ještě dřív, než se o něm začne reálně uvažovat. Patric Thibodeau píše o možnosti upravit zákazníkům modem tak, aby dočasně nebyl schopen rychlejší komunikace, než kterou namáhaná síť bude zvládat.

Zatím to jsou ale jen teoretické úvahy. I tak se dá očekávat, že se v nejbližších týdnech opět rozhoří debata na téma "net neutrality" - tedy principu, že přenášená data jsou si rovna, ať už obsahují seznam očkovaných osob nebo nelegální film.

Internet by se naopak v případě skutečně vážné pandemie mohl ukázat jako důležitý nástroj pro udržení funkční ekonomiky, úřadů, systému vzdělávání apod. Vyřízení většiny záležitostí z domova by účinně zpomalilo další šíření viru. Právě omezení vycházení na veřejnost (škola, práce) může významně přispět k boji s pandemií (více na stránkách Ministerstva zdravotnictví věnovaných pandemii prasečí chřipky).

Omezení internetu v USA a v Česku

Zeptali jsme se sdružení CZ.NIC na možnosti omezení internetového připojení u nás a v zahraničí.

"Obecně lze říct, že ani česká ani americká vláda nemají v rukou ryze technologické nástroje, kterými by mohly ovlivňovat rychlosti připojení zákazníků jednotlivých poskytovatelů Internetu. Předpokládám tedy, že vláda USA by v takovém případě mohla využít legislativní nástroje a jednotlivým poskytovatelům by toto omezení nařídila," říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. Obdobná opatření by podle něj mohla zafungovat v extrémním případě i u nás.

"Ale spíše bych očekával, že dříve by zareagovali sami poskytovatelé a snažili by se své zákazníky ochránit," dodává vzápětí.

Zakucká se internet?

Celý svět se už několik měsíců intenzivně připravuje na prasečí chřipku. Člověk nemusí být důvěřivý pesimista na to, aby si začal dávat pozor na svoje zdraví a zvažoval důsledky, které pandemie může mít. Americká vládní komise (Government Accountability Office, dále GAO) uvažuje i o tom, jaký dopad bude mít případná pandemie na internet. Závěr? "Důležití hráči na trhu dělají v tomto směru pokroky, ale státní organizace by mohly udělat více, aby zabránily zahlcení sítě a povzbudily všeobecnou připravenost," zní podtitul říjnové zprávy GAO.

Blokování populárních stránek by mohlo mít negativní dopad na ekonomiku.

"Ministerstvo vnitra (DHS) je odpovědné za zajištění ochrany klíčových komunikačních prostředků. Poskytovatelé internetového připojení (ISP) mají jen omezené možnosti, jak upřednostňovat jeden druh internetových přenosů na úkor jiného," píše se ve zprávě. Různá omezení rychlosti nebo blokování přístupu k populárním serverům by navíc mohla negativně ohrozit ekonomiku nebo vyžadovat povolení vlády.

Jenže ministerstvo prý zatím "nenavrhlo strategii" a není tedy jisté, zda by občané poslechli například výzvu k dobrovolné "abstinenci" od stránek náročných na datový tok. Dopady by ale neměly být až tak vážné ani v případě "ucpaných linek" - většina klíčových státních a federálních složek používá i jiné způsoby komunikace, více či méně nezávislé na internetu, nebo obcházející veřejné linky zajišťující připojení k internetu. Klíčové organizace jsou podle GAO většinou připraveny na práci v případě pandemie, i když ne všechny takové scénáře počítají s tím, že by velká část zaměstnanců těchto klíčových organizací měla zůstat doma.

Zdroje: