Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praha má nejzmatenější letiště a z cestujících dělá vrahy. Podívejte se na 10 šílených parodií

Robot byl zvolen americkým prezidentem, Američané házejí peníze do velké díry a Al-Kajda dává rozhovory o architektuře. Server The Onion je jedním z oblíbených zdrojů zpráv v Americe. Je na něj spolehnutí. Všechny jeho zprávy jsou totiž falešné.

Tiskový mluvčí Omar Al-Farouq | foto: The Onion

Nejspolehlivější noviny jsou ty, které pokaždé lžou. Aspoň tak by nejspíš autoři The Onion obhájili, proč už přes dvacet let tvoří jejich náplň výhradně smyšlené zprávy, parodie a satirické narážky. Server TheOnion.com je nejlepším zdrojem zpráv v USA. Musíme mu to věřit, chlubí se tím hned v podtitulu.

Na první pohled by náhodný návštěvník ani nemusel poznat, že jde o habaďúru. Profesionální grafika, znělky zpráv, každý den třeba pět nových článků. Rozhovory, statistiky, ankety, fotogalerie, názory, rádiové vysílání a videoreportáže. Dá se říci, že The Onion přenesl parodování zpravodajství na zcela novou úroveň.

Při pozornějším sledování či čtení si navíc všimneme, že nejde jen o laciné vyrábění jednoho nesmyslu za druhým. Obvykle se jedná o chytrou narážku na aktuální společenské jevy, případně na mediální pozornost, která je jim věnována. Oblíbené jsou také parodie na tiskové konference, debatní pořady se "vševědoucími" experty, pořad na dobré jitro nebo politické komentáře.

Ještě než se na videa podíváme, zdůrazněme pro jistotu ještě jednou: všechna tato videa jsou sehrané scénky, nejedná se o skutečné zprávy. U The Onion se na to můžeme spolehnout. Většina videí z The Onion vyžaduje dobrou znalost angličtiny, ovšem díky nadšencům je několik videí opatřeno i českými titulky.

1.Pražské letiště vyhlášeno tím nejzmatenějším 

Tahle reportáž patří k těm novějším. Přesvědčila nás, že si The Onion zaslouží českou pozornost. Zvlášť když my jsme si zasloužili jejich. V této zprávě najdete nepočítaně narážek na Kafkův "Proces" a další pojmy s naším slavným spisovatelem spojované. Také je třeba ocenit práci grafiků - texty na pozadí dokonce mají diakritiku.

2. Notebook bez klávesnice, jen s kolečkem 

Výborná parodie na firmu Apple i její fanoušky. Neustálé zjednodušování a zmenšování notebooků, kterého jsme u jablíček svědky, inspirovala už mnoho parodií. Tato patří k těm nejpropracovanějším. Funkční nebo polofunkční maketa vypadá tak přesvědčivě, že se na zprávu nachytalo mnoho lidí, mezi nimi prý i někteří novináři. Vyplatí se zkrátka vědět, že The Onion = parodie.

3. Tiskový mluvčí Al-Kajdy

Po září 2001 se z války s terorismem stalo hlavní téma zahraničních zpráv ve Spojených státech. Je tedy jasné, že se toto téma muselo dostat i do agendy The Onion. Nejznámější je nejspíš klip, ve kterém tiskový mluvčí teroristů debatuje se zastáncem konspiračních teorií o WTC a předkládá mu účty za kurzy létání.

4. Prezident zápasí s monstrem

Také vám přijde vyobrazení prezidentů USA ve sci-fi filmech poněkud monotónní? Nemůžeme se tedy divit scénáristům z The Onion, když si z těchto velkofilmů utahují. Zvolili formát tiskové konference a sehráli ji velmi precizně, posuďte sami.

Na chování médií si ostatně v The Onion posvítili už víckrát.

5. World of World of Warcraft

Největší on-line počítačová hra, World of Warcraft, pronikla svou popularitou i do mainstreamových médií. Popravdě se z ní stalo takové téma, že se život ve virtuálním světě stal takřka běžnou součástí zpráv. Onion ale ví, že hráči chtějí víc. Chtějí vědět, jak se cítí hráči hry World of Warcraft. A nekončící rekurze mohou začít.

6. Anonymní dárce ledvin

Jak Onion dokazuje každým dalším videem, neexistují pro scénáristy snad žádná tabu. S chutí hraničící s morbidností si dělají legraci z lékařských a medicínských témat, jako třeba lidských orgánů v igelitovém pytli, které zde jistě nechal neznámý dobrodinec.

Mezi další medicínské kousky patří transplantace srdce, různé netaktní rozhovory nebo za vlasy přitažené vědecké studie.

7. Internet spadl - prezident ho přepíše zpět

Oblíbený aprílový žertík - musíme restartovat internet. Provedení The Onion si ale dělá trefnou legraci z "běžného" amerického brouzdání, tedy facebookování, myspacování a chatování. Ještě že máme alespoň ty tištěné zálohy, snad umí prezident Bush psát všemi deseti.

8. Sony představilo další křáp

Reportáž nešetří sprostými slovy. Výborně tak napodobuje zápas mnohých lidí s nastavováním domácích multimediálních systémů...

9. Robot zvolen prezidentem

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by se dalo zneužít elektronického hlasování v prezidentských volbách? Stroje, pomocí kterých se hlasuje, o tom jistě přemýšlely také. A Onion ukazuje, jak to dopadlo.

10. Výzkum v džungli je nuda

Mezi moje nejoblíbenější klipy patří ty z pořadu "Today Now". Třeba tento, kde host odmítá prozradit cokoli zajímavého o mravenečnících. Jejich studováním totiž strávil patnáct promarněných let svého života a už se na ně nemůže ani podívat.

Server The Onion nabízí podobných videí téměř stovku. Když k tomu navíc připočítáte tisíce článků, stovky rozhlasových reportáží (dostupných formou podcastu) a několik knih, zjistíte, že fanoušci The Onion mají sotva čas na to, aby sledovali jiné zdroje zpráv. Proč bychom to taky dělali? V případě The Onion alespoň vždycky víme, na čem jsme.

The Onion

Nejlepší americké zprávy - historie satirických novin

Dva studenti ve Wisconsinu, Tim Keck a Christopher Johnson, založili satirický plátek už v roce 1988 během svých studií. V roce 1996 vznikla příslušná webová stránka www.theonion.com a z lokálních novin se stala během pár let celonárodní záležitost. Tvůrci se netají tím, že svou práci berou velice vážně: "Někdy nám volají lidé, ze kterých jsme si dělali legraci, a chválí nás, že se skvěle pobavili. Pak víme, že jsme selhali," smějí se redaktoři.

Záchrana Fiji

Evakuace Fidži - "záchranáři dnes z tichomořského ostrova Fidži zachránili přes 800 tisíc trosečníků. Někteří z nich se bránili svůj dočasný domov opustit, ale záchranná operace proběhla úspěšně a trosečníci jsou nyní v bezpečí na pevnině."

Od roku 2000 si Onion buduje takřka mainstreamovou pozici mezi zábavními servery. Vydává knihy, časopisy, noviny, má svou vlastní televizní stanici. V dubnu letošního roku získal The Onion ocenění Peabody Award.

Videa můžete kromě oficiálních stránek sledovat také na oficiálním kanále YouTube.

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi nejsou příspěvky

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 1 příspěvek

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 20 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...