Praha má nejzmatenější letiště a z cestujících dělá vrahy. Podívejte se na 10 šílených parodií

aktualizováno 
Robot byl zvolen americkým prezidentem, Američané házejí peníze do velké díry a Al-Kajda dává rozhovory o architektuře. Server The Onion je jedním z oblíbených zdrojů zpráv v Americe. Je na něj spolehnutí. Všechny jeho zprávy jsou totiž falešné.

Tiskový mluvčí Omar Al-Farouq | foto: The Onion

Nejspolehlivější noviny jsou ty, které pokaždé lžou. Aspoň tak by nejspíš autoři The Onion obhájili, proč už přes dvacet let tvoří jejich náplň výhradně smyšlené zprávy, parodie a satirické narážky. Server TheOnion.com je nejlepším zdrojem zpráv v USA. Musíme mu to věřit, chlubí se tím hned v podtitulu.

Na první pohled by náhodný návštěvník ani nemusel poznat, že jde o habaďúru. Profesionální grafika, znělky zpráv, každý den třeba pět nových článků. Rozhovory, statistiky, ankety, fotogalerie, názory, rádiové vysílání a videoreportáže. Dá se říci, že The Onion přenesl parodování zpravodajství na zcela novou úroveň.

Při pozornějším sledování či čtení si navíc všimneme, že nejde jen o laciné vyrábění jednoho nesmyslu za druhým. Obvykle se jedná o chytrou narážku na aktuální společenské jevy, případně na mediální pozornost, která je jim věnována. Oblíbené jsou také parodie na tiskové konference, debatní pořady se "vševědoucími" experty, pořad na dobré jitro nebo politické komentáře.

Ještě než se na videa podíváme, zdůrazněme pro jistotu ještě jednou: všechna tato videa jsou sehrané scénky, nejedná se o skutečné zprávy. U The Onion se na to můžeme spolehnout. Většina videí z The Onion vyžaduje dobrou znalost angličtiny, ovšem díky nadšencům je několik videí opatřeno i českými titulky.

1.Pražské letiště vyhlášeno tím nejzmatenějším 

Tahle reportáž patří k těm novějším. Přesvědčila nás, že si The Onion zaslouží českou pozornost. Zvlášť když my jsme si zasloužili jejich. V této zprávě najdete nepočítaně narážek na Kafkův "Proces" a další pojmy s naším slavným spisovatelem spojované. Také je třeba ocenit práci grafiků - texty na pozadí dokonce mají diakritiku.

2. Notebook bez klávesnice, jen s kolečkem 

Výborná parodie na firmu Apple i její fanoušky. Neustálé zjednodušování a zmenšování notebooků, kterého jsme u jablíček svědky, inspirovala už mnoho parodií. Tato patří k těm nejpropracovanějším. Funkční nebo polofunkční maketa vypadá tak přesvědčivě, že se na zprávu nachytalo mnoho lidí, mezi nimi prý i někteří novináři. Vyplatí se zkrátka vědět, že The Onion = parodie.

3. Tiskový mluvčí Al-Kajdy

Po září 2001 se z války s terorismem stalo hlavní téma zahraničních zpráv ve Spojených státech. Je tedy jasné, že se toto téma muselo dostat i do agendy The Onion. Nejznámější je nejspíš klip, ve kterém tiskový mluvčí teroristů debatuje se zastáncem konspiračních teorií o WTC a předkládá mu účty za kurzy létání.

4. Prezident zápasí s monstrem

Také vám přijde vyobrazení prezidentů USA ve sci-fi filmech poněkud monotónní? Nemůžeme se tedy divit scénáristům z The Onion, když si z těchto velkofilmů utahují. Zvolili formát tiskové konference a sehráli ji velmi precizně, posuďte sami.

Na chování médií si ostatně v The Onion posvítili už víckrát.

5. World of World of Warcraft

Největší on-line počítačová hra, World of Warcraft, pronikla svou popularitou i do mainstreamových médií. Popravdě se z ní stalo takové téma, že se život ve virtuálním světě stal takřka běžnou součástí zpráv. Onion ale ví, že hráči chtějí víc. Chtějí vědět, jak se cítí hráči hry World of Warcraft. A nekončící rekurze mohou začít.

6. Anonymní dárce ledvin

Jak Onion dokazuje každým dalším videem, neexistují pro scénáristy snad žádná tabu. S chutí hraničící s morbidností si dělají legraci z lékařských a medicínských témat, jako třeba lidských orgánů v igelitovém pytli, které zde jistě nechal neznámý dobrodinec.

Mezi další medicínské kousky patří transplantace srdce, různé netaktní rozhovory nebo za vlasy přitažené vědecké studie.

7. Internet spadl - prezident ho přepíše zpět

Oblíbený aprílový žertík - musíme restartovat internet. Provedení The Onion si ale dělá trefnou legraci z "běžného" amerického brouzdání, tedy facebookování, myspacování a chatování. Ještě že máme alespoň ty tištěné zálohy, snad umí prezident Bush psát všemi deseti.

8. Sony představilo další křáp

Reportáž nešetří sprostými slovy. Výborně tak napodobuje zápas mnohých lidí s nastavováním domácích multimediálních systémů...

9. Robot zvolen prezidentem

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by se dalo zneužít elektronického hlasování v prezidentských volbách? Stroje, pomocí kterých se hlasuje, o tom jistě přemýšlely také. A Onion ukazuje, jak to dopadlo.

10. Výzkum v džungli je nuda

Mezi moje nejoblíbenější klipy patří ty z pořadu "Today Now". Třeba tento, kde host odmítá prozradit cokoli zajímavého o mravenečnících. Jejich studováním totiž strávil patnáct promarněných let svého života a už se na ně nemůže ani podívat.

Server The Onion nabízí podobných videí téměř stovku. Když k tomu navíc připočítáte tisíce článků, stovky rozhlasových reportáží (dostupných formou podcastu) a několik knih, zjistíte, že fanoušci The Onion mají sotva čas na to, aby sledovali jiné zdroje zpráv. Proč bychom to taky dělali? V případě The Onion alespoň vždycky víme, na čem jsme.

The Onion

Nejlepší americké zprávy - historie satirických novin

Dva studenti ve Wisconsinu, Tim Keck a Christopher Johnson, založili satirický plátek už v roce 1988 během svých studií. V roce 1996 vznikla příslušná webová stránka www.theonion.com a z lokálních novin se stala během pár let celonárodní záležitost. Tvůrci se netají tím, že svou práci berou velice vážně: "Někdy nám volají lidé, ze kterých jsme si dělali legraci, a chválí nás, že se skvěle pobavili. Pak víme, že jsme selhali," smějí se redaktoři.

Záchrana Fiji

Evakuace Fidži - "záchranáři dnes z tichomořského ostrova Fidži zachránili přes 800 tisíc trosečníků. Někteří z nich se bránili svůj dočasný domov opustit, ale záchranná operace proběhla úspěšně a trosečníci jsou nyní v bezpečí na pevnině."

Od roku 2000 si Onion buduje takřka mainstreamovou pozici mezi zábavními servery. Vydává knihy, časopisy, noviny, má svou vlastní televizní stanici. V dubnu letošního roku získal The Onion ocenění Peabody Award.

Videa můžete kromě oficiálních stránek sledovat také na oficiálním kanále YouTube.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Další z rubriky

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Google mění vyhledávání. Nezobrazí více než dva odkazy z jednoho webu

Ilustrační snímek

Pestřejší výsledky vyhledávání má přinést nový nápad Googlu. Firma se ve svém vyhledávači chystá omezit zobrazení...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz