Ačkoli si to málokdo připouští, kofeinem se dá předávkovat poměrně snadno. Příkladem může být sedmnáctiletá studentka z Anglie.
Unavená a nevyspalá Jamine nastoupila na brigádu do kavárny, a aby se probudila k vyšším výkonům, dávala si šálek za šálkem. Po čtyřech hodinách a čtrnácti espresech byla s vysokou teplotou a bušením srdce převezena do nemocnice. Tedy... chvíli po tom, co mezi zákazníky začala hystericky plakat a smát se zároveň, což byla přímá reakce na šok z kofeinu.
Spočítejte si smrtelnou dávku
Na serveru energyfiend.com je jednoduchá kalkulačka, která podle vaší hmotnosti spočítá, kolik hrnků kávy, plechovek coly, sklenic oblíbené limonády či ledového čaje vás dostane pod kytičky. Zpravidla se však jedná o hodnoty, kterých nelze dosáhnout bez utopení se.
Krok první: Vyberte nápoj a zadejte svoji hmotnost.
Krok druhý: Pamatujte, že tolik vypít nesmíte.
Kolik kofeinu na vás kde číhá?
Smrtelné hodnoty jsou tedy spíše pro zajímavost než pro varování. Zatímco předávkování a šok přijde poměrně brzy, ke smrti je potřeba nápojů více než moc.
Užitečnější jsou proto tabulky obsahu kofeinu mnoha desítek vybraných nápojů a pamlsků. Je jasné, že potraviny s vyšším obsahem kofeinu nejsou vhodné pro děti a kardiaky.