Nemáte volný vrtulník? Potřebujeme zprovoznit servery

  11:25aktualizováno  11:25
Před příchodem povodňové vlny soustředili všichni své síly na boj o životy lidí, po kulminaci se mnozí soustředili na své vlastní problémy. My jsme s firmou IOL bojovali o chod svých serverů. Přečtěte si, jak vypadalo pozadí výroby povodňového zpravodajství iDNES.cz, jak na tom byly servery a co předcházelo jejich vypnutí a spuštění.

Redakce iDNES.cz zajišťovala zpravodajství i poté, co serverovnu v Karlíně zaplavila voda. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Je pondělí a ku Praze se blíží povodňová vlna z jižních Čech. Tam již svoje řádění povodeň dokonala, sevřela do kleští spoustu měst a vesnic, z nichž některé srovnala se zemí. Pražané znají tyto obrázky zatím pouze z televize a online zpravodajství iDNES.cz, který v tu dobu nabízí zprávy minutu po minutě jako jediný zpravodajský server. Návštěvnost trhá rekordy, iDNES.cz je v iDOTu druhý za Seznamem. Redakce však tento úspěch ani nezaznamenává, zpravodajové plní stránky nejnovějšími aktualitami, technické oddělení a vedení řeší hrozbu zaplavení budovy Internet OnLine v Thámově ulici, v níž má umístěny své servery. V pondělí v noci se hrozba ukazuje jako reálná, dle předpovědí pražského krizového štábu bude Karlín zaplaven.

Pražská energetika vypíná proud, okamžitě se rozebíhají motorové generátory elektřiny, aby napájely servery, dokud to bude možné. Nikdo nevěří, že voda bude tak vysoko, aby pronikla do budov a vyřadila z provozu generátory. I přesto se iDNES.cz připravuje na přemístění svého minutového zpravodajství na záložní server a zprovozňuje adresu zaplavy.idnes.cz na serveru Mobil Media, dceřiné společnosti vydavatelství MAFRA, který je umístěný na jiné síti mimo záplavovou oblast. Tento krok se později ukazuje jako prozíravý, v úterý v 9 hodin ráno přestávají servery na IOLu reagovat. Čtenáři díky předchozím opatřením výpadek tolik nepociťují, okamžitě je k dispozici nouzová verze zpravodajství ze záložního serveru Mobil Media, na nějž se během pár minut přesměrovávají i všechny používané domény iDNES.cz.

V pět hodin večer to opět začíná vypadat nadějně, servery se opět rozbíhají a iDNES plánuje přechod zpět na dynamickou verzi ve středu ráno. Bohužel, nakonec se tak neděje. Ve středu ve čtyři hodiny ráno servery u IOLu utichají úplně. Generátory vyrábějící elektřinu jsou zaplaveny vodou, záchranáři evakuují na člunu poslední techniky providera bijící se o chod počítačů svých zákazníků až v době, kdy povodňová vlna obepíná budovu ve výšce zhruba tří až čtyř metrů od země. Naděje, že opadne do konce týdne, je mizivá.

Server půjčený dceřinou Mobil Medií zatím zvládá zátěž bez problémů. Byl instalován deset dní před záplavami a nahradil původní server určený ke stahování souborů z technických serverů Mobil Media a BonusWebu. Říkáme jí Karin, na míru nám ji postavila firma Mironet a ačkoliv nebyl server původně stavěn na takovou zátěž a k tomuto účelu, pere se docela statečně a bez problémů dokáže najednou servírovat téměř 3 tisíce stránek za minutu, posílat více než 140 obrázků za vteřinu a zvládá i 1000 naráz připojených uživatelů ke streamování či stahování videoreportáží iDNES.tv. To všechno žádají po serveru čtenáři iDNES.cz, kteří jsou informováni 24 hodin denně posíleným týmem redaktorů tohoto zpravodajského kolosu.

I redakce iDNES.cz si rychle zvyká na změnu, komfort redakčního systému je pryč a všechny stránky je nutné editovat ručně v notepadu a přes zabezpečený kanál posílat SSH klientem na server. Problémy naštěstí nejsou, v důsledku výpadku elektřiny je v hlavním sídle zpravodajských týmů MAFRA, v budově Broadway na Příkopech, odpojena elektřina a generátory nezvládají udržovat při životě všechny pracovní stanice. Administrativní a inzertní část se stěhuje do tiskáren v Praze Malešicích, multimediální divize se přemisťuje o pár stovek metrů výše do budovy na Vinohradské ulici a na Brodwayi zůstává jen printová redakce a IT.

I přes ohromné potíže, které redakce iDNES.cz při záplavách zažívá, však stále informuje své čtenáře bez přerušení 24 hodin denně o nejdůležitějších povodňových událostech, poskytuje rozsáhlý informační servis: mj. dopravní zpravodajství nebo seznam důležitých kontaktů. iDNES.cz má také rozsáhlou galerii fotografií ze záplav čítající téměř čtyři stovky fotografií a rovněž nabízí exkluzivní videoreportáže např. ze záchranářského člunu o evakuaci občanů ze zatopeného Karlína.

Úsilí týmu iDNES.cz se soustředí na záplavové informace, nicméně fungují i další stránky jako Sport.iDNES.cz nebo ekonomický servis Fincentrum.cz. S výrobou povodňového zpravodajství pomáhá každý, kdo má ruce a nohy - ředitel multimediální divize Mafra a.s. přináší fotky ze zatopeného Karlína a Palmovky, z jiné strany mu sekunduje šéfredaktor do rodiny nedávno integrovaného serveru Notebooky.cz, ředitel IT Mafry pořídil fotografie rozbouřené Vltavy z uzavřených mostů, další snímky a informace přinesli třeba šéf technického zpravodajství iDNES.cz či šéf e-commerce iDNES.cz Petr Matoušek a řada dalších. V nemalé míře se na informování veřejnosti podílejí také sami čtenáři.

Ani usilovná práce čtyř desítek lidí pracujících ve stresovém prostředí téměř beze spánku však nestačí k výrobě plnohodnotného zpravodajství, na nějž jsou čtenáři zvyklí, a okamžitě poté, co hladina Vltavy kulminuje a začíná pomalu opadat, se rozebíhají jednání Mafry a VZP, zřejmě nejvýznamnějších internetových klientů IOL sídlících v serverovně v Karlíně, o omezené dodávce elektrické energie do několika málo serverů. "Nemáte volný vrtulník? Potřebovali bychom odvézt generátor do Karlína," žhaví telefony zástupci IOL i Mafry. Bohužel, když už to vypadá nadějně, zakáže tuto operaci statik: "Je reálná hrozba, že se budova při takové operaci zřítí."

Mezitím už se rýsuje další řešení: dovézt do budovy generátor vojenskou Tatrou 815. Opět spousta telefonátů, které se nemíjejí účinkem, a ve čtvrtek krátce po poledni je zajištěn generátor i jeho odvoz. Čeká se jen na to, až hladina Vltavy poklesne natolik, že se Tatra přiblíží na rozumnou vzdálenost. V šest hodin večer nastává ten správný okamžik a generátor i se dvěma zaměstnanci IOLu cestuje do administrativního sídla Českého Telecomu na Thámově ulici. Kolem osmé hodiny se rozebíhají stěžejní servery VZP, o něco později i hlavní stroje Mafry a Mobil Media. Žádná z firem netrvá na zapojení všech svých počítačů a vybírají jen ty, které jsou pro ně klíčové. Každý ví, že generátor dokáže vyrobit jen omezené množství energie.

V deset hodin večer mohou i redaktoři technických redakcí Mobil Media zvolat: "Jedeme!" Své záložní servery totiž kolegiálně přenechali iDNES.cz, aby jeho redakce mohla co možná nejobsáhleji informovat stovky tisíc čtenářů denně o aktuální situaci v zaplavených oblastech. O patro výše již napilno pracují programátoři iDNES.cz i zpravodajové, kteří předělávají statické stránky a fotografie do redakčního systému, aby svůj server naplno zprovoznili dnes ráno. Čtenáři tak mají opět k dispozici obsáhlé komplexní záplavové zpravodajství ze všech možných úhlů pohledu: zpravodajského, servisního, ekonomického, sportovního i technického. Nadstandardní kvalitu, na kterou si za více než pět let existence projektu zvykli, tak mají opět k dispozici i DNES.cz.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Facebook mění sankce. Za porušení pravidel na měsíc zakáže přenosy

Ilustrační snímek

Facebook spustil nová pravidla, která mimo jiné reagují na dva měsíce starý útok na mešity na Novém Zélandu. Nově bude...

Facebook po patnácti letech změnil logo. Totéž v bleděmodrém a kulaté

Vlevo vidíte dosavadní ikonu Facebooku, vpravo ikonu novou.

Na vývojářské konferenci F8 oznámil Mark Zuckerberg první výraznou změnu loga sociální sítě Facebook. Po patnácti...

Z velké kryptoburzy ukradl trpělivý hacker miliardu korun v bitcoinech

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Burza Binance oznámila, že jim neznámý hacker či hackeři ukradli sedm tisíc bitcoinů. Útočník shromáždil velké množství...

Najdete na iDNES.cz