Používejte síť KaZaa, bude vám platit za šíření souborů

aktualizováno 
Zábavní průmysl dosud chtěl po uživatelích internetu platit za stažené multimediální soubory. Ale aby jim naopak nabízel peníze za šíření autorizovaných digitálních kopií, to tu ještě nebylo! S nápadem přišla společnost Altnet, která se stará o placené downloady v síti KaZaa.

Společnost Altnet přišla se zajímavým nápadem, jak naučit uživatele P2P sítí místo pirátských souborů stahovat placené oficiální downloady. S neobvyklou strategií přišel ředitel společnost Kevin Bermeister. Nová metoda bude podle něj využívat k šíření autorizovaných souborů nejen oficiálních serverů, ale také volné prostředky uživatelů systému KaZaa. Jak to bude fungovat a jaké výhody z toho pro internetové surfaře plynou?

Downloady ve zlatě
Placené stahování se na P2P sítích objevilo již v loňském roce. Systém distribuce vzešel z partnerství společností Altnet a Sharman Networks. Uživatelům původní aplikace KaZaa se při vyhledávání souborů vypisovaly položky se zlatými ikonami, které označovaly autorizované soubory. Mezi nimi se objevovala hudba, video či software, například hry. Altnetu využil například známý rapper Ice-T, který vydal své nové album výhradně prostřednictvím systému KaZaa. Uživatelé za něj zaplatili necelých pět dolarů.

Ačkoliv platforma Altnet distribuovala kolem 20 milionů souborů měsíčně, zdaleka nepřilákala tolik uživatelů, kolik se jich v síti ve skutečnosti pohybuje. Spousta reklamních aplikací budlovaná v balíku KaZaa totiž internetovou komunitu znechutila, a tak vznikla "odlehčená" verze KaZaa Lite. Ta slouží dokonce ještě lépe než původní klient, odstraňuje některá omezení a pochopitelně neobsahuje žádný spyware. A také nepodporuje ohvězdičkované soubory Altnetu.

Soubor služby Altnet mezi obvyklými výsledky vyhledávání

Místo pirátů legálními distributory
Kevin Bermeister hodlá na novou službu nalákat desítky milionů uživatelů systému KaZaa. Ti by měli dát k dispozici nevyužité pásmo svého internetového připojení a podílet se na autorizovaném šíření her, hudebních skladeb a filmů. Jednotlivé počítače tak vytvoří největší celosvětovou distribuční platformu. Bermeister doufá, že se mu takto podaří z počítačů odstranit nelegální materiál a P2P ztratí nálepku zdrojů online pirátství.

"Jak jednou začnete vytlačovat neautorizované soubory ze sdílených adresářů, peer-to-peer přestanou pomalu existovat jako centra porušování práv," je si Bermeister jistý.

Sdílejte, zaplatíme vám
Pokud se zájemci o novou službu upíší Altnetu, automaticky souhlasí s tím, že se na jejich počítač vedle protokolu FastTrack nainstaluje sekundární zabezpečená P2P síť. Drobná aplikace Peer Points bude sledovat provoz na počítači a umožní nastavit, kolik lidí se může k autorizovaným datům v jednom okamžiku připojit a jaká část datová pásma bude přenosům vyhrazena. Za uploady souborů budou uživatelé získávat body, které budou moci vyměnit za mnoho zajímavých odměn. Altnet nabízí celou řadu dárků, od volného přístupu k placenému obsahu až po losování o osobní automobily a velké finanční výhry. Hodnota cen bude přímo úměrná tomu, kolik zákazníků dokáže Altnet přesvědčit.

Placené uploady již tento týden
Nová verze aplikace KaZaa s implementací Peer Points by měla být vypuštěna již během tohoto týdne. Kromě výše uvedeného má být vylepšeno vyhledávání, které má vracet až tisíc záznamů. Uživatel také získá kvalitnější nástroj pro ochranu před všudypřítomnými viry.

Zdroj: News.com

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Facebook musel opravit chybu, která dala všanc data milionů uživatelů

Facebook logo

Na konci minulého týdne společnost Facebook oznámila, že v září musela opravit chybu, která zpřístupnila fotografie z...

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

Nové analýzy rozplétají taktiky ruské agentury IRA při dezinformační kampani v...

Před prezidentskými volbami USA 2016 vedli Rusové sofistikovanou dezinformační kampaň. Cílem bylo polarizovat americkou...

Hity, které přežily: výběr nejlepších článků Technet.cz za rok 2018

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Elon Musk, rudý Měsíc a Stephen Hawking. Co mají společného? Kromě vesmíru také to, že tato témata v roce 2018...

Najdete na iDNES.cz