Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. února 2021 Lumír

Twitter obral Bidena o sledující, stěžuje si jeho administrativa

  15:07
Změna na postu amerického prezidenta byla při přechodu mandátu z Obamy na Trumpa doprovázena i přesunem účtů na sociálních sítích. Letos to však bylo poněkud jiné než v minulosti.

Oficiální prezidentský twitterový účet Joea Bidena | foto: TwitterTechnet.cz

Dnes již bývalý americký prezident Donald Trump posunul komunikaci prostřednictvím sociálních sítí na novou úroveň. Ke své intenzivní a někdy kontroverzní komunikaci ale využíval především svůj soukromý účet @realDonaldTrump na sociální síti Twitter, kde ho sledovalo před zablokováním kolem 88 milionů uživatelů.

Vedle toho má ale úřadující prezident k dispozici i oficiální prezidentský účet @POTUS, což je zkratka složená ze slov (Prezident Of The United States). Je to jeden z institucionálních účtů, který nepatří žádnému konkrétnímu jednotlivci, ale je vyhrazen pro oficiální vládní použití aktuální administrativou.

Účet @POTUS  vznikl za Baracka Obamy a v roce 2017 jej po nástupu do funkce převzal právě Donald Trump. Podle agentury Bloomberg měl tehdy 12 milionů sledujících. S novým prezidentem ale tato krátká tradice skončila. Na rozdíl od situace před čtyřmi lety se oficiální účty Bílého domu přesunuly na novou administrativu bez dosavadních sledujících.

Není to ale tak, že by byly z oficiálního účtu odebráni příznivci. Biden 20. ledna totiž ve skutečnosti nezískal přístup ke starému účtu. Twitter již dříve oznámil, že se dosavadní Bidenův volební soukromý účet @PresElectBiden přesune na oficiální @POTUS. Volební účet tak nyní neexistuje. Stejně postupoval i v případě volebního účtu Harrisové, účtu volební kampaně a dalších.

Výsledky této miniakce „kulový blesk“ tedy vypadají takto:

 • Účet volební kampaně @Transition46 se přesunul na @WhiteHouse
 • Volební účet Bidena @PresElectBiden se přesunul na @POTUS
 • Účet Harrisové @SenKamalaHarris se přesunul na @VP
 • Volební účet Bidenovy ženy @FLOTUSBiden se přesunul na @FLOTUS
 • Účet vedoucí tiskového oddělení Psakiové @PressSecPsaki se přesunul na @PressSec.
 • Připočíst si také můžeme účet @SecondGentleman, který patří manželovi viceprezidentky Harrisové, ale tam je nový

Přesun prvních dvou účtů ale proběhl bez sledujících, takže ti se museli ke sdílení zpráv přihlásit znovu. U prezidentského účtu chybí i předchozí tweety, které Biden vytvořil před nástupem do funkce. 

Způsob přechodu nastavený Twitterem dává určitou logiku. To, že je účet prezidenta v podstatě nový, znamená, že se k odběru jeho příspěvků může znovu přihlásit kdokoliv, tedy i ti, které předchozí administrativa zablokovala. Což už někteří i veřejně učinili. Navíc každý odběratel původních účtů dostal upozornění na změnu. 

„Lidé na Twitteru, kteří dříve sledovali institucionální účty Bílého domu nebo kteří aktuálně sledují příslušné účty Bidena nebo Harrisové, obdrží upozornění v aplikaci a další výzvy, které je upozorní na proces archivace a dají jim možnost sledovat twitterové účty nové administrativy,“ vysvětlují zástupci Twitteru na blogu. 

KOMENTÁŘ: Pokrytecké sociální sítě zakázaly Trumpa. Problém zůstává

Twitter však uvedl, že záměrem nebylo vytvořit v podstatě nový účet na prezidentské adrese, ale bylo podle něj technicky příliš obtížné kopírovat nebo převádět miliony následovníků z oficiálních účtů prezidenta a Bílého domu na nové Bidenovy oficiální účty.

V době psaní článku měl oficiální twitterový účet nového amerického prezidenta 5,7 milionu a Bílého domu 3,8 milionu odběratelů. Trumpova administrativa měla ke konci volebního období na účtu @POTUS přes 33 milionů a u účtu @FLOTUS určeného první dámě, zase lehce přes 16 milionů sledujících. Soukromý účet Joea Bidena má nyní kolem 26 milionů sledujících. 

V prvním příspěvku na Twitteru ve funkci prezidenta Biden napsal, že Spojené státy nesmějí ztrácet čas v boji s výzvami, kterým čelí. „Proto dnes zamířím do Oválné pracovny, abych se hned pustil do práce,“ uvedl.

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která získala po Mikeovi Penceovi účet @VP, napsala, že jí je ctí být viceprezidentkou. „Připravena sloužit,“ píše v tweetu připnutém v záhlaví.

Sítě Facebook a YouTube předaly účet i se sledujícími

Způsob přesunu účtů se nelíbil Robu Flahertymu, který se prezidentu Bidenovi stará o digitální strategii.

„Překrucují své předchozí kroky, když ničí protokol z roku 2017, který byl nastaven při přechodu účtů a zároveň se rozcházejí s dalšími sociálními sítěmi, které poskytují nové administrativě základnu sledujících,“ stěžuje si na Twitteru Flaherty a přidává seznam, jak různé sociální sítě přistupují k přesunu účtů na novou administrativu.

Vyplývá z toho, že je Twitter jedinou sociální sítí, která neprovedla pouhý přesun oficiálního prezidentského účtu, ale vytvořila z něj zcela nový účet, byť se stejnou adresou. Facebook, Google i Snap při předání účtů na svých sítích uživatele ponechaly. 

Sítě Facebook a Instagram přechod účtů zajistily tak, že přidaly k milionům následovníků oficiálních účtů prezidenta Trumpa a Bílého domu i ty sledující volební účty Bidena. Bývalý POTUS účet Trumpa byl přejmenován na @POTUS45 a uložen do archivu úřadu National Archives and Records Administration (NARA), která má archivaci prezidentských výstupů na starosti.  

„Řídíme se stejnými postupy, které jsme použili při převodu mezi Obamovou a Trumpovou administrativou,“ uvedla podle Bloombergu mluvčí Facebooku Dani Leverová. 

Pokud to vezmeme z pohledu čísel, pak se k současnému facebookovému účtu POTUS se 6,5 miliony následovníků přidalo asi sedm milionů uživatelů z Bidenova účtu. U Instagramu si oficiální prezidentský účet s 6,8 miliony sledujících polepšil o 15,4 milionu účtů z Bidenovy sítě followerů.  

Nový prezident také získá přístup k 1,8 milionu uživatelů odebírajících oficiální youtubový kanál a k více něž 800 tisícům lidí na sociální síti Snapchat. 

Co se starými tweety?

Tweety z oficiálního účtu prezidenta a Bílého domu musí být archivovány na konci každé administrativy, aby to vyhovovalo zákonu Presidential Records Act. Podobně jako při přechodu prezidentských pravomocí z Obamy na Trumpa, jsou i nyní veškeré výstupy nejen na sociálních sítích archivovány ve spolupráci s již zmíněným národním archivačních úřadem NARA. Ten již vytvořil speciální stránku Trumpwhitehouse.archives.gov, kde shromažďuje veškeré Trumpovy dokumenty a výstupy, 

Účty na sociálních sítích se samozřejmě musely přejmenovat, aby odkazovaly na Donalda Trumpa jako 45. prezidenta USA a jeho administrativu. 

Je však zajímavé, že právě @POTUS45 je nyní prázdný. Proč tomu tak je, zatím není známo. NARA přitom oznámila, že bude archivovat všechny tweety ze soukromého i @POTUS účtu, a to včetně těch, které Twitter smazal. 

Archivovaný oficiální prezidnetský twitterový účet Donalda Trumpa

Archivovaný oficiální prezidnetský twitterový účet Donalda Trumpa.

Pokud se však chcete probírat Trumpovými příspěvky již nyní, můžete využít například server TheTrumpArchive, jehož automatický systém nashromáždil více než 56 tisíc tweetů, které bývalý prezident Trump zveřejnil na svém soukromém účtu.

Tvůrci systému tyto tweety podle svých slov shromažďovali pomocí automatu, který každou minutu kontroloval Trumpův účet. Databáze, ve které lze vyhledávat a je ke stažení, tak má obsahovat i smazané tweety. Protože však server začal fungovat až v roce 2016, tweety smazané před tímto datem se logicky neukážou. 

Autor:
 • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Nadějná data. Stále přibývá dokladů toho, že vakcíny brání šíření viru

Nadějné výsledky z posledních dní naznačují, že minimálně některé vakcíny proti viru SARS-CoV-2 výrazně zpomalují jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sahá se do rezerv. Kolik volných lůžek zbývá na českých JIPkách?

Údaje z českých nemocnic ukazují, že problém s nedostatkem lůžek intenzivní péče je nejhorší za celou dobu pandemie....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Prsa, covid, muslimové. „Nejvyšší soud“ Facebooku vydal nečekané verdikty

Nezávislá dozorčí komise, která má působit jako „odvolací soud“ pro obsahové otázky na Facebooku, vydala první...

Twitter obral Bidena o sledující, stěžuje si jeho administrativa

Změna na postu amerického prezidenta byla při přechodu mandátu z Obamy na Trumpa doprovázena i přesunem účtů na...

LastPass mění pravidla, bezplatný bude už jen pro jeden typ zařízení

LastPass, oblíbený správce hesel, mění pravidla pro verzi zdarma. Už za necelý měsíc budou uživatelé využívající tuto...

Válka o soukromí na internetu probíhá i v segmentu vyhledávání

Počet položených dotazů prostřednictvím internetových prohlížečů každým rokem roste. S tím rostou i požadavky na větší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...