Pošlete email do budoucnosti

  15:24aktualizováno  15:24
Přesně 25. dubna roku 2009 dostane Greg e-mail, který mu připomene, že je sám sobě největším přítelem a zároveň nesmiřitelným nepřítelem. Záhadný vzkaz ho rovněž upozorní, že jednoho dne potkal krásnou Michelle a chtěl se stát velkým odborníkem přes počítače.

"A co je ještě důležitější. Nosíš ženské šaty?," bude znít dotaz v e-mailu. Tajemným pisatelem však nebude nikdo jiný než samotný Greg, kterému rozhodně nechybí smysl pro humor a s oblibou navštěvuje internetové stránky FutureMe.org, kde může kdokoliv poslat sobě či svým známým e-mail do budoucnosti. Stačí nastavit rok odeslání elektronické zprávy a je to. Nostalgická vzpomínka na mládí ve vzdálené budoucnosti jistě potěší a pobaví.

"Lidé vždy hledali cestu, jak poslat vzkaz do budoucnosti. Svým způsobem je to velmi optimistická zpráva," říká Paul Saffo, ředitel instituce s podivným názvem Úřad pro budoucnost. S nápadem na vytvoření internetové stránky, která by umožňovala zasílání vzkazů do budoucnosti, přišel před čtyřmi lety devětadvacetiletý Matt Sly. Na neotřelou myšlenku ho přivedla vzpomínka na svá studia, kdy mu učitel zadal úkol, aby zaslal e-mail sám sobě. Realizaci nápadu již nic nestálo v cestě a nyní mohou návštěvníci stránky FutureMe.org poslat e-mail do budoucnosti vzdálené až 30 let.

"Chtěli jsme, aby se lidé více dívali do budoucnosti a trochu se zamysleli, jaké byly jejich sny a jejich životní cíle," dodává Sly, který si na pomoc při tvorbě internetových stránek přibral jednatřicetiletou Jay Patrikiosovou. Oba jsou přesvědčeni, že jejich projekt neskončí jako obyčejný diář, ale usnadní lidem dumání nad svým budoucím životem. Nejvíce odeslaných vzkazů se ale drží dvou osvědčených témat. Odesílatelé se svého příjemce ptají, zda se mu podařilo splnit své životní cíle a připomínají mu, co v minulosti dělal.

"Tón e- mailů z minulosti, ale není vždy přátelský," tvrdí Sly, který v současnosti studuje doktorandské studium na prestižní univerzitě Yale a dodává, že nejednou se objevují vzkazy typu "Koukej vstávat, ty línej tlusťochu".

Projekt FutureMe.org ale není prvním svého druhu. Na podobném principu fungují i stránky myLastEmail.com nebo LastWishes.com. Stačí napsat e-mail s posledním přáním, které po smrti odesílatele neomylně přistane ve schránkách jeho nejbližších.

Pro Paula Hudsona, historika a spoluzakladatele společnosti, která se zabývá problémem uchovávání údajů o současnosti pro budoucí generace, jsou podobné e-mailové služby novinkou. "Hodnota podobných projektů spočívá v tom, že přesně ukazují, jak v současnosti myslíme. Je to navíc dobrý způsob, jak se zdokonalit v sebereflexi," dodává. Saffo se naopak domnívá, že někdy je lepší na minulost zapomenout. "Nebo opravdu chcete, aby Vám někdo připomínal dobu, kdy jste si mysleli, že ABBA je skvělá?" ptá se.

Avšak bez ohledu na užitečnost podobných stránek se jejich tvůrci potýkají s vážnými technologickými problémy a snaží se zajistit, aby bylo možné odeslat e-mail i třeba za 30 let. V té době počítače jistě budou vypadat zcela jinak, než jak je známe ze současnosti.

Otázkou rovněž zůstává, zda bude v současné podobě existovat i internetová pošta. Ale zdá se, že ani podobné problémy mnoho lidí před návštěvou stránek neodradí. Jen FutureMe.org eviduje více než 112.000 odeslaných e-mailů, z nichž velká část je veřejně přístupná a doslova nabádá k výletu do lidských tužeb.

Autor:
 
Témata: počítač, ABBA, Humor

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

YouTube ztíží použití tlačítka dislike, aby se nezneužívalo

YouTube

YouTube vyzkouší, jak omezit vliv uživatelů, kteří se vyžívají v klikání na tlačítko s palcem dolů.

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Najdete na iDNES.cz