Pořiďte si vlastní číslo a chtějte peníze od firem, které jej uveřejní

aktualizováno 
Donedávna nejutajovanější číslo pro šifrování videa je teď na webu více než dvamilionkrát. Uživatelé navíc dovádějí zákon ad absurdum - můžete si vygenerovat vlastní číslo, které nikdo nesmí použít. Co až 128bitová čísla dojdou?
Chcete vlastnit číslo a zakázat ostatním jeho zveřejnění pod pokutou? Americký internet se hádá, zda je to možné.

Chcete vlastnit číslo a zakázat ostatním jeho zveřejnění pod pokutou? Americký internet se hádá, zda je to možné. | foto: Profimedia.cz

Na webu se objevilo číslo. Nebo spíše sekvence čísel a písmen, protože šlo o hexadecimální 128bitovou sekvenci. Na žádost vlivné organizace bylo číslo vymazáno. To se uživatelům internetu nelíbilo, i napsali to číslo znovu. Zase zmizelo. "Něco se děje!", blesklo asi mnohým hlavou, a z nedávno zcela neznámé sekvence se během pár hodin stal celosvětový hrdina, symbol boje za svobodu slova, či možná spíše ukázka toho, co všechno dokáže během pár hodin stvořit mnohatisícihlavý dav internetových uživatelů.

Co je to teda za číslo?

Sekvence 09 f9 11 ... 56 88 c0, o které dnešní článek bude, je klíč, kterým jsou zakódovány videosoubory vysokého rozlišení. Autorem technologie Advanced Access Content System je AACS Licensing Administrator, konzorcium společností, zahrnující např. velikány jako Disney, Microsoft, Panasonic, Intel, Warner Bros. nebo Sony.

Klíčem zakódované DVD, případně jiný disk (Blue Ray) umí dekódovat přehrávač, který klíč obsahuje. Právě znalost tohoto klíče umožní komukoli bez omezení dekódovat soubory s tzv. prémiovým obsahem. Přitom právě ochrana tohoto obsahu před kopírováním je tím hlavním (a nejspíš jediným) důvodem pro ochranu a šifrování souborů.

Dejte to číslo pryč, nebo...

V roce 1998 podepsal americký prezident Bill Clinton soubor zákonů známých jako DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Ten kromě jiného stanovuje, že (značně zjednodušeno) nikdo nesmí veřejně publikovat informace vedoucí k dekódování obsahu chráněného autorským právem. Už krátce po svém vstupu v platnost si DMCA vysloužilo kritiku mj. výzkumníků - podle nich značně omezuje možnosti bádání v oblasti kryptografie.

V tomto případě se vše zdálo být jasné, alespoň společnostem z AACS. Jakmile někdo publikuje "naše tajné číslo", řekneme mu, ať je okamžitě stáhne. Předběžné opatření to případně udělá za něj.

Digg.com vs. naštvaní uživatelé

Jak vznikl problém s inkriminovaným číslem?Ve chvíli, kdy bylo jasné, že AACS opravdu udělá vše proto, aby se číslo na americkém webu neobjevovalo (americké zákony nemohou vynutit, co se bude objevovat jinde, to záleží na dalším vyjednávání a dohodách, které jsou nad rámec tohoto článku) ... cosi se zlomilo. Číslo bylo najednou všude. A to doslova.

Jako tričko

Magická čísla - tričko

Všimněte si, že prostřední řádek chybí, sekvence je ale snadno odvoditelná podle řádků okolních. Dodržení litery, ale ne ducha zákona...

Jako hlavolam

Magická čísla - opička

Vysvětlení hlavolamu (anglicky)

Jako povídka?

Nepodařilo se mi najít pěknou povídku s tímto číslem, ale určitě jich je spoustu. Tyto povídky se obtížně hledají, což je ostatně jejich účel - AACS prakticky nemůže vypátrat, zda je někde klíč k dispozici v takto skryté formě. Ale ve chvíli, kdy je kód na Googlu asi dvamilionkrát, to možná nehraje až takovou roli.

AACS ovšem slibuje, že si to nenechá líbit: "Někteří lidé si zjevně myslí, že se jedná o obhajobu Prvního dodatku Ústavy USA (pozn. - dodatek zaručuje právo na svobodu slova). Ale tak to není, nemáme v úmyslu bránit lidem v diskuzi o výhodách a nevýhodách naší technologie. Víme, že jsou k ní někteří lidé kritičtí."

"Ale to, co se děje, překročilo hranice přípustného. Klíč se stal prostředkem k obcházení ochrany, a to je mimo hájemství svobody slova," upozorňuje Micael Ayers z AACS. Zdůrazňuje také, že současný stav v žádném případě neznamená, že ochrana HD-DVD byla prolomena. "To je nedorozumění," vysvětluje. "Klíč, který byl prolomen, teď bude stažen z použití." Disky jím zakódované ovšem je možné s pomocí cracknutého klíče kopírovat.

Může někdo "vlastnit číslo"?
Internetové žertíky přesto ukazují na vážné právní otázky. AACS totiž "nejde" jen po lidech, kteří nabádají k prolomení ochrany nebo poskytují návod, jak tak učinit, ale i po těch, kteří pouze uveřejní Vy-víte-které číslo. Proč?

Ve svých žádostech o stažení (takedown notice) se odvolává na již zmíněný DMCA, který "zakazuje publikovat nebo jinak poskytnout informaci, která je primárně určena k obejití ochrany chráněného díla  (...) nebo má pouze omezený komerční význam kromě takového obejití (...)". Dobře to vysvětluje Fred von Lohnmann.

Se zajímavou argumentací přišel Ed Felten. Vlastně jde pouze o analogii argumentace výše uvedené.

"Napřed vám vygenerujeme pseudonáhodné číslo, jenom pro vás. Pak pomocí tohoto klíče zakódujeme básničku haiku, která je chráněná autorským právem," objasňuje celý trik Edward Felten, autor básničky.

We own integers,
Says AACS LA.
You can own one too.

Vlastníme klíče,
tvrdí nám AACS.
Teď můžeš i ty.

(překlad Pavel Kasík podle pravidel moderního haiku)

"A to je všechno!" rozplývá se Ed. Právě se mu povedlo ukázat na některé nedostatky DMCA. Vygenerovaný klíč by totiž teoreticky neměl nikdo použít - hrozila by mu pokuta 200 - 2500 dolarů. "A už jsem se zmínil, že zářivě nový 128bitový klíč je skvělým dárkem ke dni matek?"

Odkazy

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz