Videoklip s býkem, který kromě několika mužů honí po aréně ještě fotbalový míč, je dalším ze zdařilých virálních videí, která se šíří internetem.
Film je jakoby natočen amatérem, ve skutečnosti se jedná o profesionální klip, který záměrně klame svou "neumělostí". Ať už jsou kousky chlapců v aréně skutečné nebo ne, je to zábavná podívaná.
Nedávno se na podobný filmeček nechala nachytat televize Nova. V domnění, že jde o amatérské záběry, pustila reklamní video Microsoftu, více v článku Televize Nova se nechala nachytat na vtipné virální video Microsoftu.
Video je předzvěstí celosvětové akce Twilight Football, kdy se během jediného dne na sedmi místech zeměkoule odehraje za soumraku sedm fotbalových zápasů. Ze všech budou pořízeny obrazové záznamy.
Firma Sony tak chce zdůraznit, že její fotoaparáty a kamery jsou vhodné i pro snímání za velmi ztížených světelných podmínek. Snímky z Austrálie, Argentiny, Jihoafrické republiky, Španělska, Francie, Velké Británie a Itálie vám přineseme a budete si je moci prohlédnout i vy.
Ambiciózní projekt trochu připomíná vynikající sérii publikací A Day in the life of ... (Den v životě...), která od počátku osmdesátých let postupně fotograficky mapuje vybrané státy světa.
Co je to virální video
U takzvaného virálu jde vlastně o reklamu na určitý produkt, která je "zakódována" v zábavném filmečku, který si lidé mezi sebou dobrovolně a většinou v hojné míře posílají.
Právě s rozvojem rychlého internetu, kde je možné video pohodlně sledovat on-line, získávají virální kampaně na oblibě. Na druhou stranu je pro firmy složitější právě svým klipem v nekonečné záplavě videí zaujmout.
Pohled reklamního experta může však být jiný, než většinového diváka. "Z uvedeného spotu je od začátku cítit, že nejde o nahodilé amatérské záběry, ale že za produkcí stojí promyšlený scénář a snaha natočit dobrý spot. Napovídá tomu příliš roztřesená kamera, záměrně zabírané výseky scény, umělecké fragmenty detailů, atd.," vysvětluje Tomáš Brázda, marketingový poradce Event & Promotion. "Výsledkem je však poněkud
zdlouhavý, místy zajímavý klip, kterému chybí překvapení nebo výraznější pointa. Byť oceňuji kreativní stylizaci fotbalového tématu," dodává Brázda.
"Základním předpokladem a principem úspěšnosti virálu je "spontánní" a lavinovité šíření (podobně jako u počítačového viru) informace mezi lidmi. Nejčastěji se jedná o různé formy neuvěřitelných a zábavných e-mailových zpráv, videospotů nebo odkazů na zvláštní webové adresy s netradičním obsahem," dodává Tomáš Brázda.
Je zajímavé, že ačkoliv může být od začátku jasné, že video nevzniklo náhodou, ale jde o profesionální reklamní spot, má u diváků naději na úspěch. "Dnešní internetová populace je čím dál méně citlivá na rozlišení mezi původem komerčním a spontánní lidovou tvorbou. Pokud se video líbí, tak se na něj prostě podívám a jednoduše pošlu dál," popisuje přístup internetových uživatelů Brázda. Sony si tak mohla dovolit přímo ke klipu na YouTube umístit odkaz, který jasně ukazuje, že se nejedná o lidovou tvořivost. Základním rysem virálu tedy není anonymita, byť tomu tak převážně bývá.
"Pokud se skutečně podaří připravit atraktivní virál, který kýženou lavinu spustí, může firma dosáhnout exponenciálního růstu ‚zavirování‘ informačních kanálů a tím i povědomí o své značce či produktu bez vynaložení větších nákladů na nákup médií," dodává Brázda. Více o virálních reklamních kampaních v tomto článku.
Je nám jasné, že tímto článkem v podstatě pomáháme šíření onoho virálního videa, ale uznejte, že stojí za to.