Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom řada neplacených programů a také online nástrojů, které si s tím částečně poradí. A po letech to umí i samo Adobe.

Ilustrační foto - PDF on-line | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Představte si, že jste do e-mailu dostali přílohu, například obrázek, fotku, dokument, tabulku nebo PDF dokument. A představte si, že u tohoto souboru potřebujete upravit či změnit jeho velikost, převést do jiného formátu nebo v něm něco upravit, ale nemáte k dispozici vhodnou aplikaci. Je to soubor, který nemáte v úmyslu zveřejnit – možná jde o obrázek vašich dětí nebo kopii vašeho posledního daňového přiznání v PDF, hypoteční smlouvu či vaše prodejní cíle pro příští čtvrtletí – ale přesto ho musíte urgentně zpracovat, a to třeba i ve smartphonu, protože nejste u PC.

Co teď? Většina uživatelů asi sáhne po nějaké internetové službě sloužící k převodu nebo úpravám souborů. Webové stránky nabízející online změny dokumentů, úpravy obrázků, překódování videa, vytváření animovaných GIFů, generování čárových kódů atd. jsou sice fajn a stále na dosah ruky, pokud jste online, ale představují také riziko.

Jeden z mnoha online nástrojů pro převod souborů

Cloud jako (ne)bezpečí

Cynická definice používání cloud computingu pojednává o tom, že jeho používáním provádíte svou práci na počítači někoho jiného, a to se všemi riziky, která s sebou přináší. Nahrávání soukromých dat pro jejich vzdálenou manipulaci znamená, že vytváříte jejich kopie. Jestliže k tomu dáte souhlas – bez něj využít služba nepůjde – může je zneužít nejen služba, ale například také útočník, který je může odchytit, když jsou nezabezpečeně nahrávána na danou službu. 

Pokud už se chystáte svěřit svá osobní data cloudové službě – od vytvoření přihlašovacího profilu až po nahrání jednoho z vašich vlastních souborů – nebo nějaké online službě pro jejich převod, nedělejte to, pokud nemáte dobrý důvod jí věřit. Vyhýbání se online převaděčům dokumentů ve prospěch offlinu, tedy aplikací, přitom nemusí být výhrou. Protože i software může být infikován a může odesílat data na servery třetích stran. Proto byste při výběru online služby nebo aplikace měli dodržovat tyto tři zásady: Přenos by měl být zabezpečený/šifrovaný, stejně tak jako samotné úložiště na serveru, a vy byste službě, kterou využíváte, měli důvěřovat (že je nezneužije a dostatečně chrání před případným útokem).

1. Vyhýbejte se aplikacím nebo online službám se špatnou nebo neexistující reputací. Nevěřte cloudové službě nebo aplikaci, o které se zatím moc neví.

2. Nespoléhejte vždy jen na recenze, které jsou uvedené na webu aplikace nebo služby. Dokonce ani všem recenzím zveřejněným na různých storech (typu Google Play, Microsoft Store). Nikdy totiž nejde zabránit tomu, aby byly podvržené nebo zmanipulované ve prospěch služby/aplikace – jejich tvůrci za zveřejnění recenzí mohou uživatelům zaplatit. Dejte raději na doporučení někoho, kdo službu používá nebo se alespoň rozhlédněte po různých diskuzních fórech, kde uživatelé řeší problémy.

Výsledky vyhledávání nástrojů pro převod souborů

3. Nepoužívejte vyhledávače jako indikátor kvality. Ani to, že se služba objeví na první stránce výsledků Google, není zárukou. 

I při sebevětší opatrnosti však je však třeba vždy tak trochu počítat s tím, že ani u velké firmy nejsou vaše data 100% v bezpečí, ukazuje to řada úniků dat u společností se slovutnými jmény.

Adobe vylepšuje vlastní službu

V minulosti se takovým problémům nevyhnula ani společnost Adobe. Naposledy v roce 2019 unikly informace o několika milionech účtů a e-mailové adresy jejich majitelů. 

Ale vraťme se k samotné práci s PDF od této firmy. Je to skoro až neuvěřitelné, ale konečně i firma Adobe, tvůrce formátu PDF, svým uživatelům umožňuje částečnou úpravu dokumentů ve formátu PDF. Ještě donedávna si totiž většina zájemců musela v rámci prohlížeče Adobe Reader vystačit především s prohlížením PDF souborů. Mohli si k nim přidat komentáře, vytisknout je, ale příliš mnoho dalších akcí k dipozici nebylo. To s novými bezplatnými online nástroji padlo. 

Po vzoru konkurence tak Adobe umožňuje s dokumenty provádět mnohem více, a to webovou službou, která by měla poskytnout dostatečné zabezpečení proti zneužití.

Úvodní stránka s online aplikacemi Adobe

Novinka v podobě webového Acrobatu zvládne velké množství úkolů s PDF v browseru. Akce, jako je převod souboru do PDF, jejich komprimace nebo elektronické podepisování, by měly být snadno proveditelné a každý by měl možnost provádět je zdarma. I proto Adobe představil řešení, u kterého není vyžadován žádný software. Máte soubor v JPG a potřebujete ho převést do PDF? Nebo máte rozsáhlý PDF soubor, který potřebujete zjednodušit či zmenšit pro snadné odeslání nebo sdílení? Vše, co musíte udělat, je přetáhnout dokument a sledovat, jak se transformuje do profesionálně vypadajícího PDF.

Odveďte skvělou práci odkudkoliv

Webových nástrojů má Adobe aktuálně připraveno skoro 30. Poprvé se objevily v loňském roce, kdy jich zveřejnila 20. Nabízejí rychlou práci s řadou běžných úkolů s PDF. Používat je lze zdarma, jen se musíte přihlásit či vytvořit účet Google, Adobe, Facebook nebo Apple. 

Následně už lze PDF dokumenty heslovat, sloučit více souborů do jednoho PDF nebo naopak rozdělit do více souborů, měnit pořadí stránek, komprimovat, upravovat, otáčet či mazat prvky. Tím získáte také možnost odeslat smlouvu, doklad nebo něco jiného k tomu, aby ho někdo podepsal a získal možnost sledovat počínání adresáta v reálném čase.

Pro úpravu PDF je k dispozici skoro 30 aplikací

Pokročilejší funkce jako úprava textů, obrázků, tvorba formulářů, odheslování, porovnávání dokumentů, využívání možnosti rozpoznávání textu (OCR) apod. lze provádět až v profesionální variantě, která je zpoplatněna (18 USD měsíčně). Každopádně si však můžete být jisti, že formátování dokumentu, obrázky a zarovnání zůstanou zachovány, takže vaše PDF budou vypadat podle očekávání stejně – jak v systému Mac OS X, tak Windows. Úprava PDF dokumentů se stala jednodušší a bezpečnější.

Ukázka vložení nového textu do PDF

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Prsa, covid, muslimové. „Nejvyšší soud“ Facebooku vydal nečekané verdikty

Nezávislá dozorčí komise, která má působit jako „odvolací soud“ pro obsahové otázky na Facebooku, vydala první...

LastPass mění pravidla, bezplatný bude už jen pro jeden typ zařízení

LastPass, oblíbený správce hesel, mění pravidla pro verzi zdarma. Už za necelý měsíc budou uživatelé využívající tuto...

Facebook ruší přes miliardu účtů a chce otevřít Instagram dětem

Společnost Facebook nedovoluje podle svých pravidel zřídit účet dětem pod třináct let. Nyní se podle zveřejněné interní...

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...