Vize vesmírného hotelu

Vize vesmírného hotelu | foto: spacetourismsociety.org

PayPal míří do vesmíru. Astronauti a vesmírní turisté prý chtějí utrácet

  • 9
Ve spolupráci s organizací pro podporu vesmírného turismu a iniciativou pro hledání mimozemského života chce firma PayPal vytvořit platformu PayPal Galactic pro platby ve vesmíru. Ze začátku by ji mohli využívat astronauti na ISS, časem pak i ve vesmírných hotelech. V neposlední řadě je to povedené využití zajímavé myšlenky k vlastní propagaci.

PayPal Galactic - iniciativa pro vývoj vesmírného platidla

"Jsme vedoucím platebním systémem na Zemi. A chceme patřit mezi nejlepší volby, až přijde čas na hledání platebního systému pro vesmírné potřeby," říká prezident firmy PayPal, David Marcus. Jejich nový projekt, ve spolupráci se Společností vesmírné turistiky a iniciativou pro hledání mimozemského života, chce prozkoumat důležité otázky týkající se budoucí platformy pro platební systém použitelný ve vesmíru. Tak vznikla iniciativa PayPal Galactic.

Pronikání internetu do vesmíru

Počátkem roku 2010 získali astronauti na ISS osobní přístup na web skrze Wi-Fi připojení, poslali také první tweet. Do té doby měli přístup pouze zprostředkovaný.

Vesmírná turistika (ilustrační snímek)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je dostatečně blízko na to, aby zde fungovaly běžné protokoly (TCP/IP). Testují se zde ale i protokoly pro meziplanetární internet, který počítá s mnohem většími vzdálenostmi a prodlevami.

Už nyní je podle slov společnosti potřeba přemýšlet o nových nástrahách plateb v kosmu. Prý už to navíc není jen teoretická otázka: astronauti na oběžné dráze chtějí kupovat hudbu, knihy nebo zařizovat věci na Zemi. Nevysvětlili ale, proč by na to nemohli použít dnes dostupné technologie, když jsou na ISS připojeni k internetu.

Kulatý stůl, nebo chytrá reklama?

PayPal slaví 15 let od svého založení a je jasné, že projekt PayPal Galactic má za cíl upoutat pozornost novinářů (viz tento článek). Tomu odpovídá i velmi raná fáze projektu: v podstatě zatím jde pouze o deklaraci typu "napadlo nás, že bychom v té oblasti mohli něco udělat a zní to hezky". Tiskové materiály obsahují třeba přehled fiktivních vesmírných měn v seriálech Star Trek, Červený trpaslík apod.

To ovšem neznamená, že by otázka vesmírného platebního systému byla nesmyslná. Podobně jako snahy Vintona Cerfa, otce protokolu TCP/IP, o meziplanetární internet i vesmírný platební systém může posloužit k časnějšímu objasnění zajímavých legálních paradoxů nebo technických obtíží souvisejících s velkými vzdálenostmi. Mezi zásadní otázky, které bude údajně potřeba vyřešit, patří:

  • Jak se současný bankovní systém vypořádá s novými měnami? (viz též náš předchozí článek o měně bitcoin)
  • Jak se vyvine systém regulace měn?
  • Jaké budou očekávání ohledně rizik a zabezpečení?
  • Jaké technologie budou v budoucnu nejvyužívanější?

"Naše iniciativa je navržena tak, aby o tomto problému zvýšila povědomí," říká Marcus. Nepochybně mu zároveň jde i o pozitivní spojení značky PayPal s budoucností: "Jsme nejoblíbenějším platebním systémem na Zemi a chceme být preferovaným platebním systémem i ve vesmíru, až na to, třeba za deset let, přijde."

Jaký zákon platí na ISS?

Jurisdikce ve vesmíru je poměrně komplexní otázka. Nejdůležitější je Dohoda o využívání vesmíru (1967), která např. stanoví, jak jednat v případě trestného činu: k zatčení dojde až na Zemi. Další postupy specifikuje zvláštní předpis.

Opravdu se vesmírná turistika už natolik přiblížila? Rusové plánují tento rok obnovit vesmírnou turistiku a v Sojuzech na oběžnou dráhu vynést tři boháče ročně. Na hranici vesmíru se chystají další milionáři s Virgin Galactic. Na skutečně orbitální hotelový řetězec si asi ještě minimálně deset let počkáme, ale nadšencům z PayPal přesto můžeme věřit, že kromě snahy získat si pozornost médií je za touto iniciativou i řada zajímavých otázek. I když to ještě bude trvat, než se bude skutečně obchodovat třeba na Měsíci.