Logo sociální sítě Parler

Logo sociální sítě Parler | foto: Parlet/Twitter

Amazon vypnul servery sociální síti, kterou využívali stoupenci Trumpa

  • 191
Americký poskytovatel cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) po předchozím upozornění zastavil poskytování služeb sociální síti Parler. Právě ta se stala prostorem, kam se uchylovali američtí konzervativci, kteří podporují končícího prezidenta Trumpa.

Poté, co nejznámější americké sociální sítě dávají ruce pryč od odcházejícího prezidenta, byl ukončen i provoz celé jedné sociální sítě, která si zakládala na tom, že nic nemoderuje, a tak se tam uchýlila mimo jiné část Trumpových příznivců.

Možná jste o ní donedávna neslyšeli, ale především v poslední době se Parler stával stále populárnější, právě kvůli krokům souvisejícím s účty prezidenta Trumpa u její velké konkurence. Vznikl v roce 2018 a stal se platformou pro všechny, kdo nechtěli, aby je kontrolovali provozovatelé serveru, na němž sdílí své příspěvky.   

Její konec byl poměrně rychlý. V sobotu dostala upozornění od společnosti Amazon, na jejíž platformě provozovala servery, před  americkou půlnoci na pondělí firma přístupu k nim zamezila a Parler fakticky zmizel z internetu. To může být je dočasné, než najde nového provozovatele serverů, nebo nezavede moderaci příspěvků, což by bylo proti její filozofii. 

Vypnutí serverů Parleru byl další z kroků proti této síti, který v pátek začal tím, že ji společnost Google odstranila ze svého obchodu s aplikacemi Google Play. To sice neznamenalo, že by si uživatelé nemohli stáhnout tuto aplikaci mimo obchod, ale už to bylo určité omezení. O den později ji nenašli v obchodu App Store ani majitelé zařízení od společnosti Apple. 

Vše má jednoho jmenovatele. Jak Applu, tak Googlu i Amazonu se na Parleru nelíbí především to, že šíří násilný obsah. Google k tomu podal vysvětlení, že v Google Play mohou být pouze aplikace, které mají moderovaný obsah. Podobně Apple dal čtyřiadvacetihodinovou lhůtu Parleru na to, aby moderování zavedl. 

Zveřejňování násilného obsahu byl důvod, který vedl Amazon k ukončení spolupráce. Také zde dostala síť upozornění s předstihem pouhých 24 hodin. Ale již dříve Amazon poslal varování, na které síť reagovala tím, že k moderování využije dobrovolníky. 

V sobotním upozornění citovaném serverem BuzzFeed se Amy Peikoffová, která má v AWS na starosti kontrolu dodržování pravidel, proti tomuto postupu ohrazuje. 

„V poslední době jsme zaznamenali neustálý nárůst násilného obsahu na vašem webu, což porušuje naše podmínky,“ uvádí se v e-mailu citovaném BuzzFeedem. „Je zřejmé, že společnost Parler nemá efektivní proces, jak splnit podmínky služby AWS,“ dodala. 

Amazon nebyl přesvědčen, že fungují plány služby využívat dobrovolníky k moderování výzev k násilí a nenávistných projevů. Peikoffová tak informovala, že výzvy k šíření násilí napříč sociální sítí porušovaly podmínky služby, a proto bude vypnuta.  

Šéf Parleru John Matze k situaci Fox News řekl, že se od nich během chvíle odvrátili prakticky všichni dodavatelé služeb. „Všichni poskytovatelé od těch, kteří poskytují služby textových zpráv, e-maily až po naše právníky, se nás také zbavili.“  

„Pokusíme se ze všech sil dostat co nejrychleji zpět, ale máme velké potíže, protože každý poskytovatel, se kterým mluvíme, říká, že s námi nebude spolupracovat, protože nemohou, dokud to Apple a Google neschválí,“ dodal.

Za dva roky k deseti milionům uživatelů

Sociální síť Parler sídlící v Nevadě založil informatik John Matze společně s Rebekou Mercerovou, jež je významnou přispěvatelkou Republikánské strany. Matze v sobotu na svém profilu varoval, že síť bude zřejmě kvůli ohlášenému kroku Amazonu nedostupná asi týden.

„Uděláme vše pro to, abychom rychle našli nového poskytovatele,“ dodal s tím, že technologičtí obři podle něj vedou „válku proti svobodě projevu“. „Oni nezvítězí! Jsme poslední nadějí na světě pro svobodu vyjadřování a svobodu informací,“ pokračoval.

Parler funguje velmi podobným způsobem jako Twitter, na rozdíl od něj však jako jednu ze svých hlavních předností prezentuje to, že nijak nemoderuje obsah v příspěvcích.

Platforma se krátce po svém založení v roce 2018 stala velmi oblíbenou v ultrakonzervativních a krajně pravicových amerických kruzích, postupně se na ní začaly objevovat rovněž osobnosti bližší střednímu proudu Republikánské strany, například moderátoři televize Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson. Profil tam má mimo jiné kongresman a blízký Trumpův spojenec David Nunes či guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, působí tam oba Trumpovi synové Eric a Donald mladší.

Parler byl podle agentury Reuters hlavním kandidátem na nové digitální útočiště pro Donalda Trumpa, jemuž společnost Twitter zablokovala účet několik dní po středečních nepokojích v Kapitolu, při nichž prezidentovi podporovatelé násilně vnikli do sídla Kongresu. Při potyčkách s policií zemřelo pět lidí.

Nynější problémy sociální sítě tyto vyhlídky do určité míry komplikují. Stále se diskutuje rovněž o tom, že si Trump založí po odchodu z úřadu vlastní platformu či mediální společnost.

Podle analytiků má síť asi deset milionů uživatelů, z nichž je osm milionů ze Spojených států. Část uživatelů se nyní přesouvá na další podobnou sociální síť Gab. Její představitel podle BBC řekl, že za poslední dva dny získala služba více uživatelů než za první dva roky svého provozu.

,