„Jsme prvním ministerstvem v České republice, které se více otevírá občanům. Každý daňový poplatník má teď možnost si zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří,“ zdůrazňuje Lukáš Wagenknecht, náměstek ministra financí, který má zveřejnění dat spolu se svým týmem na starosti. Na stránkách Data.MFCR.cz jsou k prohlédnutí a ke stažení první dvě desítky datových souborů (datasetů), v přípravě jsou desítky dalších.
- Přehled faktur Ministerstva financí ČR (2010 - 2014)
- Provozní náklady Ministerstva financí ke stažení
- Státní rozpočet na rok 2015 ke stažení
S digitalizací a zpřístupněním dat mají české úřady tradičně problémy. Přestože už v roce 2011 se Česká republika zavázala ke zveřejňování otevřených dat, dosud se tak dělo pouze v reakci na konkrétní žádost na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (106/1999 Sb.). A i tehdy byla data často zveřejněna ve formě, která ztěžuje analýzu, např. naskenované dokumenty namísto digitálních, strojově čitelných dat.
Otevřená data Ministerstva financí ČR - Data.mfcr.cz
Cílem zveřejnění dat ministerstva má být větší transparence: „Vždycky jsem říkal, že ukážeme lidem, jak ten stát hospodaří,“ připomíná Andrej Babiš. (Babiš ovládá koncern Agrofert, kam patří i MAFRA a iDNES.cz, pozn. red.)
Otevřená data vládních institucí přispívají podle Jiřího Knitla, manažera Fondu Otakara Motejla, i k vytváření pracovních příležitostí. V Británii podle něj na základě zveřejnění otevřených dat v Londýně vzniklo asi pět tisíc nových pracovních pozic souvisejících s otevřením dat o londýnské dopravě. Více o britské zkušenosti v našem předchozím článku.
Babiš doufá, že povzbudí ostatní resorty k podobnému kroku
Na snídani, kde byl projekt ministerstva představen, se novináři ptali, co brání tomu, aby data zveřejňovaly i další rezorty. „Rezistence je i v rámci koalice. Slíbili jsme, že prosadíme zákony Rekonstrukce státu. Prosadili jsme samozřejmě ten zákon o státní službě, ale ten registr smluv mě trápí a otevřená data jsou vlastně realizací registru smluv.” Babiš se údajně s lidmi z Rekonstrukce státu pravidelně setkává a probíral s nimi například nápady na to, kdo by měl kontrolovat financování politických stran. I zde by mohla pomoci otevřená data, kontrolu by pak mohl provádět kdokoli, nejen pověřený orgán.
Některé datasety mají podobu menší tabulky, jiné mají tisíce řádků. V souboru XLS, který je volně ke stažení, je vidět (zřejmě nechtěně) i úmístění zdroje dat na disku někoho z pracovníků ministerstva.
„Zveřejňovat bychom měli všechno. I poradenské služby, i to pohoštění. V současné době třeba nevidíme do rozpočtů jednotlivých resortů. Oni mají účetnictví, ale my je nevidíme,“ postěžoval si Babiš na současný stav. „Doufám, že to, co dal dohromady pan náměstek Wagenknecht, postupně přijmou i ostatní resorty. Vždycky jsem říkal, že ukážeme lidem, jak ten stát hospodaří. Je to také důležitý benchmark, porovnání. Ale jde to ztěžka.“
Babiš vyjádřil nevoli nad tím, že mezi výdaji ministerstev jsou položky, které vycházejí z těžko vypověditelných smluv, například za informační technologie. Jako další příklad situace, kde by lepší analýza dat mohla přispět k efektivnějšímu využívání prostředků, je nákup zdravotních přístrojů. Podle Babiše je podstatné, aby se mezi otevřenými daty objevily smlouvy, a to včetně ceny i platebních podmínek.
Podle Jiřího Skuhrovce, poradce náměstka Wagenknechta, jsou zveřejněné datasety jen zlomkem dat, které má ministerstvo k dispozici. „Jsou to ale ta důležitá data,“ domnívá se. „Přijímáme podněty od veřejnosti. V první řadě jsme zkoumali, o jaká data lidé žádali.“
Registr smluv (v současném znění) podle něj nevyžaduje zveřejnění platných smluv, platí pouze pro nové smlouvy. „To je potom úplně na nic,“ reagoval spontánně Babiš. „Je potřeba udělat inventuru všech smluv, které jsou platné. Všichni by měli vědět, co je platné. Pokud to v tom zákoně není, tak to určitě navrhneme. Veřejnost se dozví všechny platné smlouvy, nejen ty nové.“
Data jsou dostupná ve formátech XLS a CSV. Pro programátory, kteří nad daty chtějí postavit své vlastní aplikace, jsou k dispozici i metadata ve formátu JSON a RDF. „Jsme zvědaví, co lidé se zveřejněnými daty udělají,“ těší se Skuhrovec. Díky svým zkušenostem z neziskových projektů VšechnyZakázky.cz a PolitickéFinance.cz ví, jak nabídnout data tak, aby bylo možné je využít. „A také tam bude určitě spousta materiálů pro výzkum, minimálně pro studenty,“ dodává.