Hlavní odlišnosti Omegle oproti jiným chatovacím službám spočívaly především v zaměření na socializaci, jelikož si lidé nemohli dopředu vybrat, s kým se budou bavit. To vybírala služba náhodně sama, a když se vám váš konverzační partner nezamlouval, tak jste se zkrátka posunuli k dalšímu. Mohli jste se bavit jak prostřednictvím videohovoru, tak si i s vypnutým zvukem či obrazem jen psát textové zprávy.
Služba vznikla v roce 2009, založil ji tehdy 18letý programátor Leif K-Brooks. Původně měla služba pouze textovou chatovací funkci, videohovory dorazily o rok později. Během let její existence se dostala do povědomí spousty uživatelů internetu, mohli jste narazit na celou řadu záznamů z nejrůznějších vtipných interakcí mezi členy. Měsíčně navštěvovaly Omegle miliony uživatelů, po kterých navíc služba ani nevyžadovala registraci.
Původně pravidla serveru povolovala vstup lidem starším 13 let pod dohledem rodičů, až v roce 2022 pak administrátoři zvedli limit na 18 let věku. Už však bylo pozdě, neboť především během covidové pandemie a lockdownů (ale i dříve) začaly prosakovat na veřejnost různé případy zneužívání mladistvých a dětské pornografie, které pramenily právě z používání Omegle.
Letos například službu zažalovala 21letá žena ze Spojených států, která se před deseti lety propojila na Omegle s pedofilem. Muž z Kanady z tehdy mladé dívky vymámil intimní informace a fotografie, kterými ji pak dlouhé roky zneužíval a vydíral. Muže nakonec dopadla policie, jenže žena dnes viní hlavně službu Omegle, která nedostatečně ověřuje věk a identitu uživatelů, což tak láká právě pedofily a další sexuální predátory.
Ukázka toho, že Omegle brali uživatelé s humorem, často však se sexuálním podtextem:
Sama služba Omegle přitom jen za minulý rok zaznamenala celkem přes 600 tisíc případů nahlášeného sexuálního zneužívání dětí. Omegle se tak čím dál více asociovalo s tímto chováním a žaloby na síť se množily. Právě kvůli nim i celkovému vyčerpání administrátorského týmu se nyní stránky zavřely. Na jejich místě nyní už najdete jen dlouhý příspěvek od zakladatele serveru Leifa K-Brookse a náhrobní kámen s daty počátku a ukončení služby.
„Přál bych si, aby to všechno bylo jinak, ale stres a náklady spojené s právními boji spolu se stávajícím stresem a náklady na provoz Omegle jsou prostě příliš velké. Omegle již není udržitelný projekt ani finančně, ani psychicky. Nechci z toho všeho v mých třicátých letech dostat infarkt,“ napsal K-Brooks.
Na internetu stále existuje řada podobných služeb, tou asi nejznámější je Chatroulette, která však má na kontě také řadu kontroverzí a nařčení ze sexuálního predátorství uživatelů. Služba nicméně třeba už v roce 2020 nasadila umělou inteligenci, která pomáhá hlídat obsah a nahlašovat nevhodné chování.