Ohebný elektronický papír se na trhu má objevit ještě v roce 2013.

Ohebný elektronický papír se na trhu má objevit ještě v roce 2013. | foto: EInk

KVIK: E-booky budou ohebné ještě letos. GIF se vyslovuje s měkkým G

  • 10
Nová technologie ohebného elektronického papíru Mobius má na trh dorazit už letos. Tvůrce grafického formátu GIF tvrdí, že se jeho název celou dobu vyslovoval špatně. A připravte se na 13palcové notebooky s rozlišením 3 200 × 1 800 pixelů.

Ohebné čtečky

Společnost E Ink oznámila brzké uvedení technologie Mobius, která má přinést ohebný elektronický papír.

Hlavní nápad spočívá ve využití klasické displejové technologie TFT, kde se však místo skleněného podkladu využívá plast. Mobius tak umožní vývoj mnohem lehčích a odolnějších výrobků. Displeje tak mohou vážit méně než polovinu hmotnosti na sklu založeného TFT. To je důležité zejména pro mobilní produkty, které vyžadují větší zobrazovací plochy. Například displej s úhlopříčkou 13,3 palce váží přibližně jen 60 gramů.

Jsou to stejné rozměry, jaké má zobrazovací plocha prototypu nového elektronického zápisníku a čtečky v jednom od Sony (více v tomto článku). Právě tato společnost se na vývoji ohebného elektronického papíru s firmou E Ink podílela.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Novinka by mohla konečně prorazit, protože slibné konkurenční projekty ohebného papíru zatím nikde nejsou vidět (více o nich v článcích zde a zde). Dá se to předpokládat, protože Sony hodlá několik těchto prototypů vyzkoušet ve školách.

GIF čtěte jako [džif]

Oblíbený obrazový formát loni oslavil 25 let od svého vzniku, ale až nyní se jeho tvůrce Steve Wilhite rozhodl bojovat o jeho správnou výslovnost, protože jej většina světa vyslovuje špatně.

Zatímco jsme si zvykli, že označení se čte stejně, jak ho vidíme napsané, tedy "gif," Wilhite pro New York Times uvedl, že správná výslovnost je s tzv. měkkým g, což pro angličany znamená čtení, jako by byl napsán "jif". Měli bychom to tedy vyslovovat přibližně  jako "džif".

Na druhou stranu si s tím není třeba lámat hlavu, protože nejedna autoritativní publikace, jako je slovník The Oxford English Dictionary a další, dovoluje oba způsoby výslovnosti. Byť právě na toto si Wilhite v článku stěžuje.

Blíží se notebooky s rozlišením 3 200 × 1 800 pixelů

Firmy Sharp a Samsung ukázaly, že zobrazení na notebookových displejích může být ještě jemnější. Zatímco Sharp předvedl 15,6palcový displej s rozlišením 3 200 × 1 800 zobrazovacích bodů, Samsung toto rozlišení nacpal do ještě menšího rozměru, konkrétně do 13,3palcového přístroje. Oba displeje tak mají poměr stran 16:9.

Můžeme to srovnat s Retina displejem od Applu, který v 13palcovém MacBook Pro dává 2 560 × 1 600 pixelů (15" model má 2 880 × 1 800 pixelů). Chromebook Pixel s 13palcovým displejem pracuje s rozlišením 2 560 × 1 700 bodů.

S nadsázkou si tak můžeme myslet, že k novým generacím notebooků budou muset uživatelé dostávat lupu. Můžeme také jen hádat, zda se toto rozlišení objeví nejdřív noteboocích od Applu, nebo u jiné společnosti. Uvidíme možná již na podzim.