Že je Business Software Alliance (BSA) ve své oblasti podnikání velice aktivní, jsme se mohli přesvědčit i v Česku. V "kauze Mironet" stačil na počítači jediný soubor "COMMAND.COM" jako důkaz k tomu, aby byla společnost několik let viněna z počítačového pirátství.
BSA je aktivní na celém světě, nicméně ne vždy se jejím pracovníkům daří tak, jak by si představovali.
Německé faux pas BSA
Posledním případem, který BSA k dobré vizitce napomůže jen stěží, je obvinění Münsterské univerzity z rozšiřování nelegálního softwaru. Škola se tohoto činu měla dopustit umístěním balíku MS Office na svůj FTP server. Jak se ovšem později ukázalo, o produkt Microsoftu se nejednalo. Na serveru byl ke stažení balík Open Office - aplikace, která je zcela zdarma.
BSA se po prokázání chyby na své straně omluvila a jen suše dodala, že příště bude důkladnější...
Jak se u BSA pozná Office (s trochou nadsázky)
Balík "Office" na serveru univerzity nalezl hledací software BSA, u kterého by se dal ústřel ještě tolerovat. Ovšem co je zarážející - BSA buď informace o nalezeném nelegálním softwaru neprověřuje a rovnou zasílá obvinění. Nebo jsou pracovníci BSA, kteří informaci ověřovali, opravdu "důkladní" a především "znalí" oboru. Je přece na první pohled jasné, že na odkazu /mandrake_current/SRPMS/OpenOffice.org-1.0.1-9mdk.src.rpm se musí nacházet balík Microsoftu.
Vysvětlení k celému případu BSA nedalo. Nicméně na webu OpenOffice.org můžete najít e-mailovou přestřelku s univerzitou a pracovníkem projektu OpenOffice na straně jedné a společností BSA na straně druhé.