Více než 40 procent prodaných nahrávek je pirátských a nárůst prodeje ilegálních hudebních CD nosičů činí 50 procent na celkových 950 miliónů CD. Škody napáchané hudebními piráty činí 4,3 miliardy amerických dolarů. Ve své výroční zprávě tyto statistiky uvádí společnost IFPI - International Federation of the Phonographic Industry - zabývající se bojem proti hudebnímu pirátství.
Nejvyšší míra pirátství byla zaznamenána v rozvojových zemích. S přehledem vede Paraguay - s více než 99 procenty prodaných ilegálních nosičů. Následují státy jako Rusko, Čína, Brazílie či Indonésie. Tyto země patří k největším pirátským trhům a na rozsáhlých tržištích lze sehnat prakticky cokoli, a to nejen z hudební oblasti, ale i softwaru či her.
Česko se řadí mezi průměr, IFPI jako problém naší země uvádí především kopírování CD za pomoci veřejných kopírek. Možná si vzpomenete na populární službu Duplex. Ta instalovala své přepisovací mechaniky především do půjčoven videokazet či CD. Ještě před zhotovením kopie CD, musel zákazník podepsat smluvní podmínky, ve kterých se zavazoval k veškerým rizikům plynoucích z případného nelegálního kopírování. Právně tedy služba byla také v pořádku, ovšem podpis podmínek byl pouhou formalitou, kterou následoval výběr libovolného počtu originálních CD povětšinou v té samé půjčovně a jejich nasledné vypálení. To bylo zřejmě také trnem v oku Policii ČR, která na počátku prosince roku 2000 zabavila na veškerých provozovnách Duplexu zařízení sloužící k vytváření kopií CD, na základě podaného trestního oznámení. To podala Mezinárodní asociace fonografického průmyslu. Duplex byl obviněn z porušování zákona, aby trestní stíhání mohlo být v některých případech (v každém městě se službou se případ projednává individuálně) za zhruba půl roku zastaveno. Služba měla být poté zpřístupněna, vzhledem k některým nedořešeným soudním procesům se zatím "nepálí".
Federace fonografického průmyslu zveřejnila také některé ze svých úspěchů, co se potírání hudebního pirátství týče. Za uplynulý rok bylo zrušeno více než 40 výrobních linek CD. IFPI do svých statistik nezahrnuje domácí "paliče". Zpráva uvádí statistiky prodeje ilegálních CD vyrobených právě na linkách. Povětšinou se jedná o několik (desítek) vypalovaček instalovaných na jednom místě a profesionální zázemí i organizaci vytváření nelegálních CD. K těm jsou přibalovány booklety a CD rovněž potištěna. Od originálních médií jsou prakticky k nerozeznání, spodní vrstva CD je povětšinou též identická s tou u originálu.
Výzkum se nezabývá dalšími úniky - například skrze P2P sítě. O jejich eliminaci se však IFPI zasluhuje měrou vrchovatou - více než tisíc hudebních serverů sloužící ke stahování hudby bylo zrušeno. Obecně však platí pravidlo, že v případě zrušení jednoho webu s MP3 vznikne deset dalších. Stejný případ platí u peer-to-peer sítí - viz legendární Napster.