Mapa zobrazující místa, odkud NSA získává informace. Žlutě je vyznačeno...

Mapa zobrazující místa, odkud NSA získává informace. Žlutě je vyznačeno umístění sítí, kam se agentuře podařilo nasadit špionážní prográmek. | foto: nrc.nl

NSA infiltrovala tisíce počítačových sítí. Na mapě aktivit je i Praha

  • 43
V pavučině americké agentury NSA uvízlo více než 50 tisíc počítačových sítí po celém světě. Nasadila do nich malware, který měl krást citlivé informace. Nová mapa ukazující aktivity tajné agentury zmiňuje i Prahu.

Nové informace o aktivitách NSA odhalují, že se tato americká špionážní agentura uchýlila k praktikám, za které by se nestydělo ani počítačové podsvětí.

NSA a Edward Snowden

První informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usilovala o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Prezentace, která unikla z dat získaných od bývalého spolupracovník NSA Edwarda Snowdena, ukazuje stav z roku 2012. Vyplývá z ní, že špionážní agentura využívá program "Computer Network Exploitation (CNE)" na více než 50 tisících míst po celém světě. 

CNE je vlastně program na infiltraci počítačových sítí. Software, který do těchto sítí NSA nasadí, může rovnou sbírat potřebné informace nebo čeká na správný povel, aby začal pracovat.  

Mapka zároveň ukazuje schopnost NSA získávat a sdílet informace s dalšími partnery, především s agenturami v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu a Británii.

Při sběru dat pomáhají ambasády

Tyto informace, zveřejněné nizozemským deníkem Handelsblad, ukazují, kde všude tuto aktivitu NSA provozuje. Nevynechává ani vysokorychlostní optické sítě mezi kontinenty a Evropu. Objevuje se tu i Praha, ale ta není uvedena přímo v sítích napadených CNE, jen jako součást více než 80 regionálních programů Special Collection Service (SCS), na kterých NSA spolupracuje se CIA. Využívá při nich třeba ambasády. Právě tyto špionážní aktivity vyvolaly například kontroverzi mezi Spojenými státy a Německem.

Letos v srpnu deník The Washington Post informoval o tom, že nástroje používané pro tyto útoky jsou vyvíjeny týmem s názvem Tailored Access Operations (TAO) a jsou navrženy tak, aby napadly směrovače, přepínače a firewally kvůli sledování celé sítě. Tým je složen ze zhruba tisícovky hackerů.

Podobný způsob získávání informací pomocí špionských programů podle všeho není nijak výjimečný. Belgický telekomunikační poskytovatel Belgacom přistihl ve své síti závadný prográmek letos v září. Později podle deníku Handelsblad vyplynulo, že jej tam dostala britská zpravodajská služba GCHQ, která s NSA úzce spolupracuje. Chtěla tak získávat telefonní čísla zákazníků firmy a přehled jejich hovorů.