Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu

Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu | foto: USA Today, Profimedia.cz

NSA porušuje zákony, potvrzuje audit. A spletla si Washington a Egypt

  • 23
Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) překračovala každoročně v tisících případů své pravomoci a opakovaně porušovala zákon o ochraně soukromí. Dnes to napsal The Washington Post s odvoláním na interní dokumenty, které poskytl bývalý analytik agentury Edward Snowden.

Na veřejnost se dostal dokument, který Edward Snowden už před několika týdny předal listu Washington Post. Jde o interní audit zabývající se kontrolou zákonnosti počínání NSA. Dokument je dostupný zde.

NSA a Snowden

První únik informací svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o této aktivitě si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Podle něj se mezi květnem 2011 a květnem 2012 NSA dopustila 2 776 případů nezákonného shromažďování a skladování informací, tedy zhruba osmi porušení zákona denně. Většina těchto přehmatů byla neúmyslná. NSA nicméně také zamlčovala některé informace o svém postupu ve zprávách ministerstvu spravedlnosti, v jiných případech neinformovala o svých metodách speciální soud, který má její činnost kontrolovat.

Zdaleka největší podíl všech prohřešků (kolem 1 900) tvořily případy lidí, kterým zpráva přezdívá  "tuláci" (roamers). Jde o cizince, jejichž mobil byl sledován a kteří náhle přijedou do Spojených států. V tu chvíli už je k jejich sledování podle amerických zákonů zapotřebí soudní příkaz. NSA ho ve většině podobných případů neměla prostě proto, že o příjezdu dané osoby do poslední chvíle nevěděla. Je to důkaz, že agentura data sbírá, ale rychle analyzovat je všechny opravdu nedokáže.

Další chyby pramenily ze sledování komunikace nesprávných osob, například vinou záměny jména. Někdy může být chyba softwarová. Dokumenty NSA zmiňují příklad z roku 2008, kdy počítače kvůli banálnímu omylu programátorů považovaly Washington s vnitrostátní americkou předvolbou 202 za Egypt (mezinárodní předvolba 20) a pořídili následně seznam "velkého množství" údajů o telefonních rozhovorech z Washingtonu (NSA nesmí podle zákona sledovat americké občany). Agentura o této události neinformovala soudce, které v podobných případech informovat má.

Nejzávažnějším přestupkem ve sledovaném období let 2011 a 2012 bylo nezákonné zadržení tří tisíc souborů, které obsahovaly neupřesněný počet informací o telefonních hovorech Američanů a držitelů tzv. zelených karet, tedy pracovních povolení. Soud, který na kontrolu sledování dohlíží, to označil za nezákonné.

Předseda tohoto soudu, tzv. Foreign Intelligence Surveillance Court (Soud pro dohled nad výzvědnými službami), také Washington Postu řekl, že dohled nad sledováním je podle jeho názoru nedostatečný. Soud podle něj nemá žádnou možnost, jak si nezávisle ověřovat informace, které mu NSA předkládá, a musí plně spoléhat na to, že agentura o své činnosti a přestupcích říká pravdu.

Washington Post pravost dokumentů několik týdnů ověřoval i s dotčenou agenturou. NSA v reakci na zveřejněné informace americkému deníku sdělila, že se snaží podobné přehmaty odhalit v co nejkratší době. "V NSA pracují lidé v nelehkých podmínkách, takže občas dochází k chybám," řekl listu nejmenovaný činitel agentury.

Ovšem během období sledovaného v auditu (květen 2011 - květen 2012) případů porušení zákonů spíše přibývalo. Ve druhém čtvrtletí 2011 jich bylo zaznamenáno 546, v prvním čtvrletí roku 2012 pak 865. Na druhou stranu, agentura po roce 2009 zečtyřnásobila počet personálu, který dohlíží na dodržování pravidel dohledu. V roce 2009 došlo údajně k řadě problémů, které si vyžádaly zpřísnění dohledu.

,