Prezentace NSA ukazující počet adresářů vytěžených z různých internetových...

Prezentace NSA ukazující počet adresářů vytěžených z různých internetových služeb za den. | foto: washingtonpost.com

Agentura NSA má možná i váš e-mailový nebo facebookový adresář

  • 29
Americká špionážní agentura NSA sbírala kontaktní adresáře lidí po celém světě. Získávala je především z webových služeb, jako je Facebook nebo webmaily od Googlu či Yahoo.

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje miliony e-mailových adresářů a kontaktních údajů ze sociálních sítí. Tak trochu nekonečný seriál o NSA přichází s dalším dílem, který tentokrát přináší deník The Washington Post na základě údajů získaných od bývalého spolupracovníka agentury Edwarda Snowdena.

NSA a Edward Snowden

První únik informací svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Podle interní prezentace, kterou měl list k dispozici, v jednom dni v minulém roce NSA nashromáždila téměř 690 tisíc adresářů ze služeb jako Yahoo (444 743), Hotmail (105 068), Facebook (82 857), Gmail (33 697) a dalších. Pokud by tato čísla platila pro celý rok, znamenalo by to v součtu asi 250 milionů adresářů ročně.

"O žádném masovém sběru e-mailových adres nebo chatovacích seznamů vládou nevíme a ani se na něm nijak nepodílíme," uvedla pro náš server  PR manažerka českého Googlu Janka Miklík Zichová.

V prezentaci se také objevila informace, že v daný den bylo shromážděno kolem půl milionu kontaktních seznamů z různých chatů nebo záznamů stránek s příchozí poštou ve webmailových službách.

Pro NSA jsou všechny tyto údaje mnohem užitečnější než pouhé záznamy o telefonních hovorech. To proto, že obsahují jak jména a e-mailové adresy, tak ve většině případů i telefonní čísla a další informace. To agentuře umožňuje hledat dosud skrytá propojení mezi lidmi a mapovat jejich vztahy.

Problémem ovšem je, že NSA takto získává i údaje o amerických občanech, což jí nepřísluší.  "Shromažďujeme informace o opodstatněných cílech zahraniční zpravodajské činnosti, jako jsou teroristé, obchodníci s lidmi a pašeráci drog. Nezajímají nás osobní informace o obyčejných Američanech," brání se na stránkách deníku mluvčí kanceláře ředitele národních tajných služeb Shawn.

NSA přitom již dříve porušovala zákon, když každoročně v tisících případů překračovala své pravomoci a opakovaně narušovala ochranu soukromí. Vyplývá to z interního auditu, který se zabýval kontrolou zákonnosti počínání NSA. Psali jsme o něm zde.

Organizace tak poslední měsíce čelí řadě stížností a silné kritice. Nejčastěji je jí vyčítán nedostatečný dohled a kontrola nad tím, jaká data analyzuje, kdo k nim má přístup, zda jsou dodržována lidská práva či zda je o tomto sledování pravdivě informována vláda a odpovídající soudy a komise.

Aktualizováno 14:14: Článek jsme doplnili o vyjádření společnosti Google.