Nový zákon o informační společnosti, který má postihovat šíření nevyžádané elektronické pošty, podle oslovených internetových firem rozesílání takzvaného spamu neomezí. Více než 99 procent spamu do Česka přichází ze zahraničí, kde jsou jeho původci těžko postižitelní, řekla ČTK mluvčí Czech On Line Stanislava Beyerová. Česká legislativa je podle majitele největšího tuzemského portálu Seznam Iva Lukačoviče v oblasti spamu díky novému zákonu napřed. "Internet je ale globální medium, a proto budeme i nadále bombardováni spamy z USA, Číny, Ruska a dalších zemí," dodal.
Většina tuzemských poskytovatelů emailových služeb se snaží své uživatele před získáváním nevyžádaných zpráv bránit. Například Seznam ukládá automaticky do složky "Spam a viry' emaily, u kterých je jistota, že se jedná o nevyžádanou reklamní poštu a také zprávy, ze kterých byl odstraněn vir.
Po vstoupení nové legislativy v platnost bude mít podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné každý uživatel, kterému chodí nevyžádané reklamní maily, možnost stěžovat si Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten pak může viníkovi udělit pokutu až deset milionů korun. Častými tuzemskými šiřiteli nevyžádaných sdělení bývají poskytovatelé freemailových služeb, kteří si ale většinou zajistí souhlas uživatele se zasíláním těchto zpráv ve svých smluvních podmínkách.
Podle Bayerové mnohdy závisí množství a původ spamu na charakteru a původu internetových stránek, které uživatel navštěvuje a které získají jeho emailovou adresu. V ČR je mediálně znám například případ z minulého roku, kdy server zabývající se bydlením a stavebnictvím Tvujdum.cz odeslal během jednoho víkendu tuzemským uživatelům desítky tisíc nevyžádaných dopisů. Jiný spam zase letos v únoru oznamoval příjemcům spuštění burzy domén. Za spam by se podle některých odborníků dalo považovat i přidávání reklamních sdělení při posílání SMS zdarma z internetu, které poskytuje například Eurotel.
Zákon o službách informační společnosti schválila v úterý poslanecká sněmovna. Normu musí ještě projednat Senát a posoudit prezident. Zákon v souladu s evropskými směrnicemi zcela počítá s úplným zákazem nevyžádané reklamní mailové pošty. Lidé podle normy mají dostávat obchodní sdělení jen v případě, že s tím budou výslovně souhlasit.
Podle antivirové společnosti MessageLabs bylo na konci loňského roku nevyžádanou reklamou 56 mailů ze sta. O rok dříve to bylo 34 procent zpráv. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.