Nohavicu, Led Zeppelin, Dub Inc. a cokoliv dalšího poslouchejte zdarma

aktualizováno 
Pusťte si, na co máte chuť, nechte si systémem Grooveshark doporučovat další skladby nebo poslouchejte stejné skladby jako uživatelé s podobným vkusem. Obrovská hudební kolekce je k dispozici on-line a zdarma.

Tak co si poslechnete? | foto: Technet.cz

Po zpoplatněném Last.FM a zablokované Pandora.com je pro české posluchače k dispozici další alternativa - Grooveshark.com. Ten zajímavým způsobem kombinuje to lepší z obou systémů.

Je to on-line aplikace, takže nemusíte nic instalovat - spustí se přímo v internetovém prohlížeči. A protože využívá moderní technologie Action Script (Adobe Flash), na uživatelském pohodlí nepoznáte, že nejde o samostatnou aplikaci.

Grooveshark

Výchozí obrazovka Grooveshark.com

Uvítací obrazovka nenechá na pochybách, co se po uživateli chce. Zadáte jméno kapely, interpreta, alba nebo konkrétní skladby a systém ji (je) vyhledá ve své databázi. Můžete se vrátit k nedávno přehraným skladbám, pustit své oblíbené nebo listovat žebříčkem aktuálně nejpopulárnějších písní.

Grooveshark - play

Nalezené skladby kapely Led Zeppelin (zadané v předchozím kroku)

Nalezené skladby (či celá alba) lze poté přiřadit do aktuálního playlistu, zobrazit o nich další informace, případně okamžitě přehrát.

U mnoha interpretů jsou k dispozici celá alba. Vy si z nich můžete k poslechu vybrat jen některé skladby, nebo je přehrát celá. Právě výběr poslechu konkrétních skladeb a celých alb dělá z Groovesharku velmi zajímavou aplikaci.

Ne všechna alba jsou však kompletní a ne všechny skladby v systému jsou. Ale i tak databáze čítá stovky tisíc titulů zcela aktuální, ale i staré muziky. Databáze se stále mění, skladby do ní nejen přibývají, ale některé také mizí, jak jsme se přesvědčili během dvoudenního (víkendem přerušeného) zkoušení.

Grooveshark -Play

Přehrávač Grooveshark - přehrávání můžete pozastavit, přeskočit na další skladbu, vrátit se na kteroukoli předchozí skladbu či spustit funkci Autoplay.

Funkce "Autoplay" do jisté míry nahrazuje dříve populární Pandoru. Po její aktivaci vyhledává žánrově podobné skladby, přidává je do playlistu - vznikne tak vlastně žánrové internetové rádio. Kliknutím na emotikony "líbí" a "nelíbí" pak ovlivníte další výběr skladeb.

Grooveshark -info

O každé skladbě můžete zobrazit dodatečné informace, nalezené písně lze do playlistu "hodit" pouhým drag-and-drop přetažením myší.

Lze uploadovat i vlastní muziku

Pokud vám v databázi Groovesharku něco chybí, je možné to do databáze přidat. Pomocí formuláře vyhledáte hudbu na svém pevném disku, doplníte případné chybějící ID3 tagy a uploadujete na servery provozovatele. Skladba je pak vyhledatelná a spustitelná i pro ostatní uživatele.

Pozitivně hodnotíme, že skladby s nízkým datovým tokem (pod 128 kbit/s) systém odmítl nahrát. Databáze tak udržuje velmi přijatelnou úroveň technické kvality.

Samozřejmě, uploadování hudebních děl podléhá autorskému zákonu, který by měl být dodržován.

S VIP účtem k dispozici verze 2.0 

Poslech i zřízení "normálního" účtu je zcela zdarma. Za 3 dolary si můžete účet vylepšit na "VIP", což v tuto chvíli zpřístupní novou verzi systému Grooveshark 2.0.

Grooveshark -play

Takto vypadá Grooveshark 2.0 s VIP účtem. Skladby lze myší přetahovat do playlistu. Ten můžete i uložit, exportovat nebo poslat kamarádovi. Tomu můžete poslat i odkaz na přehrátí konkrétní skladby.

Hlavním rozdílem je přehlednější a snadněji ovladatelné rozhraní a lepší bufferování hudebních souborů. Nemusíte se obávat výpadků ani na špatném připojení. Funkce Autoplay se přejmenovala na Radio (funkčnost však zůstala), avšak v aktuální verzi zmizely podrobnější informace o skladbách.

Vyzkoušejte:

www.grooveshark.com

Hudební inspirace on-line

Máte pocit, že jste všechny skladby v kapesním přehrávači slyšeli už tisíckrát a playlist v notebooku je na tom podobně? S webovými projekty Amie Street a The Hype Machine můžete poznat spoustu bezva kapel, o kterých jste zatím ani neslyšeli.

Amie Street

V Amie Street můžete procházet a vyhledávat hudbu podle mnoha kritérií, nechat si doporučovat podobné skladby a u všech si pustit první minutu a půl. Všechny skladby či alba si můžete i rovnou on-line zakoupit.

The Hype Machine

The Hype Machine prochází hudební blogy a diskuse. Skladby či kapely, o kterých se mluví nejvíce, pak nabídne k poslechu.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Najdete na iDNES.cz