Než vyrazíte na prázdniny, stáhněte si zdarma zvukového průvodce

aktualizováno 
V neznámém městě se můžete pohybovat jako rodáci. V Las Vegas s přehledem najdete nejlepší obchody, v Paříži vám neuniknou útulné kavárny. Stačí si jen z webu zdarma stáhnout MP3 průvodce pro místo, kam se právě chystáte.

Se sluchátky můžete vyrazit i do neznámého města.

Audio soubor pak nahrajete do MP3 přehrávače a můžete se sluchátky na uších vyrazit do neznámého města. Stejně tak naleznete na internetu namluvené zážitky z cest a tipy pro cestovatele, které si můžete poslechnout ještě před odjezdem a zařídit se podle nich.

Pro našince mají audio průvodce jedinou nevýhodu, téměř všechny jsou v angličtině. Když se však podíváte na konec článku, zjistíte nejenom, jak hodláme tuto situaci změnit, ale i jak můžete vyhrát fešný MP3 přehrávač Samsung K3.

Kde hledat průvodce v MP3

Úplně nejjednodušší je využít služeb stránek, které se distribucí audio průvodců zabývají. Nahrávky jsou profesionálně zpracované a  informace relevantní. Zdarma však bývá ke stažení pouze část průvodců a zbytek je nutno dokoupit.

  • http://www.iaudioguide.com/index_en.html – Zadarmo, ale jen něco

iAudioguide nabízí průvodce zajímavými městy Evropy, ale i USA. Najdete zde Boston, Washington, New York, ale i Varšavu, Gdaňsk a Edinburgh. Některé průvodce pocházejí přímo z uvedených stránek, jiné vás přesměrují na další servery. Většina průvodců je ke stažení zcela zdarma.

Nejpodrobnější jsou nahrávky vyrobené přímo pro iAudioguide. Patří mezi ně Barcelona, Berlín, Brusel, Londýn, Paříž, Řím a Vídeň. Projděme si například Paříž. Město je rozděleno do 16 samostatných nahrávek reflektujících ty nejdůležitější památky a místa (Vítězný oblouk, Montparnasský hřbitov, Eiffelova věž apod.).

Audio průvodce

Šest procházek si můžete stáhnout zdarma, celek pak stojí cca 5 eur.  Lze však koupit i jednotlivé tracky. Každé pamětihodnosti je věnován zasvěcený výklad zabíhající i do překvapujících detailů. Díky orientační mapce, která je zdarma ke stažení (případně k vytištění) ke každému městu, se dá lehce zorientovat, kde která zajímavost leží. Přímo na stránkách lze pak mapu zvětšovat do těch největších podrobností. K dispozici je i satelitní, případně kombinovaná mapa. Průvodce lze stáhnout i v upravené verzi pro GPS navigace Garmin – více o navigacích Garmin naleznete na Mobil.cz.

Průvodce a mapy zdarma si můžete stáhnout zde. Ukázky ze všech průvodců, včetně těch placených, si můžete také poslechnout bez stahování.


Orbitz vás provede hudebními kluby města Boston i nakupováním a hazardem v Las Vegas. Poradí vám, kde v New Yorku ochutnat nejlepší pizzu a za čím si zajet na Bahamy. Průvodce jsou koncipovány spíše jako vyprávění, které nabídne turistovi zajímavý obrázek o destinaci, kam se právě chystá.

Audio průvodce

Některé průvodce lze zdarma stahovat přímo z uvedených stránek. Nejjednodušší cestou je však forma předplatného (zdarma) ve formě podcastu. Podcast je zjednodušeně řečeno jednoduchý způsob, jak automaticky stahovat z internetu empétrojky (třeba i hudební), ale i jiné soubory – viz rámeček.

Průvodce s Orbitz insider můžete zdarma stahovat nebo poslouchat zde.


  • iToors - Prahou ve stopách Mozarta

Na těchto stránkách se můžete vydat na procházku Prahou ve stopách slavného skladatele W. A. Mozarta. Průvodce je pouze v angličtině a bohužel také obsahuje větší množství reklam. iToors nabízí i mluvené pořady o jiných městech. Chystá se například i Londýn a Paříž.

Audio průvodce

Pořadem o Praze můžete vybavit například své známé ze zahraničí.

Průvodce lze on-line poslouchat, zdarma stáhnout nebo předplatit jejich odběr v podobě podcastingu (opět zdarma).

Po stopách Mozarta se můžete vydat zde.


  • Specialita nejen pro iPod

Na těchto studentských stránkách si můžete stáhnout obrázkový průvodce po barcelonských hospodách se stručným popisem podniku a adresou. Průvodce je primárně určen pro iPod, ale jedná se o obrázky ve formátu JPEG, takže je můžete nahrát do jakéhokoliv MP3 přehrávače, který je dokáže zobrazovat – viz tento článek.

Průvodce po barcelonských pubech naleznete zde.


 Co je to podcasting

Podcasting je u nás téměř neznámý způsob stahování informací, ale třeba i hudby z internetu. Zatímco v USA se v souvislosti s ním hovoří téměř o revoluci a každý druhý majitel iPodu podcasting využívá, u nás se mu zatím příliš nedaří. Přes podcasting přitom zdarma stáhnete ze sítě vše od Aštara až po Zemana.

Podcastingu se také někdy říká rádio na přání. Není to nic jiného než uživatelem nastavené pravidelné a automatické stahování audio souborů (mluvené slovo, hudba atd.) z internetu. Nejčastěji je vše uloženo ve formátech MP3 a OGG Vorbis. Existují však i videopodcastingy, takzvané vidcasty.

Stažené soubory lze jednoduše přehrávat v počítači nebo v jakémkoliv MP3 přehrávači. Program myPodder navíc umí stahovat podcasty přímo do vašeho MP3 přehrávače kdekoliv na světě.

 Audio průvodce

Další informace o podcastingu naleznete zde.

Zajímavé stránky o českých podcastech naleznete zde.


Nekonečný zdroj průvodců, hudby, informací…

Na internetu existuje ráj, kde zdarma naleznete záznamy rozhlasových pořadů klasických FM rádií, speciálně vytvořené autorské programy, audio verze informací zavedených zpravodajských serverů, ale i pirátské nahrávky koncertů a celých alb.  Tento ráj se jmenuje podcasting a jednotlivé pořady (většinou MP3 soubory) se nazývají podcasty.

Nejjednodušší cesta k podcastingu vede přes server Podcastready a program myPodder.

Po přihlášení na stránky podcastready.com stačí do vyhledávacího okna zadat klíčové slovo, například „travel“, a už můžete vybírat ze stovek nabízených pořadů. Všechny jsou ve formátu MP3 ke stažení zcela zdarma. Najdete zde tipy, jak cestovat světem bez koruny, jak si užít projížďku luxusní jachtou po Karibiku i namluvené cestopisy zkušených poutníků.

Audio průvodce

Pokud si navíc stáhnete a nakopírujete na svůj disk program myPodder (není třeba ho instalovat), můžete si jednotlivé programy objednat (pochopitelně zdarma) a ty se vám budou pravidelně a automaticky stahovat přímo do vašeho počítače nebo MP3 přehrávače.

Seznam podcastů a program myPodder naleznete zde.

Přesný návod na používání programu myPodder vám přineseme příště.

Proslavte své město a vyhrajte MP3 přehrávač

Bylo nám v redakci líto, že na internetu v podstatě neexistuje žádný audio průvodce v češtině, a rozhodli jsme se to změnit.

Redakce Technet.cz vyhlašuje soutěž Proslavte své město.

Proslavte své město

Pozvěte nás na návštěvu vašeho města či vesnice a můžete vyhrát fešný MP3 přehrávač Samsung K3. Stačí zaslat třicetisekundového audio průvodce po vašem oblíbeném místě.

Pošlete nám do redakce (na adresu redakce@technet.cz) audio nahrávku ve formátu MP3, která co nejpřesněji, nejvtipněji a nejpoutavěji popisuje vaše město či obec. Po poslechu by měl každý čtenář dostat chuť se k vám okamžitě rozjet podívat. Během nahrávání proto nezapomeňte výrazně zmínit, o jakém místě mluvíte. Podrobné podmínky soutěže naleznete zde.

Samsung K3
Samsung K3


50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Google mění vyhledávání. Nezobrazí více než dva odkazy z jednoho webu

Ilustrační snímek

Pestřejší výsledky vyhledávání má přinést nový nápad Googlu. Firma se ve svém vyhledávači chystá omezit zobrazení...

Čas rozporcovat Facebook, říká jeho spoluzakladatel. Je „neamerický“

Má Zuckerberg příliš velkou moc? Měl by se Facebook rozporcovat? (ilustrační...

Mark Zuckerberg by neměl mít tak neomezenou moc nad tím, jak komunikují miliardy lidí z celého světa. Myslí si to jeho...

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Najdete na iDNES.cz